Bitki biti olarak da adlandırılan yaprak bitleri yumuşak gövdeli, armut biçimli böceklerdir. Az ya da çok ayırt edici özelliklere sahip olan farklı yaprak biti türleri vardır.

Ama neden bitkilerimiz için tehlikeliler? Bu zararlılar, bitki özsuyunu emmek için ağız aparatlarını kullanırlar. İstilacı yaprak bitleri, özsuyu emdikten sonra, küfün (kurulu küf) çoğalmasını teşvik edebilen ve bitkinin hayatta kalmasını tehdit eden fotosentezi engelleyebilen bir şeker, tatlı özsu salgılar.

Ancak bu korkunç böcekleri savuşturmak ve ortadan kaldırmak için birçok doğal ilaç ve böcek ilacı var. Organik tarımı destekleyenler için de oldukça faydalı olabilecek yöntemler.

Herhangi bir şüphe durumunda, kendi inisiyatifinize göre hareket etmeden önce, bitkilerinizle ilgilenmenize yardımcı olması için yetkili bir kişiye danışmanız önerilir.

  • Marsilya sabunu

Yaprak bitlerini yok etmenin en basit doğal yöntemlerinden biri Marsilya sabunu bazlıdır.

Binbir kullanımda olan bu ürün, gerçek bir doğal insektisit görevi görmektedir. Örümcek akarları veya pul böcekler gibi tüm yumuşak gövdeli böcekler için de özellikle uygundur.

Zararlıları savuşturmak için kullanılan Marsilya sabunu, bitlerin/yaprak bitlerinin nefes almasını engelleyen ve onları yok eden koruyucu bir zarf oluşturarak tamamen mekanik olarak hareket eder.

İhtiyacınız olan tek şey, bitkilerinizi püskürtmek için bir püskürtücüyle donatılmış bir şişede karıştırılacak litre su başına 10 gram sabun.

  • neem yağı

Bu doğal bitkisel yağın birçok erdemi vardır. Mantar önleyici ve parazit önleyici özellikleriyle bilinen neem yağı, belirli bitki zararlılarına ve böceklere karşı mükemmel bir doğal ilaçtır.

Yaprak bitlerini bitkilerimizden uzak tutmak için bilinen en iyi çözümlerden biridir. Çok kalın, su ve Marsilya sabunundan yapılmış bir solüsyonda seyreltilmelidir.

Bu solüsyona (1 litre) 5-6 damla neem yağı ekleyin ve bitkilerinizin üzerine püskürtün.

bikarbonat1

  • Karbonat

Kabartma tozu,   mutfakta, doğal kozmetiklerde, evi temizlemek için ve aynı zamanda bahçenizin bakımı için birden fazla kullanımıyla bilinen bir ev esasıdır. Gerçekten de bu ucuz ve ekolojik ürün, bitkilerinizi korumak ve haşereleri uzaklaştırmak için değerli bir müttefik olabilir.

Temizlik maddesi olarak kullanılır, yarım çay kaşığı bikarbonatı bir litre suda çözerek ve püskürtücülü bir şişe ile püskürterek bitkilerin yapraklarını temizlemek için kullanılabilir. Yapraklarınıza özen göstererek, kabartma tozu aynı zamanda bakterilerin çoğalmasını sınırlandıracak ve böylece bitkileri yaprak bitleri tarafından herhangi bir kontaminasyondan uzak tutacaktır.

2 yemek kaşığı karbonatı 1 litre suda eritin ve birkaç damla neem yağı ekleyin. Gelişmiş bir böcek ilacı görevi görecek!

  • ısırgan otu

Isırgan otu, gübreleme ve haşere kontrol etkisine sahip olduğu için bahçe böceklerine karşı en iyi bilinen doğal ilaçlardan biridir.

Salisilik asit ve formik asit içerir ve bahçe ve sebze yamalarındaki yaprak bitlerini veya bitki zararlılarını ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir.

Ev yapımı maseratı yapmak için 1 kg ısırgan otu yaprağını çok büyük bir kapta 10 litre suda bekletin. Maserasyon, sıvı siyaha dönene ve köpük oluşmayana kadar kapalı alanda yapılmalıdır. Yaklaşık 3 hafta sonra, maserat püskürtülmeye hazırdır ve herhangi bir istilaya karşı koruyucu bir tabaka görevi görür.

Sarımsak

  • Sarımsak

Bu güçlü antifungal kendini kanıtlamayı asla bırakmayacak. Kabartma tozu gibi, sarımsak da sağlık üzerindeki güçlü terapötik potansiyeli ile bilinir, aynı zamanda bitkiler için de bilinir!

Kaynatmada sarımsak, besinlerini serbest bırakır ve etkili bir doğal haşere kontrolü haline gelir.

Bir baş sarımsak alın, karanfiller halinde kesin ve soyun. Yarım litre suda kaynatın ve kabuğunu ekleyin.

5-10 dakika sonra soğumaya bırakın ve süzün. Kaynatma hazır!

  • soğan

Soğanların kaynatılması nihayet bitkilerimiz için güçlü bir haşere kontrolü olarak da bilinir.

Bahçedeki en güçlü antioksidan olarak kabul edilen karoten içerir. Ayrıca bazı bitkiler için gerekli olan mineraller ve B vitaminleri içerir.

Sadece gübre görevi görmez, aynı zamanda    mükemmel bir haşere kontrolüdür  !

İki soğanın kabuğunu seçin. Yarım litre suda kaynatın ve karışımı soğumaya bırakın. Sonra süzün ve bir sprey şişesine koyun.

Önemli

Bu makale, yaprak bitlerinden kurtulmak için bazı mükemmel doğal ilaçlardan bahseder.

Durum “geri döndürülemez” görünüyorsa veya bu böceklerin istilası devam ederse, bir profesyonel çağırmaktan çekinmeyin.