Bahçenizin bakımı sandığınız kadar basit bir iş değildir. Çok zaman, sabır ve iyi niyet gerektirir. Her şeyden önce, mahsullerinizi korumak için en uygun bakımı sağlamak gereklidir. Özellikle sıcaklık değişikliklerinin bitkiler üzerinde belirli bir etkisi olduğunu bilerek: çiçekler, ağaçlar ve çalılar, kuruma riskine karşı düzenli olarak sulanmalıdır. Çimlerin de nemlendirilmesi gerekir. Ancak, çoğu bunu gözden kaçırma eğilimindedir. Ona daha iyi bakmanıza yardımcı olacak bu basit numarayı keşfedin.

Kuru ve sararmış bir çimenin görüntüsünden daha üzücü ne olabilir? Zamanla, uygun bakımı ve doğru miktarda suyu vermezseniz, gür, yeşil çimen sonunda kararır, kurur ve ölür. Ancak ne sıklıkla sulanmalı ve neden yere bir tornavida sokun? Size her şeyi anlatıyoruz.

Çimleriniz kuru mu? Hidrasyon çok önemli!

Eliyle çimenlere dokun

Çimlerinizin bakımını düzgün yapmak, öncelikle temel ihtiyaçlarınızı karşılamak demektir. Sulama bunlardan biridir. Tahmin ettiğiniz gibi, yaz etkisini gösterdi: uzun, sıcak ve güneşli günlerin ardından, çimleriniz artık sarı ve kuru. Bu özel ve dikkatli bir röportaj vermenin zamanı geldi.

İlk adım: Düzgün biçmek gerekir. Geniş bir şekilde tırmıklayın ve tüm ölü gövdeleri ve oluşturdukları üst katmanı çıkarın. Kuru çimin, suyun köklere nüfuz etmesini engellediğini ve bunun da çürümeye ve mantar hastalıklarının gelişmesine yol açtığını unutmayın.  Bu nedenle çimi  kazımak çok önemlidir   : hava ve su yere daha hızlı ulaşacak ve bu da ölü gövdelerin yüzeyinin iyice temizlenmesine yardımcı olacaktır.

İkinci adım: Daha sonra su, toprağın daha derin katmanlarına sızana kadar çimleri bolca sulayın. Bundan sonra, sulama sıklığını azaltmak gerekli olacaktır. Özellikle kışın, sık sık yağmur yağdığında. Bununla birlikte, daha yeşil, daha gür büyümeyi teşvik etmek için çimlerinizi düzenli olarak biçmek önemlidir. Yabani otları göründükleri anda çekmeyi unutmayın.

Üç ila dört hafta sonra çimler büyümeye başlayacak. Yaz aylarında onları gübrelememeyi unutmayın. Bunu sadece Eylül civarında düşünebilirsiniz. Ancak dikkatli olun, kuru bir çimin  yabani otlar tarafından daha sık saldırıya uğradığını unutmayın . Bu nedenle, baharın başından itibaren düzenli olarak onları çıkarmaya özen göstermeniz gerekir.

Bir tornavida ile çiminizin durumunu test edin

ev bahçesi

Şimdi ünlü numaramıza geçelim: Bu her şeyden önce bir önleme, daha doğrusu tahmin etme aracıdır. Gerçekten de, çok geç olmadan ve çimleriniz ciddi şekilde zarar görmeden, bunun olmasını önlemek için bazı önlemler almak daha akıllıca olacaktır.

Bu nedenle , yeterince nemli ve iyi havalandırılmış olduğundan emin olmak için bahçenizdeki çimlerin durumunu düzenli olarak kontrol etmeniz zorunludur  . Emin olmak için, bahçe uzmanı Laurent Guervenec, yalnızca sıradan bir tornavida gerektiren basit ve hızlı bir yöntem kullanmanızı önerir.

Bu “tornavida testi” nasıl yapılır? Çiminizin toprağına elinizle itin. 15 ila 17 santimetre derinliğe kadar kolayca kayıyorsa, mükemmel. Bu, çiminizin uygun şekilde sulandığını ve iyi nemlendirildiğini kanıtlar. Aksine, direnç veya tıkanıklık hissediyorsanız, zemin çok sert ve kompakttır. Bu, havalandırma ve nemden yoksun olduğu anlamına gelir. Daha fazla sulamanız gerekiyor.