Mutfaktaki evcil hayvan çileği yanmış tencere ve tavaları temizliyor. Ve bu oldukça anlaşılabilir, çünkü görev özellikle zor. Öyle ki, bazıları bu eski pişirme kaplarını yeni modellerle değiştirmeyi bile düşünüyor. Bunun dışında sorun bir gün ya da başka bir şekilde kendini tekrar edecek. Olası maliyetlerden kaçınmak için, boğayı boynuzlarından almak ve sorunu kaynağında çözmek daha iyidir.

Her şeyden önce, her kullanımdan sonra dikkatlice yıkamak önemlidir. Çünkü yanmış kalıntılar sadece zamanla birikir ve bu nedenle temizliği daha sıkıcı hale getirir. Bu kapların yemek pişirmek için kullanıldığını söylemeye gerek yok: bu nedenle sağlığınızı korumak için tüm kirlerden arındırılmalıdır. İşleri sizin için kolaylaştırmak için, bir dizi ev yapımı ipucunu açıklayacağız: yanık sorununu ortadan kaldırmak için basit ve hızlı yöntemler. Böylece tavalarınız ve tencereleriniz temiz ve sağlıklı bir görünüme kavuşacak!

yanmış bir tencere

Yanmış bir tavayı temizlemek için iki ipucu

Yanmış bir tava ile biten  birçok insan  , atmanın  iyi olduğunu düşünüyor. Bu bir israf olurdu! Muhtemelen zaten evinizde bulunan ucuz malzemelerle sorunu kolayca çözebilecekken neden para harcayasınız? Örneğin, ketçapın işe yaradığını biliyor muydunuz? Şaşırtıcı, ancak bu numara kendini kanıtladı.

Asetik asit içeren sirke içeriği sayesinde bu sos, tavalara yapışan yanık kalıntıları gidermede etkili olacaktır. Nasıl devam edilir? Aleti kalın bir ketçap tabakasıyla yağlayın ve yaklaşık yarım saat bekletin. Bu süreden sonra kalan artıkları sıyırmak için tahta bir spatula kullanmanız yeterli olacaktır. Ardından deterjana batırılmış bir bulaşık süngeri ile ovalayın, iyice durulayın ve işiniz bitti. Tavanız artık kir tutmaz!

Yanmış bir tavayı kurtarmak için az bilinen başka bir numara mı? Basit bir soda (koka kola türü), aletinize yeni bir soluk getirebilir. Burada yine fikir saçma görünebilir, ancak test ederek sonuca şaşıracaksınız. Nasıl devam edilir? Tencerenin dibine soda dökün (1 cm yüksekliğe kadar). Daha sonra birkaç dakika (kısık ateşte) ısıtın ve soğumasını bekleyin. Ardından, gevşemiş kalıntıları çıkarmak için bir süngerle hafifçe ovalayın. Sonra her zamanki gibi yıkayın. Tava yeniden parlıyor!

Yanmış bir tavayı temizleyin

Tavayı kurtarmanın başka bir hızlı ve kolay yolu

En popüler yöntemlerden  biri de elbette bulaşık deterjanı kullanmaktır. Ancak bu sefer farklı bir şekilde temizliği daha da optimize etmek için.

İşte nasıl:

  • Önce biraz su kaynatın ve üzerine biraz bulaşık deterjanı ekleyin.
  • Bu karışımı yanmış tavaya dökün.
  • 12 ila 15 dakika bekletin.
  • Tüm kalıntıları temizlemek için iyice fırçalayın.
  • Gerekirse bu adımları tekrar edin.

Tavsiyemiz  : Bu yöntemi her kullanımdan sonra uygulamanız tavsiye edilir. Çünkü yanmış yiyecekler tavada biriktiğinde sonunda kurur ve bu da onu atmayı çok daha zor hale getirir.

Karbonat

Yanmış bir tavayı kurtarmak için nihai numara!

Tüm bu ürünler gibi, şovu büyük ölçüde çalan bir tane var:  Ev   temizliğinde sıklıkla kullanılan çok yönlü bir ürün olan kabartma tozu  . Kokuları nötralize etme ve inatçı kirleri çıkarma yeteneği de dahil olmak üzere birçok leke çıkarma ve yağ giderme özelliğine sahiptir. Burada özellikle yanmış tavanızı temizlemeniz ve inatçı kabuğu çıkarmanız faydalı olacaktır. Bonus olarak ürünün tek bir yemek kaşığı tavanızı kurtarmaya yetecektir. İçeride ve dışarıda, yeni gibi olacak!

İzlenecek adımlar şunlardır:

1.Yanmış tavayı içeriden temizleyin

Tavayı suyla doldurun ve bir çorba kaşığı kabartma tozu ekleyin. Suyu yaklaşık 5 dakika kaynatın. Ardından tüm kalıntıları gidermek için fırçalayın ve normal şekilde yıkayın. Gerekirse işlemi tekrarlayın.

Dilerseniz karbonatı suyu ısıtmadan 1 saat etki etmesi için bekletebilirsiniz.

2.Yanmış tavayı dışarıdan temizleyin

Bir kaseye bir kaşık kabartma tozu, iki kaşık tuz ve 10 kaşık beyaz sirke dökün.Bu iki bileşen de temizleme ve yağdan arındırma özellikleriyle bilinir. Her şeyi iyi karıştırın. Bir süngeri* solüsyona batırın ve tüm yanık lekeleri tamamen temizlenene kadar tüm yanmış tavayı dışarıdan dikkatlice ovalayın. Ardından normal şekilde yıkayın.

*Tavanız alüminyum ise fırçalamak için paslanmaz çelik sünger kullanın. Teflon ise yumuşak sünger kullanılması tercih edilir.

 

ev