Zamanla, çamaşır makinelerimizin filtreleri kireç, deterjan veya kalıntı birikmesi nedeniyle tıkanma ve kirlenme eğilimi gösterir. Çamaşır makinesinin çalışmasına zarar verebilecek bu rahatsızlıkları önlemek için tıkanmış filtrenizi nasıl temizleyeceğinizi gösteriyoruz.

Kirli ve tıkalı bir filtre, çamaşır makinenizin arızalanmasına neden olabilir. Ve iyi bir nedenle, makineden titreşimlere ve yüksek seslere, daha uzun yıkama döngülerine, programsız duruşlara veya çok ıslak çamaşırların çıkmasına neden olabilir.  Ancak filtreye yepyeni bir görünüm verirken iyice temizleyerek sorunu çözmek oldukça mümkündür  .

çamaşır makinesi

Çamaşır makinesi filtresi nasıl temizlenir ve verimliliği nasıl geri getirilir?

Makinenizin verimli çalışması için filtre yılda en az 4 kez temizlenmelidir. Bu , giysilerinize bulaşabilecek tiftik ve kir miktarını  azaltacaktır  . Önce konumu her zaman aynı olmayan ve sahip olduğunuz makinenin türüne bağlı olan filtreyi bulacaksınız. Bu nedenle  , ev cihazının kullanım talimatlarını açıklayan kılavuza başvurmanız tavsiye edilir.

çamaşır makinesi filtresi

Örneğin, üstten yüklemeli çamaşır makinelerinde, prensipte  makinenin arkasında açılabilen küçük bir kapak bulacaksınız.  Önden yüklemeli olanlara gelince, tambur kapağının altında filtre muhafazasını bulacaksınız.

– Çamaşır makinesinin fişini çekin

Bu adım, filtreyi temizlemeden önce cihazın fişini çekmek ve suyu kapatmaktan oluşur. Ayrıca, tamburun altına bir leğen koyarak ve temizlik sırasında çıkan suyu toplamak için bir bez getirerek damlamaları önlemeniz gerekecektir  .

– Filtre muhafazasını açın

Filtre muhafazasını açtıktan sonra filtrenin yanında siyah bir boru bulun. İkincisi,   filtreyi sökerken zeminin taşmasını önlemek için suyu tutmak için kullanılır. Tüpün kapağını açın ve tüpü kapatmadan önce suyun küvete akmasına izin verin.

– Filtreyi sökün

Filtreyi saat yönünde yavaşça sökün. Sökme işlemi beklenenden daha zorsa,  bunun nedeni büyük olasılıkla kireç oluşumudur . Bu durumda, çıkarmak için kuru bir bez kullanın. Ardından filtreyi sıcak suyla durulayın ve en ufak kireç ve kiri nazikçe temizleyin.

– Filtreyi ıslatın

Filtrenizin kir biriktirmek için zamanı olduğundan, iyice temizlenmesi gerekecektir. Bunu yapmak için  beyaz sirkeyi sabunlu suyla dolu bir leğende seyreltin ve  ardından filtreyi 30 dakika içinde yıkayın. Bu amaçla  ayda bir kez çamaşır makinesine sirke dökülmesinin   ve cihazın kapsamlı bir şekilde temizlenmesi için boş bir yıkama döngüsünün çalıştırılmasının tavsiye edildiğini hatırlamakta fayda var.

– Muhafazayı temizleyin

Muhafaza genellikle kalıntı içermez ve sırayla temizlikten faydalanmalıdır. Bu durumda,  işaret parmağınızın etrafına bir bez sarın  ve filtreyi tekrar sıkıca vidalamadan önce bu bölgenin duvarlarını temizleyin.

Çamaşır makinesinin filtre dışındaki parçalarını temizlemek için diğer pratik ipuçları

– Düzenli bakım ve doğal ürünlerin kullanımı

Çamaşır makinenizi kalıcı kılmak için 3 ayda bir temizlik yaparak bu alışkanlığınızı devam ettirmeniz önerilir. En iyisi, yıkama sırasında organik deterjanlar ve temizleyiciler veya beyaz sirke veya kabartma tozu gibi doğal bir kireç çözücü kullanarak çamaşır makinesinin arızalanmasını önlemek olacaktır. Cihazınızı tamamen temizlemek için     boş bir yıkama döngüsü sırasında yapılması tavsiye edilen bir şey  . Bu hala paradan tasarruf etmenin iyi bir yoludur.

– Diğer bileşenleri temizleyin

davul mühür

– Çamaşır küveti

Sıcak su dolu bir leğende beyaz sirkeyi seyreltin ve çıkardıktan sonra deterjan çekmecesini ıslatın. Ardından , ulaşılması zor yerleri temizlemek için bir diş fırçası kullanarak ovalayın  . Son olarak, tankı temiz su jeti altında yıkayarak bitirin.

– Eklemler

Kauçuk contalar yıkama işlemi sırasında su sızmasını engelliyorsa, aynı zamanda hoş olmayan bir kokuya neden olabilen bir malzemedir. Düzgün temizlemek için  beyaz sirkeye batırılmış mikrofiber bir bezle silin  .

– Davul

Tambur, tekrar tekrar yıkanan bakteriler için üreme alanı haline geldiğinden, tamburu iyice sterilize etmeniz gerekecektir. Bunun için 150 gr sitrik asidi 1 litre sıcak suda eriterek sitrik asidin kireç önleyici özelliğinden yararlanabilirsiniz.  Ayrıca kötü kokuları gidermek için   sitrik asit ve bikarbonatı karıştırmak da mümkündür  .

ev