Hepimiz sağlıklı ve yemyeşil bitkiler yetiştirmek için yeşil başparmağa sahip değiliz. Siklamen, parlak kromatik tonlardaki çiçekleriyle soğuk ve kasvetli günleri aydınlatan kış bitkilerinin kraliçesidir. Siklamen, özel dikkat gerektiren bir çeşittir, ancak bu bitkinin sağlıklı ve yemyeşil yetiştirilmesi için mükemmel bir konum nedir? Hadi öğrenelim.

Siklamen: Güçlü ve sağlıklı büyümesini sağlamak için ihtiyaç duyduğu şey budur

Siklamen

Kış balkonlarının ve çiçek yataklarının kraliçesi tam olarak o – siklamen bitkisi. Primulaceae familyasına ait olan siklamen, kendiliğinden bir çiçektir ve tohumlardan değil, bir ampulden kaynaklanan bir bitkidir. Mordan kırmızıya, fuşyadan beyaza kadar çeşitli kromatik tonlarda olabilen çiçekleriyle kolayca tanınabilir. Siklamenlerin yaprakları ayrıca çizgili yeşil renklendirme ve gümüş renginin tonları ile ayırt edilir. Akdeniz’de birçok siklamen çeşidi vardır, en yaygın olanı persicum’dur.

Çiçeklenme çok yıllıktır, yani tüm yıl boyunca düzenli olarak üretilen siklamen çiçeklerini ve yapraklarını görebilirsiniz. Özellikle, bu bitki eylül ayından nisan-mayıs ayına kadar filizlenir. Siklamen nemli ve serin yerleri tercih eder. Kurutulmuş çiçekleri ve yaprakları, yenilerinin büyümesi için yer bırakacak şekilde fiziksel olarak çıkarmak önemlidir. Bitki nemli bırakılmalı ve çürümesine izin vermeden günlük olarak sulanmalıdırSağlıklı ve yemyeşil büyümesi için özel dikkat gerektiren bir çiçek bitkisidir.

Siklamen: Burası güzel, güçlü ve yemyeşil olması için yerleştirmeniz gereken yerdir.

Siklamen

Siklamen bitkisi, asla güneş ışığı ile doğrudan temas halinde olmayan nemli ve yarı gölgeli alanları tercih eder. Sağlıklı ve yemyeşil çiçeklere ve yapraklara sahip olmak için, siklamenleri sıcaklığı 13 ° C ile 18 ° C arasında değişen ortamlara yerleştirmek gerekir.

Kış mevsiminde, siklamen bitkisini ev ortamına yerleştirmek fidanlıkçıların ve çiçekçilerin iyi bir tavsiyesidir. Bitkiyi, ısısı bitkinin yapraklarına ve çiçeklerine zarar verebilecek radyatörlerin yanına yerleştirmekten kaçınmak iyidir. Siklamen yemek pişirmeyi tercih eder, özellikle pencerelerin yanına yerleştirmek daha iyidir. Bahçe uzmanlarının iyi tavsiyesi, sıcaklık ve ışık arasında iyi bir denge aramaktır.

Sağlıklı ve yemyeşil büyümesini sağlamak için, siklamen bitkisi, tencerenin duvarlarını dezenfekte etmenizi ve bitkinin sağlığını tehlikeye atabilecek bakteri ve mantarların oluşumunu önlemenizi sağlayan kabartma tozu kullanılmasını gerektirir. Kabartma tozu doğal, yeşil ve ekonomik bir mantar ilacıdır. Gübreleme söz konusu olduğunda, siklamen toprağını gübrelemek için kahve telvesi kullanmak iyidir.