Tüm zamanların en sevilen bitkileri arasında yer alan orkideler, güzel ve zarif çiçek salkımlarıyla büyülüyor. Doğada bu türe ait birçok çeşit  bulabilirsiniz . En yaygın ve yetiştirilmesi kolay olanlar arasında Phalaenopsis Orkidesi var. Bununla birlikte, çok yaygın olan 2 çeşit daha vardır. Kadifemsi çiçekleriyle ünlü Cymbidium ve Tanrıça Afrodit ile ilişkilendirilen Paphiopedilum’dan bahsedelim.

Zarafet, zarafet, güzellik ve hatta tutku ve sevginin sembolü olan orkideler, evin içinde ve dışında kolayca yetiştirilir.   Sadece periyodik olarak sulayın ve her zaman cam veya plastik olanlara karşılık gelmeyen doğru vazoyu seçin .

Yılın en sıcak aylarında orkidelerin bakımını da ihmal etmemeliyiz. Bunun yerine yazın orkidelerin bakımı ve sulanması için 3 fidanlık numarasından faydalanabilir ve sadece birkaç adımda hızla çiçek açtıklarını görebiliriz. Öte yandan artan sıcaklıklar ve kavurucu sıcaklardan orkideler de zarar görüyor. Bu nedenle, onları korumak ve ölmelerine izin vermemek için bazı hileler uygulamak gerekecektir.

Öncelikle orkideyi (vazoyla birlikte) su dolu bir leğene batırmanız gerekir. 15 dakika bekletin ve sonra çekin. Bu prosedür, bitkinin ihtiyaç duyduğu tüm suyu emmesini sağlayacaktır. Uzun yolculuklar ve yaz tatillerinde bitkinin yaklaşık bir saat kadar ıslanmaya bırakılması tavsiye edilir.

Bu noktada, yazın orkidelerin bakımını yapıp sulamak ve onları gübrelemeden hızlı bir şekilde tekrar çiçeklendirmek için 3 fidanlık numarasına bir göz atalım.

Yaz aylarında orkide oldukça yüksek bir neme ihtiyaç duyacaktır. Bununla birlikte, su asla kökleri fazla ıslatmamalıdır. Bu nedenle, toprağa genişletilmiş kil eklenmesi tavsiye edilir. Bu şekilde habitat köklere zarar vermeden nemli kalacaktır.

Ayrıca bitkinin haftada bir kez sulanması gerektiği unutulmamalıdır ve şiddetli sıcaklık ve boğuculuk durumunda haftada iki kez sulanması tavsiye edilir. Uyarı, orkideleri sulamak için asla soğuk su kullanmayın çünkü bu, gövdeye, yapraklara ve çiçeklere zarar veren bir termal şoka neden olabilir. Oda sıcaklığında su ile sulamak daha iyidir.

Son olarak, yumurta kabukları gerçek bir mucizedir. Bir litre suyu ısıtın ve kaynatın. Bu sırada yumurta kabuklarını rendeleyin. Ocağı kapatın, yumurta kabuklarını daldırın ve gece boyunca bırakın. Ardından suyu süzün ve bir kaba boşaltın. Toprağı haftada bir kez sulayın. Bu karışım bitkiye iyi bir dozda kalsiyum, potasyum ve protein getirecektir.