Zamanla ve yıprandıkça ütünüzün hasar görme ve hepsinden önemlisi yanma riski vardır. Bu da kıyafetlerinizin ütülenmesini büyük ölçüde engelleyebilir. Neyse ki, ona daha fazla zarar vermeden ikinci bir rüzgar vermek için bazı temizleme yöntemleri var. Tabii ki, tabanın malzemesi de dikkate alınmalıdır. Teflon, seramik veya çelik olsun, ütünüzü temizlemek için size etkili ev ilaçları sunacağız.

Ütünüzü düzenli olarak korusanız bile, yanıklardan kaçınmak genellikle zordur. Durumu düzeltmek için özel temizlik gerekli olacaktır. Metalik bileşimine bağlı olarak çeşitli doğal yöntemler kullanarak kir ve hoş olmayan izlerden kurtulabilirsiniz. Burda biraz var !

yanmış demir

Seramik taban ile yanmış bir ütü nasıl temizlenir?

Seramik ütüler daha dayanıklı görünüyor, ancak bazen onlar da yanıyor. Yanık izlerini ve can sıkıcı kirleri temizlemek için temizlemek istediğinizde, onlara zarar vermemeye özellikle dikkat etmelisiniz. Bunu yapmak için, örneğin kabartma tozu gibi agresif olmayan doğal maddeler kullanmak gibisi yoktur. Kesinlikle bildiğiniz gibi, bu beyaz toz evdeki çeşitli eşyaları ayırmak, beyazlatmak ve kokularını gidermek için mükemmel özelliklere sahiptir. Bu nedenle, bu tür temizlik için çok güvenilir ve güvenli bir ev ilacıdır.

Nasıl devam edilir? İzlenecek talimatlar şunlardır:

1. Birkaç yemek kaşığı karbonatı suda eritin.
2. Ardından, güç kaynağından ayırmadan önce ütüyü ısıtın.
3. Kabartma tozu macununu dikkatlice uygulamadan önce biraz soğumasını bekleyin.
4. En az 5 dakika bekletin
5. Ardından tüm kiri ve ürün kalıntılarını temizlemek için bir kağıt havlu kullanın.

Ve şimdi, birkaç dakika içinde ütünüz yeni bir görünüme kavuştu!

Teflon ütü nasıl etkili bir şekilde temizlenir?

Tabandaki teflon kaplama, açık ara en zorlu temizlik malzemesidir. Çünkü çok kırılgandır ve kolayca çizilebilir. Bu anlamda tabana zarar vermemek için büyük bir özen ve hassasiyetle hareket etmelisiniz. Bu nedenle bu tür temizliklerde tuz veya soda kullanılması kesinlikle yasaktır. Bu nedenle, özellikle beyaz sirke uygulayarak yanığın nazikçe çıkarılması tercih edilir. Bu çok yönlü leke çıkarıcı, genellikle ütüye gömülü kireç ve kireç lekelerini yok etmek için önerilir. Bu nedenle yanıkları hafifletmek ve cihazınızın Teflon tabanını tekrar parlamasını sağlamak çok faydalı olacaktır.

Nasıl yapılır ? İşte adım adım süreç:

1. Beyaz sirkeyi yumuşak bir bez veya pamuğa uygulayın.
2. Tamamen yok olana kadar yanığı nazikçe ovalayın.
3. Ardından ütüyü nemli bir bezle silin.

Ütü temizlemek

Yanmış bir çelik demiri nasıl temizlersiniz?

Çelik tabana sahip yanmış bir ütüyü temizlemenin en popüler yollarından biri  sofra tuzu uygulamaktır .   Gerçekten de taban pullanmış, kirli ve yanmışsa tuz (hatta limon!) bu temizlik için idealdir. Bu, birden fazla çizilmeye neden olarak tabana zarar verme riski taşıyan ünlü demir törpü süngerlerini kullanmaktan sizi kurtaracaktır.

Yöntem çok basit:

1. Tabana bir parça parşömen kağıdı yerleştirin.
2. Bolca tuz serpin.
3. Ardından ütüyü yükseğe ayarlayın ve farklı yönlerde kağıt üzerinde birkaç kez kaydırın. Tek yapmanız gereken fazla tuzu silkelemek ve işiniz bitti!

Sonuç: En ufak bir kir veya yanık izi olmadan, taban eskisi gibi yeniden parlıyor!

ev