Çoğu yağ şişesi, kapağın altına oturan plastik bir çıkıntı (kanat) ile kapatılmıştır. Açılışta, basit bir koruma mekanizması olduğunu düşünerek, en ufak bir soru sormadan hemen çöpe atılan bu parçayı hemen çıkarmak için acele ediyoruz. Ama gerçekte, çok az insan bunun gerçekten ne için olduğunu biliyor. Bu hile sizi kesinlikle şaşırtacak!

Sosyal ağlarda son trend bu, hile Twitter’da ilk ortaya çıkar çıkmaz viral bir fenomen haline geldi! Ve yakında nedenini anlayacaksın.

Yağ şişelerinin kapağının altındaki plastik kulakçığı neden asla atmamalısınız?

Yağı kullanabilmek için şişeyi açmanız yeterli değil, aynı zamanda kapsülü de delmeniz veya tamamen çıkarmanız gerekiyor. Ancak bunca zamandır farkında olmadığımız çok özel bir işlevi olduğunu biliyor muydunuz? Bugün size bu elementin faydasını göstereceğiz.

Bu makaleyi okuyarak,  yağ şişelerinin  kapağının altında bulunan bu sekmeyi çöpe atmadan önce iki kez düşüneceksiniz .

Kızartma tavasına yağı dökün

Ne kadar yağ kullanılacağını kontrol edin

Sadece bir çiseleyen yağ gerektiren bir tarif hazırlamak istediğinizde, şişeden akan miktarı kontrol etmek bazen zordur. Sonuç olarak, her zaman gereğinden fazlasını koyarız. Ancak şişenin içinde, mantarın altında bulunan plastik tırnak sayesinde bu sorun çok çabuk çözülecektir.

Aslında, küçük halka, şişenin ağzını kısmen bloke etmeyi ve dolayısıyla dökülecek yağ miktarını daha kolay kontrol etmeyi mümkün kılar. Böylece bu sıvıyı bir damla bile kaybetmeden dökebiliriz. Oldukça kullanışlı, değil mi?

Ancak, şişenin içine itmemek için tırnağa çok fazla bastırmamaya dikkat edin. Bunu yapmak için hafifçe ve hafifçe bastırın.

Kullanılan yağ miktarını kontrol edin

Yağ sıçramasından ve atıklardan kaçının

Bir tavaya veya pişirilecek yemeğin üzerine yağ döktüğünüz kesindir, aniden, yanlışlıkla şişeye çok kuvvetli bastırıp bu sırada çok fazla yağ döktüğünüzde. Sonuçlar ? Her yerde,  kıyafetlerinizde  ve özellikle ocakta su sıçratıyorsunuz.

Bu durumda, herhangi bir atık veya sıçrama riskini önlemek için halkayı çıkarmanız ve baş aşağı geri koymanız yeterli olacaktır. Bu sayede hem tasarruf etmiş olursunuz hem de bu tür kazaların önüne geçmiş olursunuz.

Bir şişe yağ açma

Gaz sobasına yağ sıçraması nasıl temizlenir?

İşte   en inatçı pişirme yağı lekelerini etkili bir şekilde çıkaracak küçük bir numara :

  • Ev tipi bir kağıt havluya 2 veya 3 damla mineral yağ koyun.
  • Kağıt havluyu ilgili yüzeye cömertçe sürün, sıçramaların yavaş yavaş kaybolduğunu göreceksiniz.
  • Bittiğinde yüzeyi temiz bir kağıt havluyla silin.

Bu küçük sekmenin bu tür şeyler için kullanılabileceğini kim düşünebilirdi? Bu basit ve etkili numara, yemeklik yağ kullanımını daha makul bir şekilde kalibre etmenize olanak sağlayacaktır.

ev