Yumurta kabuğu gübresi bitki ve sebzelere önemli besin maddeleri sağlar. Kendi yumurta kabuğu gübrenizi yapmak için basit DIY ipuçlarını keşfedin.

Yumurta kabuğu gübresi veya yumurta kabuğu gübresi, bitki hücre duvarlarını güçlendirmek için kritik bir mineral olan kalsiyum karbonat açısından zengin olan ezilmiş yumurta kabuklarından yapılır. Kabuklar ayrıca potasyum, fosfor ve magnezyum gibi bitkilerin büyümesine yardımcı olan diğer mineralleri de içerir.

Yumurta kabukları bu nedenle dış mekan bahçe toprağı ve ev bitkileri için etkili ve ucuz bir gübredir.

Yumurta kabukları – bitkiler için mükemmel bir gübre

Yumurta kabukları bitkilere aşağıdaki şekillerde fayda sağlayabilir:

Bu içerik de ilginizi çekebilir:  Yılbaşı gecesi için bu saç modelleri kolay, hızlı ve zarif: herkes size hayran kalacak

  1. Yumurta kabukları toprağın asitliğini azaltır . Birçok bitki türü, besin maddelerini emmek ve alüminyum gibi toksik elementleri savuşturmak için düşük toprak asitliğini tercih eder. Yumurta kabuğundaki kalsiyum karbonat toprağın pH seviyesini düşürerek toprağı asidik olmaktan çok alkali hale getirir.
  2. Yumurta kabukları çiçek sapı çürümesini engeller. Domates bitkisi gibi bazı bitkilerde kalsiyum eksikliği nedeniyle meyve uçlarında siyah noktalar oluşur. Yumurta kabuğu gübresinden kalsiyum eklemek, meyve bitkilerinin gelişmesine ve çiçek ucu çürüklüğünün önlenmesine yardımcı olabilir.
  3. Yumurta kabukları parazitleri kontrol eder . Kabuğun içindeki yumurtaların kalıcı kokusu geyikleri iter, kurumuş, ezilmiş kabukların keskin kenarları ise salyangoz ve sümüklü böceklerin yumuşak gövdeleri için tehlikelidir.
  4. Yumurta kabukları kök gelişimini destekler . Yumurta kabuğundaki kalsiyum karbonat bitki köklerinin güçlenmesine yardımcı olur, böylece daha hızlı ve daha güçlü büyürler. Temiz, kuru yumurta kabuklarını toz haline getirin. Toz haline getirilmiş yumurta kabuklarını kaynar suya ekleyin, ardından karışımı örtün ve bir hafta boyunca saklayın, günde yalnızca bir kez karıştırmak için açın. Yedi gün sonra karışımı doğrudan bitkinin köklerinin üzerindeki toprağa dökün.

Bu içerik de ilginizi çekebilir: 2023’ün trend rengi bu olacak | Moda beklenmedik bir hal alıyor

Yumurta kabuğu gübresi tüm bitkiler için uygun mudur?

Yumurta kabuğu gübresi hepsi olmasa da birçok bitki için faydalıdır. Yumurta kabuğu gübresi elma, çilek, marul, salatalık ve patlıcan gibi meyve türlerinin ve sebzelerin meyve vermesine yardımcı olabilir. Ayrıca gül ve krizantem gibi bazı çiçekleri (çok yıllık ve yıllık) güzelleştirir. Yumurta kabuğu gübresi sulu meyveler için harikadır, ancak bazı sulu meyvelerin ihtiyaç duyabileceği nitrojenden yoksundur. Öte yandan yumurta kabuğu gübresindeki fazladan kalsiyum bazı iç ve dış mekan bitkilerine zarar verebilir. Sardunyalar, menekşeler, açelyalar ve diğer asit seven bitkilerde hastalığa neden olabilir. Lahana, fasulye ve ıspanakta yumurta kabuğu gübresi kullanmaktan kaçının.

TELEGRAM KANALIMIZA ABONE OLMAK İÇİN TIKLAYIN , INSTAGRAM VE TİK TOK’TAKİ VİDEOLARIMIZI VE HİKAYELERİMİZİ KAÇIRMAYIN

Yumurta Kabuğu Gübresi Yapmanın 3 Yolu

Yumurta kabuğu gübresi çeşitli yöntemlerle hazırlanabilir.

  1. Yumurta kabuklarını ezin. Yumurta kabuklarını yıkayıp durulayın ve kurumasını bekleyin. Yumurta kabuklarını havan ve tokmak, oklava veya mutfak robotu kullanarak ince bir toz haline getirin. Yumurta kabuğu tozunu solumamak için kabukları kırarken maske takmayı unutmayın. Yumurta kabuğu tozunu çiçek tarhınıza, ev bitkisi saksı karışımınıza veya bahçe toprağınıza karıştırın.
  2. Yumurta kabuklarını öğütün. Mutfak robotunuz ya da el aletiniz yoksa yumurta kabuklarını toz haline getirmek için kahve değirmeni kullanabilirsiniz. Malç yapmak için kompost kutunuza öğütülmüş yumurta kabukları ekleyin veya bunları doğrudan bitki deliklerine dökün. Pek çok bahçıvan, ekstra besin maddeleri için yumurta kabuğu gübresine nitrojen ve potasyum açısından zengin kahve telvesi ekler.
  3. Yumurta kabuklarını dökün. Bahçenize sıvı kalsiyum katacak gübre çayı yapmak için yumurta kabuklarını kullanabilirsiniz. Bir litre suyu kaynatın ve içine on veya yirmi adet temiz, kuru yumurta kabuğu ekleyin. Kabukları bir gece suda bekletin, ardından süzün. Her bitkinin üzerine iki bardak sıvı dökün. Yumurta kabuğu infüzyon işlemini iki haftada bir tekrarlayın.