Yatak yılın her mevsiminde her gece bizi ağırlıyor. Çarşaflar sürekli değiştiği için her zaman temiz olduğunu sanıyorsunuz ama aslında çok kirli.

Yatak

Zamanla alerjiye neden olabilecek ve birçok sağlık sorununa neden olabilecek toz ve akarlar tam olarak yatağa yerleşir.

Yatak, onu her zaman temiz tutmanın kuralları

Yatağın periyodik olarak temizlenmesi gerekir , ancak bunu nasıl doğru şekilde yapacağınızı asla bilemezsiniz. Büyükannelerin öğrettiği gibi, ilk önce asla hava hala sıcakken, dolayısıyla yeni kalktığınızda yatağınıza yatmazsınız.

yatak

Çarşaf ve yorganlarla kaplı yatak, nemi tutarak küf ve lekeler oluşturur. Bu nedenle, her zaman uyulması gereken ilk kural, uyandıktan sonra odayı bir süre havalandırmak, yatağı çarşafsız ve yatak örtüsü olmadan, belki birkaç saat güneşte bırakmaktır. Bu işlem mikrop ve bakterilerin mümkün olduğu kadar ortadan kaldırılmasına hizmet eder.

Güneşin sıcaklığı tüm nem izlerini kurutur ancak bu yeterli değildir çünkü bu noktada asıl temizliğe geçmemiz gerekiyor.

Yatağı temizlemek için çareler, büyükannenin tavsiyesi

Bunu yapmanın çeşitli çareleri vardır; tozu ve akarları veya varsa akar yumurtalarını emen temizleyiciyi basitçe süpürebilirsiniz . Aksi takdirde daha derin bir temizlik için sirke kullanın.

Sirke yatağı iyice sterilize eder. Sirke ve limon suyundan oluşan bir solüsyon hazırladıktan sonra yatağın üzerine püskürtebilirsiniz . Daha sonra bir bezle ovun ve bir saat etki etmesini bekleyin. Son olarak doğrudan havada kurutulur.

Yatağı temizle

Sevilen bikarbonat, beyazlatma ve temizleme özelliğiyle herkes tarafından eksik edilemez, bilinmez ve beğenilmez. Bikarbonat bakteri ve mikropların düşmanıdır çünkü çoğalmalarına izin vermez .

Ayrıca nemi emer ve tüm kötü kokuları yok eder. Sirkeyle karıştırıp, 4-5 damla antibakteriyel özelliği olan esans yağını ekleyip, ardından bir bez alıp yatağın üzerine sürebilirsiniz.

Alternatif olarak yatağa bikarbonat soda serperek tek başına da kullanabilirsiniz . Daha sonra yumuşak bir fırça alıp fırçalayın. Son olarak birkaç saat hareket etmeye bırakılır. Bikarbonatı çıkarmak için elektrikli süpürge kullanın.

İşlem yatağın her iki tarafında da tekrarlanır . Bu, halıların veya kumaş kanepelerin ve minderlerin sanitasyonu için de yararlı olabilecek bir kuru temizleme işlemidir.

Kan ve çiş lekeleri nasıl çıkar?

Ancak hepsi bu kadar değil, çünkü küçük çocukları olanların, büyükannelerinin yatağı temizlemesi ve yeniden yeni gibi görünmesini sağlaması için başka ipuçlarına ve çarelere ihtiyacı olacak. Kan lekeleri için iki çözüm bile var, ikisi de harika.

İlki: Sadece su ve iki yemek kaşığı tuzdan oluşan bir solüsyon hazırlayın. Lekenin üzerine püskürtün ve yarım saat etki etmesini bekleyin. Gerekli süre geçtikten sonra yumuşak bir bez kullanılarak temizlenir.

İkincisi: lekeyi hafifletmeye yarayan hidrojen peroksit kullanın. Devam etmeden önce yatağın bir köşesine hidrojen peroksit kullanılması tavsiye edilir, çünkü rengi solabilir.

Yatak temizliği

Buna başka sorunlar da ekleniyor: Yazın ter, yıl boyunca çocukların veya hayvanların idrarı. Bu durumlarda leke hala ıslak veya nemli iken hemen harekete geçilmesi tavsiye edilir. Su ve beyaz sirkeden oluşan bir solüsyon hazırlayın, bunu doğrudan lekeye uygulayın ve etki etmesini bekleyin. Daha sonra nemli bir sünger alın ve her şeyi çıkarın, lekeler artık orada olmamalıdır.

Devam ederlerse endişelenmeyin çünkü güneş her sorunu kalıcı olarak çözer. Güneşin olmadığı durumlarda, örneğin kışın, sadece saç kurutma makinesi kullanın. Lekeler çıkmıyorsa, hidrojen peroksite batırılmış bir pamuk parçası kullanın ve ardından nemli bir mikrofiber bezle silin.

Ayrıca bu durumda, önceki durumda olduğu gibi, önce yatağın küçük bir kısmını deneyin.

İçecek veya yiyecek lekeleri nasıl çıkarılır?

Son olarak yiyecek veya içecek lekeleri için yarım bardak sirke, 1/3 limon suyu ve bir miktar su ekleyerek bir solüsyon hazırlayın. Doğrudan lekenin üzerine dökülüp nemli bir bezle silinir. Sonunda kurur.

Gıda yatağı

Büyükannenin çözümleri en iyisidir, sağlığınız için kötü değildir ve yine de kıskanılacak sonuçlar verir.

ev