Zemin temizliği şüphesiz evdeki en zahmetli işlerden biridir. Zaman ve çok fazla önlem gerektirir, ancak iyi temizlenmiş, temiz ve parlak zeminlere sahip olmak nasıl bir memnuniyettir? Yapışmaz ve kaymaz zeminler! Ancak çoğu zaman tüm çabalarımıza rağmen yine de göze hoş gelmeyen lekelerin olduğunu görüyoruz. Ayrıca, parke veya mermer olsun, zeminin çok fazla toz ve kir biriktirme eğiliminde olduğu söylenmelidir. Özenli temizliğe rağmen, bazen kendimizi boş yere tüketmiş gibi tatsız bir duyguya sahibiz!

Bu hayal kırıklığı normaldir.
Temizlik hiçbir zaman mükemmel değilse, bunun nedeni deterjan kalıntıları veya zemin tipinize uygun olmayan ürünlerin kullanılması gibi çeşitli sebeplerdir . Çoğu zaman, lekeleri veya su kalıntılarını hemen çıkarmazsanız, lekenin çıkmama riski vardır.

Ancak, emin olun, parlak, çiziksiz bir zemin elde etmenin birçok doğal yolu vardır. Oyunu değiştirecek bu birkaç ev tüyosuna göz atın!

Not:  Temizlemeden önce, daima üretici tarafından sağlanan talimatları izleyerek zeminin tipini kontrol etmenin çok önemli olduğunu unutmayın.

Zemin

ahşap zemin

Ahşap parke, sıcak, samimi ve konforlu bir iç mekana sahip olmamızı sağlar.

Ancak, çok dikkatli muamele edilmesi gereken çok hassas bir topraktır.

İyice temizlemek için 2 yemek kaşığı kabartma tozu ve 1 parça Marsilya sabununu 3 litre su dolu bir kovada çözmeniz yeterli. Her şeyi iyice çözün ve yıkayın.

 Toz ve kiri temizlemek için nemli bir  mikrofiber  paspas da kullanabilirsiniz . Taze ve hoş bir koku getirmek istiyorsanız, seçtiğiniz kokuya birkaç damla esans yağı ekleyin.

Önemli olan, kumaşın iyice sıkılmış olmasıdır, çünkü ahşap suyu emer ve çabuk kuruması gerekir.

Not  : Kabartma tozu ve Marsilya sabunu kombinasyonu idealdir çünkü bu iki %100 doğal ve biyolojik olarak parçalanabilir içerik, temizleme, leke çıkarma ve yağ giderme özellikleriyle ünlüdür.

cilalamak

Balmumu, doğal olması ve herhangi bir kimyasal katkı içermemesi koşuluyla lekeleri çıkarmak ve parke zeminleri cilalamak için kullanılabilir. Ahşabı derinlemesine besleyen ve ona daha fazla parlaklık ve parlaklık veren birkaç damla zeytinyağı da kullanabilirsiniz.

Başka bir ev yapımı yöntem: çay poşetlerinin kullanımı. Lezzetleri ve sağlık yararları, yalnızca zeminlerimizi cilalamak için ilginç özellikleriyle eşleşir! Sadece 2/3 çay poşetini bir su kabına veya küçük bir kovaya koyun, sıvıyı yere dökün, birkaç dakika bekletin ve kurutun.

Mermer zeminler

Mermer zeminler

Mermer  zeminler   evinize tazelik ve zarafet katar. Ancak bu asil ve dayanıklı taş büyük bir incelikle işlenmelidir. Bu malzemeye zarar vermemek için önlemleri çoğaltmak gerekiyor!

Onu aşındırabilecek veya karartabilecek bazı doğal ürünlerden kesinlikle kaçınmalısınız. Esas olarak sirke hakkında konuşuyoruz. Özellikle ev temizliğinde etkili olsa da mermer yüzeylerde veya zeminlerde kullanılması kesinlikle tavsiye edilmez. Bu doğal bileşik, hem çamaşır makinesi hem de bulaşık makinesi için yumuşatıcı veya deterjan yapmak için ideal olan kireç önleyici ve temizleme özelliklerine sahiptir. Ancak çamaşır suyu veya kireç önleyici maddeler içeren diğer ürünler gibi mermerinize zarar verme olasılığı çok yüksektir.

Günlük temizlik

Bu nedenle mermer zeminlerde iz bırakmamak için mümkün olduğunca hassas hareket etmek gerekir. İşte kendinizi hazırlamanız için bir deterjan:

  • 1 yemek kaşığı Marsilya sabunu (sıvı versiyonda)
  • 3 yemek kaşığı kabartma tozu
  • 3 litre su

Tüm malzemeleri bir kova su içinde eritin. Marsilya  sabunu  yağ giderici ancak çok nazik bir etkiye sahiptir, bu nedenle yağ ve kiri hassas bir şekilde temizler. Temizlenen yüzeyi iyice kurutmayı unutmayınız.

parlatma

Mermeri farklı şekillerde parlatabilirsiniz, böylece iz kalmaz.

Çok basit bir yöntem 3 yemek kaşığı karbonatı 3 litre suda eritip mikrofiber bez kullanmaktır. Kirli bölgeyi daha iyi fırçalamanıza yardımcı olacak eski bir yün kazak kullanarak bu büyükannenin numarasını tekrar yapın.

Ayrıca yapı marketlerden çok ince pomza tozu da satın alabilirsiniz. Sadece 2 yemek kaşığı 2 litre suda eritin ve nazikçe uygulayın. Daha sonra birkaç damla sıvı sabunla birleştirilmiş bir su çözeltisiyle durulayabilirsiniz. Dikkat, sadece ılık suyla durulayın.

Seramik veya porselen kumtaşın yer karoları

seramik zemin

Kompakt ve dayanıklı seramik ve porselen taş zeminler çok popülerdir. Bu durumda, iz oluşumunu önlemek için yağlı deterjan kullanmamak daha iyidir. Zemininizi cilalamak istiyorsanız, yarım bardak beyaz sirke ile sıcak su karışımı hazırlayabilirsiniz. İkincisi, çoklu yağ giderme ve cilalama özelliklerine sahip olduğu için çok faydalı olacaktır. Bir bonus olarak, mükemmel bir hava spreyi! Bu, yağ lekelerini veya izlerini gidermenizi sağlar. Dilerseniz, alanı tatlı kokulu bir kokuyla doldurmak için en sevdiğiniz uçucu yağdan sadece birkaç damla da ekleyebilirsiniz!

Günlük temizlik

Günlük temizlik için ihtiyacınız olacak:

  • Talaş veya sıvı içinde 1 yemek kaşığı Marsilya sabunu
  • 3 litre su
  • 4 yemek kaşığı sirke

Zemin çok parlaksa ve kaygan olabilirse, alkol miktarını biraz artırın ve sirkeyi 2 yemek kaşığı kabartma tozu ile değiştirin.

Not

Temizlemeden önce, özellikle üreticinin talimatlarını dikkate alarak, zemininizin türünden emin olmanız gerektiğini unutmayın.

ev