Bol ve uzun ömürlü çiçekler elde etmek için bu doğal ve ucuz gübreyi hazırlayın. Sadece bir patatese ihtiyacınız olacak, işte böyle yapılır. 

bitkilerde patates

Patates mutfakta çeşitli şekillerde kullanılan çok yaygın bir besindir , ancak bitkilerin daha bol ve daha uzun ömürlü çiçek açmasına yardımcı olmak için doğal bir gübre olarak da kullanılabileceğini çok az kişi bilir . Gelin neden bu kadar faydalı olduğunu ve bu doğal gübrenin nasıl hazırlanacağını görelim .

Patates: bitkiler için her derde deva

Birincisi, patates nişasta , potasyum ve fosfor gibi bitkiler için gerekli olan besinler açısından zengindir . Bu besinler bitki büyümesi ve sağlıklı gelişimi için gereklidir .

Örneğin nişasta , bitkilerin fotosentez yapmak için kullandıkları bir enerji kaynağıdır , potasyum ise protein sentezini sürdürmek ve yaprak stomalarının açılıp kapanmasını kontrol etmek için gereklidir . Ayrıca patatesten elde edilen gübre doğal olduğundan piyasada bulunan kimyasal gübrelere göre sayısız avantajı vardır .

Öncelikle bitkilere ve çevreye zararlı kimyasallar içermez . Artı, basit, yaygın olarak bulunan bir gıdadan yapıldığı için ucuzdur ve elde etmesi kolaydır .

Çiçek gübresi

Patatesten elde edilenler gibi doğal bir gübre kullanmak, bitkilerin kök sistemini güçlendirmeye ve yeşil kütlelerini iyileştirmeye yardımcı olur . Ayrıca içerdiği faydalı besinler sayesinde bitkilerin sağlığını iyileştirir ve daha çok çiçek açmasını sağlar. İkincisi , aslında, bitki büyümesini teşvik eder ve çiçeklerin kalitesini ve miktarını iyileştirir .

Ayrıca, doğal bir gübre kullanımından toprak da yararlanır, çünkü bu ilaç toprağın  flora ve faunası üzerindeki kimyasal maddelerin etkisinin azalmasına yol açar .

Doğal patates gübresi nasıl hazırlanır?

Patates bazlı doğal gübreyi hazırlamak için orta boy sarı bir patatese ihtiyacımız var , organik olması daha iyi . Tedarik edildikten sonra patatesi temizleyebilir ve kesebiliriz . Daha sonra blenderdan geçirip üzerine oda sıcaklığındaki 1 litre suyu ekliyoruz .

Malzemelerimizi karıştırdıktan sonra elde edilen sıvıyı süzgeçten geçirerek bardağa dökerek katı kısmını sıvı üründen ayırıyoruz . Bitkilerde kullanmadan önce , bu doğal gübre çok agresif olmamak için su ile seyreltilmelidir . Hatta seyreltmeden kullanırsak , bitkiler üzerinde elde etmek istediğimizin tam tersi etki yaparak onlara zarar verebiliriz . Öyleyse seyreltelimElde edilen karışım bir bardak iki litre suya daha sonra karıştırılır.

Çiçek gübresi

Artık 21 günde bir bitkileri doğrudan köklerinden sulayarak doğal patates bazlı  gübremizi kullanabiliriz .

Birkaç fikir daha

Patates bazlı doğal gübre atık önleyicidir , çünkü patatesin sadece posasını değil kabuğunu da kullanmanızı sağlar . Aslında, ikincisi birkaç gün güneşte kurumaya bırakılabilir , ardından ince ince doğranabilir ve bitkilerin köklerinin etrafına yayılabilir. Bu şekilde, patates kabuğunda bulunan besinler yavaş yavaş toprağa salınır ve bitkilere mükemmel bir besin kaynağı sağlar . 

ev