Bir orkide alıp eve götürdüğümüzde, bir süre sonra çiçeklerinin solmaya başlaması ve kısa sürede çürümesi neredeyse normaldir. Harika olmalarına rağmen orkideler çok özel bakım gerektirir.

Orkideler en popüler ve popüler bitkilerden biridir ancak çok hassastırlar ve bakımı zordur. Evde orkideniz varsa ve yaprakları sararmaya başladıysa aşağıda sunduğumuz 4 ipucundan birini kullanın.

Bitkinin normal yaşlanma süreci, yapraklarının sararmasının ana nedenidir. Bu tamamen normal bir süreçtir: Bitki olgun yaprağını kaybetme ve yeni bir yaprak üretme sürecindedir.

Sorun bitkinin üst kısmındaki yaprakların sararmasıdır. Bu olgunun birçok farklı nedeni olabilir ve her birinin kendine özgü bir çözümü vardır. Sorunu çözmek için sorunun tanımlanması önemlidir (su sıkıntısı, enfeksiyon veya besin eksikliği).

1. Orkide yapraklarının dökülmesi ve sararması.

Bitkilerin yaşlanmasına bağlı olarak orkide yaprak kaybı meydana gelebilir. Ancak yenileri ortaya çıkmazsa nedeni muhtemelen aşırı sulama veya güneşe maruz kalmadır.

Bitkiyi serin ve gölgeli bir yere yerleştirin ve nem oluşumunu önlemek için orkidenizin iyi bir drenaja sahip olduğundan emin olun.

2. Hastalıklardan dolayı yaprakların sararması.

Orkideler ayrıca virüslere, mantarlara ve bakteriyel hastalıklara karşı da hassastır. Bazıları yapraklarda açık veya koyu lekelere neden olur, bazıları ise yaprakların sararmasına veya kahverengiye dönmesine neden olur. Ne yazık ki orkide virüslerinin tedavisi yoktur.

Virüsten etkilenen orkideyi diğerlerinden uzak tutarak ve hastalıklı bitkiden mümkün olduğunca çabuk kurtularak zamanında harekete geçmeye çalışın.

3. Bitki büyümesini engelleyen sararmış yapraklar.

Orkideler çiçek açtıktan sonra uyku dönemine girerler ancak aldıkları ışık yetersizse büyüyemeyebilirler.

Toprağı nemli tutun ancak suyla tıkalı değil. Bitkinin ihtiyaç duyduğu tüm besin maddelerini alabilmesi için ona her 15 günde bir özel gübre verin. Sağlıklı orkidelerin 3 ila 6 ayda bir çiçek açabileceğini unutmayın.

4. Yaprakların böceklerden dolayı sararması.

Yapraklar sadece sarı değil, aynı zamanda çiğnenmiş, çekirdeksiz görünüyorsa veya yüzeyin altında beyaz bir toz varsa, muhtemelen bir böcek veya mantarın saldırısına uğramıştır.

Hafif bir sorunsa biraz neem yağı uygulayın. Ancak enfeksiyon şiddetliyse hidrojen peroksit veya izopropil alkol kullanmanız gerekecektir. İki üründen birini mikrofiber bir beze uygulayın ve orkide yapraklarının üzerine hafifçe sürün.

Artık yaprakları sararmış bir orkidenin bakımını nasıl yapacağınızı bildiğinize göre, sorunun nedenini bulmaya çalışın ve yukarıda belirtilen çözümleri kullanarak sorunu çözmeye çalışın.