Dünyadaki hangi kadının evinde en az bir tane yapışmaz tava yok? Aynı anda farklı yemekler pişirmek istediğinizde herkesin işine yarayacak birkaç tane vardır.

Yapışmaz tavalar

Hem birinci hem de ikinci yemekleri hızlı bir şekilde hazırlamak için genellikle yapışmaz tavaları günde birkaç kez kullanırız .

Ancak pek çok kadın bazı ayrıntılara dikkat etmesi gerektiğini bilmiyor , eğer tava belli bir şekilde görünüyorsa yapılacak tek şey onu atmak olabilir. Yeni olup olmaması önemli değil, mutfaklar için devrim niteliğinde gibi görünen bir fikir her bakımdan öyle olmayabilir. O yüzden gözlerini açmak iyi olur.

Yapışmaz tava, mutfakta gerçek bir devrim

Yapışmaz tavaların adını sadece birkaç yıl önce duymaya başladık . Bu, mutfaklarımıza girdiğinde alışkanlıklarımızı değiştirecek ve mutfaktaki yaşamımızı kesinlikle iyileştirecek devrim niteliğinde bir fikir olarak sunuldu .

Her gün kullananlar durumun tam olarak bu olduğunu ve ürünün sunumunun hiç de abartılı olmadığını bilirler. Örneğin sote hazırlamamız gerektiğinde veya yemek pişirirken kullanışlı oluyor. Artık öğle veya akşam yemeğinin hazırlanmasını kaygı ve endişeyle yaşamaya gerek yok, çünkü yemekler yavaş yavaş, kendi kendine pişiyor ve hiç yapışmıyor.

Ancak tüm bu parlayanlar altın değildir , çünkü bazı durumlarda yapışmaz tava geçerli bir yardımcı olmaktan ziyade bir sağlık sorunudur . Geçtiğimiz günlerde yapılan keşif herkesi şaşkına çevirdi.

Sağlığınız için rahat durumdan tehlikeli duruma geçiş bir anda

Hepimizin “bir daha onsuz asla” demesine neden olan devrim niteliğinde , konforlu bir ürün olan pürüzsüz ve şık tava, her zaman ve her durumda olmasa da vazgeçilmez olmaktan çıkıp gerçekten uzak durulması gereken bir şeye dönüşüyor.

Tavaya dikkatlice bakmanız ve ilk bakışta önemsiz gibi görünebilecek, ancak gerçekte hiç de önemsiz olmayan, daha fazlası olan küçük şeylere dikkat etmeniz gerekir.

İşte özellikle dikkat etmeniz gereken detaylar

Yapışmaz tavada küçük veya büyük herhangi bir deformasyon görülürse , onu atıp başka bir tane almanın zamanı gelmiştir. Bu genellikle yoğun kullanıldığında veya tavanın sürekli ısı veya nem değişikliklerine maruz kaldığında meydana gelir .

Dikkat etmemiz gereken ikinci olgu ise renk değişikliğidir. Bu durumda ısı kaybından kaynaklanan değişiklik, kaplamanın kendisinde bir hasar olduğunun işaretidir. Bu nedenle , kullanımında ısrar etmemek daha iyidir , çünkü bu, yemek pişirmede sıkıntıya neden olabilir ve dolayısıyla zararlı olabilir.

Yapışmaz tavanın çizikleri ve dayanıklılığı

Sonuç olarak, yapışmaz tavanın mümkün olan en kısa sürede değiştirilmesi gerektiğini gösteren iki durum daha vardır . İlki çiziklerle ilgilidir: Önemli çizikler varsa, bunlar Teflon yüzeyin hasar gördüğünü gösterir . Bunun temel nedeni ise tavaların kimyasal madde içeren Teflon’dan üretildiği yapılan araştırmalarla netleşiyor. Yüzeyin hasar görmesi kaçınılmaz olarak yiyeceklerin kötü pişmesine ve dolayısıyla toksik hale gelmesine neden olur.

Son husus yapışmaz tavanın ömrü ile ilgilidir . Bunlar, özellikle her gün, hatta günde birkaç kez, haftada üç veya dört kez kullanılıyorsa 5 yıldan fazla kullanılamaz . Bunları değiştirmek, maliyetin minimum düzeyde olduğu göz önüne alındığında, neredeyse ihmal edilebilir bir miktar harcamak anlamına gelir.

Alman Risk Değerlendirme Enstitüsü Bundesinstitut für Risikobewertung, hasarlı yapışmaz tavaların kullanımının tehlikeli olduğunu doğrulayan çalışmalar gerçekleştirdi. İçerisinde pişirilen yemeğin yakılmasının yanı sıra, yapışmaz tabakanın sindirilmesi mümkün olmayan parçalarını da yutarsınız.

Aynı şekilde çok az kişi mükemmel durumdaki tavaların aşırı ısınmasına izin vermenin bile tehlikeli olabileceğini biliyor . Örneğin başka bir iş yaparken ya da evde dolaşırken tavaları ocakta unutursunuz. Bu durumda yeni alınan ve dolayısıyla yeni tavanın malzemesi yüksek sıcaklıklara ulaştığında parçalanır. Bu durumda evde zehirli buharların oluşma riski vardır

ev