Çiçeklerle dolu yemyeşil bitkilere nasıl sahip olacağınızı merak ediyorsanız, kilerinize bakabilir, belki de doğru malzemeye sahip olduğunuzu göreceksiniz. Mükemmel bir doğal gübre Epsom tuzu ile temsil edilir. Evet, bu mineral bitkiler için gerçek bir derde devadır.

Bu mineral, özel bileşimi sayesinde bitkilere ihtiyaç duydukları tüm besinleri sağlayabilir. Aslında, Epsom tuzu esas olarak magnezyum sülfat ve potasyum sülfattan oluşur. Bu besinler bitki büyümesi ve gelişimi için gereklidir.

Bitkileri neden Epsom tuzu ile gübrelemeli?

Ama daha spesifik olarak özelliklerini tanıyalım. Bunu kullanmanın ana nedenlerinden birinin magnezyumun varlığı olduğunu söyleyerek başlayalım. Magnezyum, bitkilerin topraktaki besinleri daha iyi emmesine ve daha gür büyümesine yardımcı olur.

Ayrıca, bitki büyümesini düzenleyen oksin adı verilen bitki hormonunun üretiminde de rol oynar. Toprağa Epsom tuzu eklenmesi daha sonra çiçek ve meyve üretimini teşvik edebilir, böylece mahsul verimini artırabilir.

gübre

Magnezyuma ek olarak, Epsom tuzunda bulunan potasyum sülfat, bitkiler için bir başka önemli besindir. Potasyum, besin emilimi, su dengesinin düzenlenmesi, fotosentez ve  hastalık  direnci dahil olmak üzere birçok hayati bitki fonksiyonunda rol oynar.

Bunu kullanmanın birkaç yolu vardır. Birincisi, bitkinin tabanına 2 yemek kaşığı serpmek ve işlemi her 2 ayda bir tekrarlamaktır. Bu yöntem aşağıdaki bitkiler için kullanılabilir: açelyalar ve orman gülleri, güller, domates ve biber ve ağaçlar.

İkinci yöntem, 1 veya 2 yemek kaşığı Epsom tuzunu 4 litre düşen su ile karıştırmak ve bitkileri ayda 1 kez bu çözelti ile sulamaktır. Bu çözelti aynı zamanda yaprak spreyi olarak da kullanılabilir. Bu yöntem şunlara uygulanabilir: güller, çimler, domatesler ve houseplantlar.