Kötü hava koşulları onlara zarar verdiyse, sardunyalarınızı kurtarın.

Sardunyalar, bilindiği gibi, dışarıda bile iyi yaşayan bitkilerdir. Bu nedenle genellikle balkon ve teraslarda bulunurlar.

Bununla birlikte, aynı zamanda elementlere maruz kaldığında zarar görebilecek oldukça hassas bir bitkidir.

Öyleyse bu durumlarda ne yapacağımızı görelim.

  1. çürüklük: Yağmurun sardunyalar üzerindeki ana etkisi köklerini çürütmektir. Bu sorunu tespit etmek için, çiçeklere ve yapraklara dikkat edin: sarkık, sararmış veya yavaş yavaş düşüyorlarsa.
  2. zararlıları: Bu bitkiyi etkileyen bazı zararlılar nemli ortamlarda tam olarak çoğalır, bu nedenle toprağın aşırı ıslak olmadığından emin olun.
  3. Önleme: Kötü hava koşullarının geldiğini biliyorsanız, sardunyaları daha korunaklı bir yere taşıyın (bir yer ile diğeri arasında aşırı sıcaklık değişimi olmadığı sürece). Havanın onları mahvetmesini önlemek için onları özel çarşaflarla da örtebilirsiniz.
  4. Harap sardunya: Yağmur zaten sardunyalarınıza zarar verdiyse, onu kurtarmanıza yardımcı olabilecek bir dizi işlem vardır. Kökleri çıkarın ve zaten çürümüş olanları kesin, onları korumak için doğal bir mantar ilacı uygulayın, havayla kurutun ve drenaj toprağı olan bir tencereye tekrar ekin.