Bu yazımızda yastıklardaki ter lekelerinin kimyasal kullanmadan kalıcı olarak nasıl çıkarılacağını anlatacağız.

Bir kaşık bikarbonat

Yastıklardaki ter lekeleri, özellikle yaz aylarında saç derimizden gelen terin yastık tarafından emilmesi ve giderilmesi zor, sinir bozucu lekelere neden olması nedeniyle yaygındır.

Ter lekeleri nasıl çıkar

Yastıklarınızda kaç kez sarı lekeler fark ettiniz, bu da onların eski ve pek temiz olmadığını gösteriyor? Aşağıda sadece doğal ve ev yapımı ilaçlar kullanarak ter lekelerinin yastıklardan nasıl çıkarılacağını göreceğiz.

– Limon suyu – Limon suyu , beyazlatıcı ve yağ çözücü özelliği sayesinde yastık kılıflarındaki ter lekelerini çıkarmak için kullanılabilir .

Yastıklarda ter lekeleri

Kullanmak için, 5 limonun suyunu kaynar su dolu bir kovaya dökün ve yastık kılıfını tamamen suyla kaplanacak şekilde solüsyona batırın. Yaklaşık 3 saat veya gece boyunca suda bekletin , ardından normal şekilde durulayın ve yıkayın. Limon, doğal özellikleri ve hoş kokusu sayesinde temizlik için mükemmel bir yardımcıdır.

Minder kılıfındaki sarı leke fark ediliyorsa ön işlem yapılabilir. Lekenin üzerine bikarbonat döküp birkaç damla limon suyu ekleyebilirsiniz. Daha sonra nazikçe ovalamaya devam edebilirsiniz.

 – Beyaz sirke – Yastıklardaki ter lekelerini doğal yollarla çıkarmak için önerdiğimiz ilk yöntem, yağ giderme, beyazlatma ve temizleme özellikleriyle bilinen beyaz sirkenin kullanılmasıdır.

İlacı hazırlamak, yarım bardak sirke ile yarım bardak suyu karıştırıp solüsyonu bir sprey şişesine dökmekten ibarettir. Daha sonra doğrudan ter lekesinin üzerine püskürtün ve yaklaşık bir saat kadar beklettikten sonra bol soğuk suyla durulayın.

Daha da etkili bir sonuç için yastığınızı su, sirke ve yarım bardak tuzdan oluşan karışıma yaklaşık 30 dakika batırıp ardından normal yıkama işlemine geçebilirsiniz.

– Sitrik asit – Sirkeye benzer bir başka ekolojik ilaç da , kireç önleyici ve temizleyici özellikleriyle bilinen turunçgillerden elde edilen bir bileşik olan sitrik asittir. Özellikle çamaşır makinesi ve bulaşık makinesinin temizliğinde kullanışlıdır.

Yastıklardaki ter lekelerini çıkarmak için bu ilacı kullanmak için, 150 gram sitrik asidi bir leğende bir litre suda eritmeniz ve yastık kılıfını bu solüsyona batırmanız gerekir . Birkaç saat bekletin, ardından temiz, lekesiz bir yastık elde etmek için iyice durulayın.

– Sodyum bikarbonat – Yastıklardaki ter lekelerini çıkarmak için kullanılan ev ilaçları arasında, beyazlatma ve yağ giderme özellikleriyle bilinen, mutfakta yaygın olarak kullanılan bir malzeme olan sodyum bikarbonat eksik olamaz . Bu ürün özellikle çamaşırların beyaz ve parlak olmasında etkilidir .

Sodyum bikarbonat

Minderlerdeki ter lekelerini çıkarmak için bikarbonat soda kullanmak için , bunları bir leğende soğuk su ve iki yemek kaşığı bikarbonatla ıslatıp, normal yıkama işlemine geçmeden önce bir süre etki etmesini sağlayabilirsiniz.

Ter lekesi özellikle inatçıysa 5 yemek kaşığı karbonatı yarım bardak suyla karıştırıp solüsyonu doğrudan lekenin üzerine uygulayabilirsiniz . Yaklaşık yarım saat beklettikten sonra mükemmel sonuçlar için yastığı durulayıp soğuk suyla yıkayabilirsiniz.

Ancak lekeyi çok sert bir şekilde ovalamamak önemlidir çünkü kabartma tozu biraz aşındırıcı olabilir ve kumaşa zarar verebilir.

DIY beyazlatma

Son olarak, yastık kılıflarınızdan inatçı ter lekelerini çıkarabilecek son bir kendin yap çözümü keşfedeceğiz. Bu durumda daha büyük bir etki elde etmek için çeşitli bileşenlerin özelliklerini birleştiriyoruz. Gelin bunu nasıl yapacağımızı birlikte öğrenelim. İhtiyacın olacak:

Hidrojen peroksit
  • 3 yemek kaşığı bikarbonat soda,
  • hidrojen peroksitin tadına bakmak,
  • 3 yemek kaşığı tuz.

İnatçı ter lekelerini yastık kılıflarından çıkarmak için farklı içerik özelliklerini birleştirebilirsiniz. Öncelikle tuzu ve kabartma tozunu birlikte karıştırmanız ve ardından bir macun oluşana kadar hidrojen peroksiti yavaş yavaş eklemeniz gerekir.

Daha sonra eski bir diş fırçası kullanarak macunu lekeye sürün ve bir süre bekletin. Son olarak yastık kılıfını durulayın. Ancak bu macunu renkli minderlerin üzerinde kullanmaktan kaçının çünkü minderlerin solmasına neden olabilir. Minderler yeni gibi temiz ve beyaz olacaktır .

ev