Şilte üzerindeki lekeler, uğraşılması can sıkıcı ve estetik olmayan bir sorun olabilir. Ayrıca, doğru şekilde uzaklaştırılmazlarsa kötü kokulara neden olabilir, bakteri ve akarların çoğalmasını sağlayabilirler.

Yataktaki lekeler

Şans eseri, yatağınızdaki lekeleri çıkarmak için kabartma tozu kullanımı da dahil olmak üzere birçok geleneksel yol vardır.

Yataklardaki lekeler için doğal ürünler

Yatağınızdaki lekeleri çıkarmak için kullanılabilecek birkaç geleneksel yöntem vardır . Örneğin ter ve idrar lekelerini çıkarmak için beyaz sirke ve su karışımı kullanılabilir. Alternatif olarak, meyve veya sebze lekelerini çıkarmak için limon suyu kullanılabilir.

Seçtiğiniz yöntem ne olursa olsun, lekenin yatağınıza işlemesini ve çıkarılmasının zorlaşmasını önlemek için lekelere hemen müdahale etmeniz önemlidir . Ayrıca, nevresimi tekrar takmadan önce yatağın tamamen kuru olduğundan emin olmak önemlidir.

Kimyasal ürünleri kullanmamak önemlidir , çünkü bu, üzerinde dinlendiğiniz yataktır ve kesinlikle bu ürünlerin bir şekilde solunum problemleri, alerji ve dermatit yaratma riskini almak istemezsiniz.

Yataktaki lekeleri çıkarmak için kabartma tozu

Başlamadan önce de belirtildiği gibi, şilte üzerindeki leke tipini belirlemek önemlidir . Örneğin, bir kan lekesi, şarap veya kahve lekesinden farklı bir işlem gerektirecektir. Her durumda, lekenin yatağın yapısına daha derine nüfuz etmesini önlemek için hızlı hareket etmek önemlidir .

Yatağı vakumlayın

Yatağınızdaki lekeleri çıkarmak için en etkili çözümlerden biri karbonat kullanmaktır . Bu ürün, dezenfektan ve beyazlatıcı özellikleriyle bilinir ve herhangi bir markette kolayca bulunur. İşte nasıl kullanılacağı.

– Çarşafları çıkarın ve vakumlayın – Öncelikle yatak çarşaflarını şilteden çıkarmanız ve  yüzeydeki toz ve birikintileri temizlemek için elektrikli süpürgeyle çekmeniz gerekir .

– Lekeyi nemlendirin – Bir sprey şişesi kullanarak lekeyi hafifçe nemlendirmek için su püskürtmeniz gerekecektir. Yatağın tamamen kuruması uzun zaman alabileceğinden aşırıya kaçmaya gerek yoktur.

Bu uygulamalar sıcak günlerin tadını çıkarabileceğimiz zamanlarda yapılmalıdır , bu şekilde pencereleri açık bırakırsanız yatak daha hızlı kurur.

– Kabartma tozu – Bu noktada lekenin üzerine az miktarda kabartma tozu döküp yumuşak bir fırça ile hafifçe ovalayabiliriz. Karbonatı en az 30 dakika bekletin.

Yatak lekeleri için kabartma tozu

– Süpürme – Artık sodyum bikarbonatı yataktan tamamen çıkarmaya dikkat ederek elektrikli süpürgeyle çekebilirsiniz. Bu işlemler leke tamamen kaybolana kadar gerekirse birkaç kez tekrarlanabilir.

Sonuç olarak, yatağınızdaki lekeleri çıkarmak zorlu bir iş gibi görünebilir, ancak doğru ürünler ve geleneksel yöntemlerle lekeleri kolayca ve etkili bir şekilde çıkarabilirsiniz. Kabartma tozu kullanmak en popüler ve etkili yöntemlerden biridir.

ev