Bitkileriniz yaprak biti istilasının kurbanı mı? Durumu ağırlaştırmamak için sorun hızlı bir şekilde çözülmelidir. Bitkileriniz tahmin ettiğinizden çok daha fazla acı çekebilir. Geleneksel pestisitlere düşmansanız, bazı doğal ilaçlar bu haşereleri kontrol etmede çok etkili olabilir. Yaprak biti saldırısının hem bahçedeki tarlalarınız hem de iç mekan bitkileriniz için zararlı olduğunu anlamak önemlidir. Bu böcekler çok hızlı çoğalır ve bitki suları ile beslenirler. Bitkilerinizi nasıl koruyacağınızı çabucak keşfedin!

Yaprak biti, Aphidoidae familyasının ısırma-emici bir böceğidir. Dünyada yaklaşık 5000 tür vardır. Bu otçul zararlılar bitkilere çok fazla zarar verir ve sonunda onları yok eder. Gerçekten de, suyu yutmak için yaprakları delerek özsuları ile beslenirler. İlkbahardan itibaren yürürlüğe girerler ve hem evde, hem bahçede hem de ev seralarında bitkilerin yanına yerleşirler. Bitkilerinizi sağlıklı tutmak için bu belayla mücadele etmek için radikal çözümler bulmak acildir.

Bitkilerde yaprak bitleri

Yaprak bitlerinin gelişinin ilk belirtileri nasıl belirlenir?

Bahçedeki dikimlerinizi ve ev bitkilerinizi düzenli olarak izlerseniz, bir istila oldukça hızlı görünecektir. Özellikle sağlıklı bitkilerin büyüdükçe sırtlarını ve gölgeli gövdelerini kontrol edin. En büyük dezavantajı, dikkatli bir inceleme olmadan varlıklarını tespit etmenin zor olmasıdır. Bunun nedeni, bahçede sulama yaparken veya bazı yüzeysel işleri yaparken onları fark edemeyebilirsiniz.

Yaprak bitlerini ilk bakışta göremiyorsanız, etrafta olmadıklarından emin olmak için her zaman yaprakların altını kontrol edin. Bitkilerinizi mahvedenlerin sadece onlar olmadığını bilerek, hastalıkları tetikleyen bir dizi zararlı böcek var.

Yaprak bitleri, beslendikleri taze bitkilerin sularını severler. Özellikle asmalardan, gövdelerden, çiçeklerden, meyvelerden, tomurcuklardan, yapraklardan ve hatta bazı durumlarda köklerden kaynaklananlar. İhale ve sulu yeni sürgünleri tercih ettiklerini unutmayın. Bu yüzden çok dikkatli olun ve her zaman onları çevreden kovmak için tespit etmeye çalışın!

Bitkileri püskürtün

Yaprak bitleriyle savaşmak için bir sprey nasıl hazırlanır?

Genellikle doğaya zararlı olan kimyasal pestisitlerin ve diğer özel müstahzarların kullanımını düşünmeden önce , ev yapımı ürünler şeklinde doğal ve güvenli çözümler kullanmak iyi olacaktır   . Yaprak bitleriyle mücadele için alkışlanan ekolojik bileşenler arasında sirkeyi buluyoruz. Bu zararlıları bahçenizden kovmanın harika bir yolu. Sirkeyi suda, tercihen 1:10 oranında seyreltmek yeterlidir. Bunun tersini yapmamak önemlidir!

Karışımı bir sprey şişesine dökün ve yaprak biti ile enfekte olmuş bitkilere püskürtün. Bu sorunu ortadan kaldırmak için mümkün olduğunca sık yapın.

Yaprak bitleriyle doğal olarak nasıl savaşılır?

Doğal yaprak biti kontrol yöntemlerinin sadece ekonomik değil, aynı zamanda ekolojik olduğu, bu nedenle bitkileriniz veya diğer böcekler için tehlike oluşturmadığı belirtilmelidir. Bu nedenle kimyasalları yalnızca son çare olarak uygulamak en iyisidir. Bunların arıların can düşmanları olduğunu unutmayın. Bu nedenle, onu kötüye kullanmaktan kaçınmak gerekir!

Size evde çare olarak sunacağımız diğer doğal içerik ise soğandan başkası  değil . Bu baharatın kaynatılması, bazı mantar hastalıklarına karşı koruyucu ve önleyici bir etkiye sahiptir.

Nasıl hazırlanır?

1. Bir tencereye 1 litre su dökün ve 3 adet soğanı ince dilimler halinde (kabuğu soymadan) ekleyin.
2. 15 dakika pişirin.
3. Hazırlık soğuduktan sonra karışımı bir sprey şişesine dökün.
4. Risk altındaki bitkilere soğan kaynatma püskürtün.

Tedaviyi her 3 günde bir tekrarlayın. Elinizde soğan yoksa, aynı zamanda doğal bir kovucu görevi gören sarımsakla da çalışır. Sarımsak suyunu hazırlamak için 5 adet doğranmış karanfil bir litre suda 24 saat bekletin. Daha sonra çözeltiyi 15 dakika kaynatın ve süzün. Soğuyana kadar bekleyin ve doğrudan yaprak bitlerinin üzerine püskürtün.