Yumurta kabuklarını atmak yerine haşlamak size çok para kazandıracaktır. İşte bu yüzden yapmalısın.

Yumurta kabuklarını kaynatın

Yumurta sıklıkla tükettiğimiz bir besindir. Kaç mermi attığımızı hiç düşündünüz mü? Kullanışlılıklarını keşfettikten sonra muhtemelen onları farklı gözlerle görecek ve artık atık bir malzeme gibi görünmeyeceksiniz.

yemekte yumurta

Yumurta, sağlıklı ve dengeli beslenme için vazgeçilmez bir besindir. Proteinler, yağlar, vitaminler ve mineraller içerdikleri için gerçekten zengin bir besin kaynağıdırlar . Ayrıca göz ve beyin sağlığının korunmasına yardımcı olan antioksidanlar açısından da zengindirler.

Kaliteli protein almanın harika bir yolu olduğu ortaya çıkan eksiksiz bir gıda . Tek bir yumurta, kas kütlesini korumaya ve beslenme ihtiyaçlarını karşılamaya yardımcı olan yaklaşık 6 gram protein sağlar. Protein sadece kaslar için değil, bağışıklık sisteminin sağlığı için de önemlidir.

yemekte yumurta

Yumurtalar ayrıca konjuge linoleik asit (CLA) gibi iyi bir sağlıklı yağ kaynağıdır. Bu yağ asidi, daha iyi kardiyovasküler sağlık da dahil olmak üzere bir dizi fayda ile ilişkilendirilmiştir.

A vitamini, D vitamini, B12 vitamini, demir, çinko ve selenyum gibi bir dizi temel vitamin ve mineral açısından zengin , uzmanlar tarafından aksi belirtilmedikçe haftada 4’e kadar güvenle tüketebilirsiniz . Pek çok yemek veya soğuk salatanın hazırlanmasının yanı sıra farklı pişirme türleri için de uygundurlar. Genellikle sertleşene kadar çırpılan tatlılarda yumurta akı çok önemlidir. Yumurtanın sözde “akları” da estetik alanda mükemmel bir kullanım alanı bulmaktadır . Aslında, cilt veya saç bakımı için yumurta akı kullanımını içeren birçok ev çözümü vardır. Ancak bugün, hepimizin atma eğiliminde olduğumuz ve bunun yerine çok yararlı olan bir yumurta unsurunu neden hafife almamamız gerektiğini görüyoruz: kabuklar.

Yumurta kabuklarını kaynatın, bu yüzden

Haşlanmış yumurta hazırlarken pek çok kişinin kesinlikle benimseyeceği bir uygulama. Bu durumda bütün bir yumurtayı suya koyun, kaynatın ve on dakika sonra sudan çıkarın. Bir sonraki adım yumurtaların kabuklarını soymaktır ve genellikle kabuklar çöpe atılır . Aslında yumurtanın bu kısmı gerçekten çok faydalı, bu yüzden onları bir kenara koymalıyız.
Yumurta kabuklarını kaynatmak onları bitkiler için harika bir doğal gübre yapacaktır . Bitkilere, daha güçlü ve sağlıklı büyümelerine yardımcı olacak kalsiyum ve diğer faydalı besinleri sağlamaya yardımcı olabilirler. Yumurta kabuklarını geri dönüştürmek için onları kaynatmak çok önemlidir.

Yumurta kabuklarını kaynatın

Haşlanmış yumurta pişirmek için kabukları henüz kaynatmadıysanız, bunu bir tencerede yapın. Kabuklar kaynatıldıktan sonra öğütülebilir veya ince bir toz haline getirilebilir . Bu toz, bitki toprağına eklenebilir ve alt tabakaya iyice karıştırılabilir.

Daha konsantre bir kalsiyum dozu istiyorsanız, haşlanmış yumurta kabuklarını bir tencereye su koyup bir saat daha kaynatabilirsiniz . Bu işlem, kabuğu daha ince bir toz haline getirecektir.

Toz hazır olduğunda bitki toprağına eklenebilir. Yeni gübreniz sayesinde bitkiler daha bereketli büyüyecek ve parazitler uzak tutulacaktır . Çeşitli bitki türlerine uygun gübrelerin ve her türlü tarım ilacının maliyeti düşünüldüğünde, yumurta kabuğunu kaynatmak şüphesiz size para kazandıracak bir çaredir.

ev