Press ESC to close

Verandada veya bahçede yabani otlar mı var? Akıllı bahçıvanların onları hemen yok etme numarası

Döşemeler, hem pratikliği hem de estetiği nedeniyle dış mekanları döşemek için en çok kullanılan malzemeler arasındadır. Ama her yıl aynı, ilkbahar ve sonbaharda yabani otlar geri gelir ve boşlukları işgal ederek döşemenizin uyumunu tamamen bozar. Panik yapmayın, işte istenmeyen bitkilerden kurtulmanın etkili ve çevre dostu bir yolu.

Terasın döşemeleri nasıl otlanır?

Döşemelerin ve parke taşlarının boşlukları arasında büyüyen küçük bir bitki görür görmez, onları çıkarmak için eğilmekten kendinizi alamazsınız. Ama ne yazık ki, bu küçük oyunda nadiren kazanan biz oluyoruz. Ne yaparsak yapalım, doğa her zaman hakkını geri alır. İşte ev yapımı ürünlerle doğal bir yabani ot öldürücü hazırlamanın yolu.

 1- Beyaz sirke bazlı sprey . Bir sprey şişesinde 1 ölçü sirkeyi 2 ölçü suyla seyreltin ve yabani otların çoğaldığı alanlara püskürtün. Sirkenin içerdiği asetik asit, bitkilerin kurumasına ve cansızlaşmasına yardımcı olacaktır. Güneşin yedek olarak gelmesi için sabahları yapmak en iyisidir.

2- Kaba tuz ile  : Kaba tuzu tüm üreme bölgelerine yayın ve yağmurun nüfuz etmesini bekleyin. Yağmur bildirilmezse, kaba tuzu suyla karıştırın ve istenmeyen bitkilerin üzerine dökün.

3- Kabartma tozu ile  : Kaba tuz ile aynı şekilde devam edin.

4- Kaynar su ile  : Söndürülecek sürgünlerin üzerine kaynar su dökün. Termal şok yaprakları ve kökleri yakacaktır. Ayrıca makarnanızı veya pirincinizi lavaboya dökmek yerine haşlama suyuyla yapabilirsiniz çünkü içerdiği nişasta herbisidal etkiye sahiptir.

Bu doğal ve ekolojik müstahzarları, diğer tarlalarınızı kirletmelerinden korkmadan, elle ayıklamadan çok daha kolay, tüm huzur içinde kullanabilirsiniz.

Ot levhaları ve döşeme taşları

Plakaları ve döşeme taşlarını düzgün bir şekilde temizlemek için 5 sihirli ipucu

Plakalar ve döşeme taşları kararma, kirlenme ve yosunla kaplanma eğilimindedir. Popüler inanışın aksine, yüksek basınçlı temizleyici terasınızı temizlemek için her zaman ideal çözüm değildir ve belirli kaplamalara zarar verebilir. Aynı şey, çevredeki bitki örtüsüne de zarar verebilecek çamaşır suyu ve amonyak gibi çevreye zarar veren kimyasal deterjanlar için de geçerli. Bu sorunu ortadan kaldırmak ve dış mekanlarınızın temiz ve parlak kalmasını sağlamak için izlenecek prosedür şu şekildedir.

1- Kabartma tozu  : Bu beyaz tozdan bir miktar su ile karıştırıp terasınıza dökün ve itmeli süpürge ile ovalayın. 15 dakika bekletin ve temiz su ile durulayın.

2- Siyah Sabun  : Zamanla kararan plakaların yağlarının alınması ve parlaklığının tekrar kazandırılması için idealdir. Temizlenecek yüzeylere su ile siyah sabun dökün, iyice ovalayın ve durulayın. Siyah sabun, Marsilya sabunu ile değiştirilebilir. Bulaşık deterjanı da çok etkilidir.

3- Terre de Sommières  : Yağ sökücü ve leke sökücü güçleri sayesinde bu ince kil tozu, özellikle yemek veya barbeküden sonra terasınızdaki yağlı lekeleri veya artıkları çıkarmanıza olanak tanır. Tek yapmanız gereken etkilenen bölgelere serpmek, birkaç saat etki etmesine izin vermek ve durulamak. Fırçalamaya bile zahmet etmeyin!

4- Odun külü  : Temizleyici ve yabani ot öldürücü özelliği vardır. Döşemeleriniz tıkanmışsa ve yosunla kaplanmışsa, kalın bir kül tabakasıyla örtün ve birkaç gün etki etmesi için bırakın. Bir itme süpürgesi ile fırçalayın ve durulayın.

 5- Soda kristalleri  : kristalleri sıcak su ile karıştırın, bu karışım ile terası ovun. Fayanslarınız yeni gibi görünecek! Aşındırıcı oldukları için soda kristallerini kullanırken kendinizi eldiven ve gözlüklerle korumaya dikkat edin.

Terasınızın döşemelerini temizleyin

Artık tertemiz bahçe teraslarınızın keyfini doyasıya çıkarabilirsiniz   , tek yapmanız gereken şezlongunuzu çekmek.