Yatak takımları ve yatak takımları toz akarlarına, toza ve kire maruz kalabilir. Alerjilere karşı korunmak ve iyi bir gece uykusu çekmek için yatak takımlarını yıkamak çok önemlidir. Yastık kılıfları, yastıklar, yorganlar, çarşaflar veya battaniyeler kirlenebilir ve ter, vücut artıkları, kir, saç ve kötü kokular biriktirebilir. Bu yazıda, 7 önemli adımı izleyerek yorganınızı evde temizlemeye yönelik ipuçlarımızı keşfedin.

Dinlendirici bir uyku ve formda olmak için bir yetişkinin 7 ila 9 saat arasında uyuması gerekir. Ancak süre önemliyse uyku kalitesi çok daha fazladır.  Uyuyan kişinin kaliteli bir uykudan yararlanabilmesi   için  hem temiz hem de konforlu yataklarda uyuyabilmesi gerekir. İşte yorganınızı temizlemenin adımları.

yatak yorganı

Yorganınızı nasıl temizlersiniz?

Ev çamaşırları hızla kirlenebilir ve göze hoş gelmeyen lekeler ve kötü kokular ortaya çıkarabilir. Ve iyi bir nedenle, bakteri ve akarlar yorganın, yastıkların veya çarşafların üzerinde birikebilir. Yorganınızı en iyi şekilde temizlemek için aşağıdaki prosedür izlenmelidir:

Adım 1: Nevresim kapağını çıkarın

Yorganın kusursuz bir şekilde yıkanması için nevresimin çıkarılması ve ardından nevresimlerin ayrı olarak temizlenmesi şarttır.

Adım 2: Yorganı vakumlayın

Yıkanmadan önce, tüm tozu ve kiri temizlemek için yorganı vakumlamanız ve ardından yorganı sallamanız gerekecektir. Havalandırmak ve nemli kokulardan kurtulmak için dışarıda güneşli bir yere yerleştirebilirsiniz.

3. Adım: Yorgandaki inatçı lekeleri elle tedavi edin

İnatçı toz ve kokuları çıkardıktan sonra lekeleri elinizle çıkarabilirsiniz. Şarap, kahve, domates sosu veya kan lekeleri olsun, bazı doğal hileler onları çıkarabilir. Bu,   evi temizlemeye yardımcı olan iki çok yönlü ürün olan beyaz sirke veya kabartma tozu için geçerlidir.

4. Adım: Yorgan etiketindeki temizleme talimatlarını kontrol edin

Yorganınızı makinede yıkamak için etiketi okumalı ve bu tip yıkamaların yorganın tekstil liflerine zarar vermemesine dikkat etmelisiniz. Ardından, çamaşır makinenizin tamburuna sığıp sığamayacağını öğrenmek için yorganın boyutlarını kontrol edin. 5 kilo kapasiteli bir çamaşır makineniz varsa 140×200 yorgan ve 200×200 yorganı destekleyebilir.

temizlemek için yorgan

Adım 5: Yorganı yıkamak için makinede yıkama veya kuru temizleme arasında seçim yapın

Yorganınız makinede yıkanamıyorsa, optimum yıkama için kuru temizlemeciye götürebilirsiniz. Bu profesyonel temizlik, kusursuz temizliği garanti eder ve kalitesini korur.

Adım 6: Yorganı temizlemek için çamaşır makinesini kullanıyorsanız doğru deterjanı kullanın

Yorganınızı çamaşır makinesinde yıkıyorsanız, doğal bir deterjan veya hafif bir deterjan seçmelisiniz. Gerçekten de bazı çamaşır tozları yorganın tüylerine zarar verebilir. Ayrıca, yıkandıktan sonra yorganın üzerinde deterjan izi kalmaması için az miktarda deterjan kullanmalısınız.

7. Adım: Yorganı kurutun

Yorganınızı yıkadıktan sonra çamaşır makinenizin tamburundan çıkarın ve iyice sallayın. Ardından açık havada bir kabloya asın ve tercihen güneşte kurutun. Hava izin vermiyorsa, yorganınızı mandallarla asarak içeride kurutun.

Artık yorganlarınızı nasıl temizleyeceğinizi ve tekstil liflerini nasıl koruyacağınızı biliyorsunuz. Sarımsı yastıkları temizlemek     ve onları yeni gibi beyaz yapmak için bir numara keşfedin  .

ev