Yataklardaki çiş lekeleri neredeyse yaygındır. En az bir tane olmayan ev yoktur. Özellikle çocuk sahibi olduğunuzda bu rahatsızlıklar yaşanmaktadır. İlk bakışta artık çözülemeyecek bir durum gibi görünse de mucizevi malzemelerle giderilemeyecek hiçbir leke yoktur.

Çiş lekeleri

Yatak çişten kirlendiğinde tek yapmanız gereken onu iyi temizlemeyi düşünmektir, çünkü bu hem zihnimizi hem de bedenimizi dinlendirmemizi , gündüz veya gece uzun, huzurlu bir uyku çekmemizi sağlar. Tam da bu nedenle her zaman bakım yapılması gerekir. 

Herhangi bir yatağın en az ayda bir kez toz birikmesini önleyen ve uzun vadede alerjiye veya solunum sorunlarına neden olabilecek akarları ortadan kaldıran özel işlemlere tabi tutulması gerekir.

Hatta bazıları toz ve akarlardan dolayı uykusuzluk çekmeye başlıyor. Çarşafları her değiştirdiğinizde, akarları ortadan kaldırmak ve yatağı ele geçirmelerini önlemek için elektrikli süpürgeyi kullanmanız önerilir. Bunun yerine ayda bir veya en fazla 2/3 ayda bir detaylı temizlik yapılmalıdır. 

Yataktaki çiş lekelerini ortadan kaldırın, ne zaman ve nasıl hareket edilmeli

Nasıl hareket edeceğini, nasıl davranacağını pek bilmeyenlerin mutfakta, kilerde bulunan bazı malzemelerle ve biraz da sabırla kendilerini donatmaları yeterli. Bu şekilde yatak neredeyse yeni gibi olur. Ayrıca bu malzemelerle çocuk veya yetişkinlerin çişinin yanı sıra kusmuk lekelerini de çıkarabileceğinizi bilmelisiniz.

Yataktaki çiş lekelerini ortadan kaldırmak için ilk temel bileşen zamandır. Ne kadar erken harekete geçerseniz o kadar iyidir, çünkü ne kadar zaman geçerse lekenin yerleşip asla çıkmaması riski o kadar artar çünkü çizgiler oluşturur. Yani, ev kadınlarının müttefiki olarak kabul edilen bir malzemeyi alıyorsunuz çünkü mutfakta her gün binlerce şekilde kullanışlı oluyor. Bu sodyum bikarbonattır.

Bikarbonatla çiş lekesine nasıl etki edilir?

Bu madde sıcak suda eritilir ve doğrudan yataktaki çiş lekelerinin üzerine kuvvetle sürülür. Bunlar tamamen kaybolduğunda yatağı havada kurutun; doğrudan balkona veya bahçeye çıkarmak daha iyidir.

Ancak çok fazla alanınız yoksa, çok daha uzun sürse de mutlaka saç kurutma makinesi ile kurutmanız gerekir. Bu prosedür önemlidir, çünkü şilte nemli bırakılırsa küf oluşabilir, bunun sonucunda da nem kokusu ortaya çıkar ve bu da bizi yavaş yavaş yatağı atmaya ve dolayısıyla değiştirmeye zorlar.

Bikarbonatın alternatifi veya müttefiki olarak sirke

Bikarbonat sodaya geçerli bir alternatif sirke olabilir. Sodyum bikarbonat ve sıcak su karışımı hazırlayın, damla damla esansiyel yağ ekleyin, tercih ettiğinizi seçebilirsiniz, ancak lavanta özellikle daha iyi dinlenmenizi sağladığı için uygundur. Daha sonra bir sünger alıp solüsyona batırın ve yataktaki çiş lekelerinin üzerine, lekeler kaybolana kadar kuvvetlice ovalayın.

Burada da tıpkı önceki durumda olduğu gibi yatağın açık havada veya saç kurutma makinesi ile kurutulması gerekir.

Kusmuk lekeleri, lekeler de dahil olmak üzere tamamen nasıl ortadan kaldırılır

Kusmuk lekelerine gelince, bunlar üzerinde çok daha sabır ve güçle çalışmanız gerekir çünkü nadiren iz bırakmadan giderler. Yatağın yeni gibi geri dönme olasılığı ancak hızlı, doğru şekilde ve doğru malzemelerle hareket etmeniz durumunda mümkündür.

Yatağı tamamen mahvedecek kadar agresif olabilecek herhangi bir ürünü, lekeyi tamamen çözmeden kullanmamalısınız . Bu durumda verilebilecek en iyi tavsiye buhar kullanmaktır.

Öncelikle sıcak jetle yakından, tekrar tekrar hareket ederiz çünkü yalnızca biri sorunu çözmez. Çoklu jetlerle kiri, lekeyi ve yüzüğün kendisini çözersiniz. Leke zaten çok daha az fark edilir olmalıdır. Daha sonra bölgeyi sıcak su ve sabunla, temiz bir sünger kullanarak yoğun bir şekilde ovalayarak iyice temizleyin. İşlem tamamlandıktan sonra güneşe konur veya mümkün olduğu kadar kurutulur. 

ev