Bu sorunu fark ederseniz, muhtemelen bu hatalardan birini yapıyorsunuzdur.

Yeşim ağacı çok değerli ve yaygın bir etlidir. Aslında, yetiştirilmesi de kolay olduğundan, genellikle evlerde bulunan bir bitkidir.

Küçük yuvarlak ve kalın yaprakları ile karakterizedir; Bununla birlikte, tam olarak bunlar, kahverengiye döndüklerinde hastalık veya problem belirtileri gösterebilir.

Öyleyse nedenlerin ve olası çözümlerin neler olabileceğini görelim.

  1. Çok fazla su: Yeşim ağacı, tüm sulu meyveler için genel olarak olduğu gibi çok fazla suya ihtiyaç duymaz. Çok sık ve bol sulama, köklerin çürümesine neden olabilir ve sonuç olarak yapraklar kararma eğilimindedir.
  2. Gübre: Çok fazla veya çok sık kullanmamalısınız. Aslında, yeşim ağacı söz konusu olduğunda, temel bile olmayabilir. Bununla birlikte, daha hızlı büyüme istiyorsanız, kahve telvesi gibi doğal gübreler kullanabilirsiniz.
  3. Saksı: Bitkiyi barındıran kap da büyümesinde temel bir rol oynar. Çok küçükse, yaprakların kahverengiye dönmesine neden olan bitki üzerinde aşırı strese neden olabilir. Yeşim ağacının hızla büyüdüğünü fark ederseniz, köklere gerekli alanı vermek için daha büyük bir tencereye taşıyın.
  4. Sıcaklık: Aşırı yüksek sıcaklıklar bitki için iyi değildir. Yaprakların doğrudan ve aşırı ışık nedeniyle karardığını fark ederseniz, onları daha serin ve gölgeli bir alanda saklayın.
  5. Hastalıklar: Kahverengi yaprakları varsa, yeşim ağacı yaprak bitleri ve mealybug gibi zararlılara kurban gidebilir. Doğal pestisitler kullanabilirsiniz.