Press ESC to close

Yumurta kabuklarını atmayın: bahçeye ekin, harikalar yaratırlar.

Bitkileriniz için yumurta kabuklarının faydalarından yararlanmak istiyor ama nasıl yapacağınızı henüz bilmiyor musunuz? Korkma ! Yumurta kabuklarını bulmak ve kullanmak çok kolaydır ve bitkileriniz için çeşitli faydalar sunar: bir kalsiyum, nitrojen ve eser element kaynağı! Bu yazıda, yumurta kabuklu bitkilerinizin bakımını yapmak ve onların doğal ve ekolojik güçlerinden tam anlamıyla faydalanmak için bilmeniz gereken her şeyi keşfedeceksiniz.

Bahçeniz için yumurta kabuklarının faydaları

Bir bitki üzerinde yumurta kabukları

Yumurta kabuğunun içinde ne olduğunu biliyor musunuz? Mineral kalsiyum ve diğer birçok değerli besin vitaminleri! Öyleyse onları atmak yerine neden doğal bir gübre yapmak için tutmuyorsunuz? Ayrıca bahçenizden tam anlamıyla keyif almanızı engelleyen haşereleri kovalayabilirler. Oldukça cazip, değil mi? Yumurta kabukları, zararlıları uzaklaştırmanıza izin verir.

Bahçeniz  salyangozlar  ve sümüklü böcekler tarafından yoğun bir şekilde işgal edilmişse, yumurta kabukları bitkilerinizi onların saldırılarından korumaya yardımcı olur.

 Onları küçük parçalara ayırın ve sık sık saldırıya uğrayan bitkilerin etrafına dağıtın. Onları zeminin derinliklerine itmeyin, yüzeylerinde sümüklü böcek ve salyangozların geçemeyeceği bir bariyer oluşturun.

Sebze bahçenizde kompost için yumurta kabuğu nasıl kullanılır?

Gelişmek için bitkilerin büyümeleri için en iyi koşullara ihtiyaçları vardır. En yaygın sorun ve bitkilerin muzdarip olmasının nedeni aşırı toprak asitliğidir. Yumurta kabukları bu sorunu çözmek için müthiş bir silahtır. Kompostun pH’ını dengeleyebilen ve aynı zamanda toprağın asitliğini dengeleyebilen önemli bir kalsiyum, magnezyum ve fosfor kaynağıdırlar.

Kabukları toz haline getirin ve bitkilerin etrafındaki toprakla karıştırın. Bitkileri suladığınızda, kabuklardaki tüm önemli maddeler içlerine dökülecektir.

Bitkileriniz için doğal gübre olarak yumurta kabuğu tozu nasıl hazırlanır?

toz yumurta kabuğu

Tüm bitki, çalı ve çiçeklerin etrafındaki toprağı zenginleştirmek için yumurta kabuklarını gübre olarak kullanabilirsiniz. Kabukların doğal bir gübre olarak kullanılması, özellikle  domates yetiştiriciliği için şiddetle tavsiye edilir . En yaygın domates hastalığını önleyebilirler. Tüm bahçenizin bundan faydalanabilmesi için, onu beslemek için düzenli olarak yumurta kabuğu kullanın.

Bu gübreyi hazırlamak için en az altı yumurtanın kabuklarını bir tencereye koyun, üzerini üç litre su ile kapatıp kaynamaya bırakın. Su soğuduktan sonra karışımı süzebilir ve bitkileri bu gübre ile sulayabilirsiniz. Ayrıca 12 yumurta kabuğunu ince bir toz haline getirin ve 40 gün boyunca her gün bitkilerin köklerine bu tozdan 1-2 yemek kaşığı serpin. Tozu hava geçirmez bir kapta saklayın. Bu gübreyi iç mekan bitkileri için de kullanabilirsiniz.

Yeşil bitkiler için yumurta kabuklu kahve telvesi nasıl kullanılır?

Bitkiler sürekli beslenmeye ihtiyaç duyar çünkü toprak ve su yeterli değildir. Kahve ve yumurta kabukları gibi organik atıkları kullanarak evde kendi kompostunuzu yapabilirsiniz. Karıştırıldıklarında bitkilerinizin daha güzel görünmesine ve daha sağlıklı büyümesine yardımcı olurlar. Ev yapımı gübrenizi nasıl yapacağınızı öğrenin!

Ev yapımı kompost yapmak için malzemeler:

  •  1 bardak su
  • 1 muz kabuğu
  • 1 fincan kahve telvesi
  • 10 yumurta kabuğu
  • Yeryüzünün

Adım 1: Muz kabuğunu küçük parçalar halinde kesin.
Adım 2: Yumurta kabuklarını,  muz kabuğunu  ve kahveyi bir karıştırıcıya koyun. Ardından, tüm malzemeler homojen olana kadar karıştırın.
Adım 3: Daha sonra kullanmak üzere bitkilere ekleyebilir veya toprakla karıştırabilirsiniz.

Önemli:  Muz, bitkilerinizin meyvelerinin büyümesini ve gelişmesini destekleyen bir element olan potasyum açısından zengin olduğu için toprağı iyileştirir. Kahve ise drenajı ve toprakta su tutmayı iyileştirmek için kullanılır. Ayrıştığında, bitki büyümesi için harika olan nitrojeni serbest bırakır. Son olarak, yumurta kabukları kalsiyum açısından zengindir ve salyangoz ve sümüklü böcekler üzerinde caydırıcı bir etkiye sahiptir.