Press ESC to close

Yanmış soba halkalarını nasıl temizlersiniz? 2 basit ve etkili ipucu

Bu kaçınılmaz. Her gün yemek pişirmek, kaçınılmaz olarak yanmış yiyecek veya yağ kalıntıları nedeniyle gaz sobanızın lekelenmesine neden olur. Bu nedenle, sobanızı ve özellikle gaz brülörlerini her gün temizlemeniz önemlidir, çünkü tıkandıklarında artık doğru şekilde ısınmama riski vardır. Bu nedenle cihazınızın bakımı çok önemlidir ve bunu yapmak için doğal ürünlere dayalı bu iki ipucundan daha kolay bir şey olamaz.

Yağla tıkanmış gaz brülörleri, çok yemek yapanların günlük eziyetleridir. Temizlenmesi zor gibi görünse  de temizlik düzenli olduğu sürece iş sandığınız kadar zor değil . İşte hızlı, basit ve hepsinden önemlisi etkili bir temizlik için ipuçları.

mutfak süngeri

Gazlı ocakta sünger – Kaynak: spm

Gaz brülörlerini temizlemek için iki ipucu

Marsilya sabunu

Marsilya sabunu – Kaynak: spm

1. Marsilya sabunu

Bu hile için ihtiyacınız olacak:

  • 2 litre su
  • Yumuşak kıllara sahip kullanılmış bir diş fırçası
  • Büyük bir havza
  • Marsilya sabunu
  • Beyaz sirke

Marsilya sabunu, gaz ocağınızdaki inatçı lekeleri çıkarmak için, aynı zamanda bir evi korumak  ve kirli zeminleri temizlemek ve parlatmak için birçok temizleme özelliğine sahiptir.  Bu beyaz sirke karışımı ile gazlı ocaklarınızın parlamasına yardımcı olacaktır.

Nasıl yapılır ?

Marsilya sabununun faydalarından daha iyi yararlanmak için rendeleyerek pul haline getirebilirsiniz. Ardından sabunu eritmek için bir tencere suyu kaynatın. Homojen bir çözelti elde ettikten sonra bir kaseye dökün  ve beyaz sirkeyi ekleyin.

Karışım yapıldıktan sonra tek yapmanız gereken gazlı pişiricinin brülörlerini kabın içine daldırmak ve solüsyonun 30 dakika etki etmesini sağlamak. Daha sonra  inatçı lekeleri eski diş fırçasıyla ovalayın  ve brülörlerin 5 dakika daha ıslanmasına izin verin. Son olarak, brülörleri temiz su ile durulayın ve kuru bir bezle kurulayın.

Cihazınızın bakımlarının düzenli olarak yapılması önemli olduğu için  haftada bir temizlemeniz size kalmış olacaktır . Gaz brülörleriniz özellikle tıkanmışsa, müthiş beyaz sirke ve sodyum bikarbonat ikilisinden yapılan aşağıdaki çözümü deneyebilirsiniz.

sirke kabartma tozu

Sirke ve kabartma tozu – Kaynak: spm

2. Aşırı derecede tıkanmış gaz brülörleri için beyaz sirke ve kabartma tozu

Beyaz sirke ve kabartma tozu, amiral gemisi ev temizlik ürünleri artık sunmuyoruz  . İnatçı izlere karşı kabartma tozu  , kiri derinlemesine açmak için büzücü ve antibakteriyel görevi görür .

Bunun için ihtiyacınız olacak:

  • Beyaz sirke
  • karbonat
  • 2 litre su
  • sünger ile

Bu iki malzemeyi  çok kirli ocaklarınızda kullanmak  için suyu kaynatın ve bir kaşık kabartma tozu ve beyaz sirke ekleyin. Çözeltiyi bir su leğeni içine dökün, kirli gaz brülörlerini içine daldırın ve yaklaşık 2 saat, hatta mümkünse gece boyunca ıslanmasına izin verin. Yapmanız gereken tek şey, gazlı brülörleri süngerle silmeden önce lavabodan çıkarmak, kurutmadan önce iyice sıyırmaya özen göstermektir.

Gazlı pişiricinin diğer bileşenlerini nasıl temizlerim?

Gaz brülörlerine gelince, aynı işlemi düzenli temizliğin bir parçası olarak plakalara, düğmelere ve ızgaraya da uygulayabilirsiniz.

plaketler:

Biraz kabartma tozunu sıcak suyla karıştırın  ,  ardından bir süngeri içine batırın ve kirli tabağın üzerinden geçirin. Beyaz sirke, emaye yüzeyinde yağ sıçraması ve kalıntısı kabuklu lekeler oluşturduysa işe yarayacaktır. Sirkeyi uyguladıktan sonra sıcak suyla durulayın ve ardından plakaları mikrofiber bir bezle kurulayın.

Düğmeler:

Sivilceler, yiyeceklerin, sıvıların veya yağların izdüşümlerinden yeterince uzaktaysa, onlara karşı bağışık değildirler. Bu durumda,   sivilceleri ovmak için nemli bir süngere uygulamak için sadece bulaşık deterjanına ihtiyacınız olacaktır . Bulaşık deterjanı, kireç çözücü etkisi ile bilinir, ancak aynı zamanda , bulaşık deterjanının diğer 12 harika kullanımına buradan başvurabileceğiniz çok pratik günlük ipuçlarıyla da bilinir  .

Izgaralar:

Günlük bakımın bir parçası olarak  , rafları  diğer mutfak eşyalarıyla birlikte bulaşık makinenize daldırın. Aylık bakım için ızgaraları beyaz sirke dolu bir leğene batırabilirsiniz.

ev