Sanılanın aksine yeşil bitkileri iç mekana yerleştirmek sağlığınız için tehlikeli değildir. Bu bitkiler kesinlikle günlük olarak nefes alırlar ancak saldıkları az miktarda karbondioksit (CO2) nedeniyle herhangi bir risk oluşturmazlar. Aksine, bu yeşil refakatçiler bir yatak odasında faydalı olabilir. Bu yazıda size birçok faydasını sunuyoruz.

Bazı bitkiler bir evin içinde özellikle faydalı olabilir. Onları düzenli olarak ve günlük olarak koruyarak, birçok erdemlerinden yararlanabileceksiniz. İyi bir nedenle, yatak odasında ölmekte olan bir bitki küf oluşumunun nedeni olabilir.

Neden bir odaya yeşil bitkiler koyalım?

 Yatak odanıza veya çocuklarınızın odasına   estetik bir dokunuş getirmenin yanı sıra , yeşil bitkilerin pek çok şüphesiz faydaları olabilir.   İşte geceleri size yakın olmaları için iyi bir neden.

  • Yeşil bitkiler, yatıştırıcı ve temizleyici özelliklere sahip refakatçiler

Bitki ile yatak odası iç

Boyutları ne olursa olsun, bir yatak odasına yerleştirilen yeşil bitkiler pek çok beklenmedik erdemlere sahip olabilir. Çok az insan bunu biliyor, ancak bu bitkiler bir odanın içinde mükemmel bir yere sahipler. Yatıştırıcı özellikleri sayesinde ,  uykusuzluk veya uyku apnesinden muzdaripseniz bitkiler size gerçekten çok yardımcı olabilir. Uyku sorunlarınızı çözmenin yanı sıra, havayı CO2 emisyonlarından ve boyalarda bulunan toluen, benzen, deterjanlarda bulunan tütün dumanı veya ksilen gibi diğer kimyasallardan arındırarak önemli bir rol oynarlar.

Birkaç ipucu: Bir odada saklanan bitki sayısı iki ile sınırlandırılmalıdır. Ayrıca, uyku kalitesini bozabilecek çok kokulu bitkilerden uzak durmayı da unutmayın. Bir yatak odasında suyun durgunlaştığı tencerelerin önerilmediğini unutmayın. Bunlar nemli kalma eğiliminde olacak ve bu nedenle küf gelişimini destekleyecektir. Ayrıca bitkileri kuruyabilecek ısı kaynaklarından uzak tutmayı da unutmayın.

Bir yatak odasında hangi bitkiler tercih edilir?

 Yatak odası veya çocuk odası gibi evinizin ana odalarını dekore etmek için mükemmel olan,  şüphesiz erdemlere sahip bir dizi  bitki vardır. Aşağıdaki bitkileri seçerek ortamınız daha serin ve sağlıklı kalacaktır.

  • Tüylü Chlorophytum, kirletici örümcek bitkisi

kurdele çiçeği

Örümcek bitkisi olarak da adlandırılan tüylü klorofit, birçok fayda sağlar. Odada iyi bir oksijen seviyesini korurken karbon monoksit emme yeteneğine sahiptir.  Ayrıca benzen, ksilen, toluen ve formaldehit gibi diğer zehirli maddeleri emerek hava kalitesini artırır.

  • Stres önleyici bitki lavanta

bir demet lavanta

Lavanta bir yatak odasında hoş bir arkadaş olabilir. Bu bitki ortam havasını tazelemenin yanı sıra stres ve kaygılarla savaşmanıza da yardımcı olabilir. Ayrıca bu bitkinin bakımı kolaydır ve yaşamak için çok az su gerektirir. Pencerenin yanına yerleştirerek sizi geceleri sivrisinek gibi bazı zararlılardan da koruyacaktır.

  • Kaktüs, radyasyon önleyici bitki

Kaktüslü oda

Kaktüs geceleri oksijeni reddeden bitkilerden biridir ve bu da onu mükemmel bir hava temizleyici yapar.  Yeşil bir baş parmağınız yoksa , bu bitkiyi hemen alın. Geceleri yakınınızda böyle bir bitkinin olmasının bir başka avantajı: dikenleri. Onlar sayesinde  kaktüs , bilgisayar ve televizyon gibi odanıza bağlı ev aletlerinden gelen elektromanyetik dalgalara karşı savaşmaya yardımcı olur  .

  • Altın Scindapsus, çok yönlü bitki

Altın Scindapsus

Golden Scindapsus, büyümesi kolay bir ev bitkisidir. Temizlik ürünlerinde, kendin yap ürünlerinde ve bazı kaplamalarda bulunan kimyasal bir madde olan formaldehitle savaşarak havayı kirletmek ve temizlemek için idealdir. Odanızdaki ortam havasını filtreleyerek size eşlik edecek ve uykuya dalma zorluklarınızla mücadele etmenize yardımcı olacaktır.

Dekoratif yeşil bitkiler birçok arındırıcı özelliklerinin yanı sıra sizi sakinleştirecektir. Bu nedenle, onları yatak odanıza veya evin herhangi bir odasına yerleştirmekten çekinmeyin.

ev