Beyaz, lekesiz çamaşırlar için yumurta kabuklarını dondurucuya yerleştirin. İşte bu eski numara nasıl çalışıyor.

Dondurucuda yumurta kabukları

Bazı gıdaların yumurta kabukları gibi genellikle “ atık ” olarak değerlendirilen kısımları için alternatif kullanım arayışları giderek yaygınlaşıyor . Yine de yumurta kabukları, bazı ev işlerini ücretsiz olarak basitleştirmek için çeşitli şekillerde kullanılabilir . Örneğin, yumurta kabukları dondurucuya konulursa mükemmel bir doğal beyazlatıcıdır ve lekesiz beyaz çamaşırlar elde etmek için idealdir Görürüzneden çalışır ve nasıl yapılır. 

Neden yumurta kabuklarını dondurucuya koyuyorsunuz?

Tahmin ettiğimiz gibi, yumurta kabuklarını dondurucuya koymak, çamaşırlar için doğal bir leke çıkarıcı elde etmek için faydalıdır . Ama neden işe yarıyor? Yumurta kabukları esas olarak , kumaşlardan lekelerin çıkarılmasına yardımcı olabilen aşındırıcı bir madde olan kalsiyum karbonattan yapılır . Yumurtalar donduğunda içerikleri genişler ve kabuğun yüzeyinde küçük çatlaklar oluşur . Bu kırıklar , taneli doku ile birlikte, çamaşırlarınızdaki lekeleri çıkarabilen doğal bir aşındırıcı görevi görmeye yardımcı olurlar .

Ek olarak, yumurta kabukları , gres ve yağ lekelerini çözmeye yardımcı olabilecek az miktarda protein içerir Dondurulmuş yumurtalar bir çorabın içinde çamaşır makinesine konduğunda , grenli doku ve yumurta kabuğunda bulunan proteinlerin birleşimi , hassas kumaşlardan lekeleri çıkarmaya yardımcı olan güçlü bir doğal temizleyici oluşturur .

Dondurucuda yumurta kabukları

Bununla birlikte, bu çarenin tüm lekeler için işe yaramadığını ve tüm kumaş türleri için uygun olmadığını belirtmek önemlidir , bu nedenle , kurtulmak için bu yöntemi kullanmadan önce dikkatli olmak ve küçük bir kumaş parçası üzerinde test etmek her zaman en iyisidir. Çamaşırlarınızdan  kalan lekeler ..

Yumurta kabuğu doğal leke çıkarıcı olarak nasıl kullanılır?

Başlamadan önce, yumurtaları kullanmadan önce iyice durulamanız ve kabuğa dokunmadan önce ve sonra ellerinizi yıkamanız gerektiğini hatırlamakta fayda var . Ayrıca alerjiniz veya aşırı duyarlılığınız varsa yumurta kabukları kullanılmamalıdır .

Bunu söyledikten sonra işe yumurta kabuklarını yıkayarak başlayabiliriz Daha sonra yaklaşık bir saat kadar dondurucuya kaldırıyoruz Bu şekilde yumurta kabukları bir önceki paragrafta anlattığımız etkilerle sertleşecektir . Bir saat sonra kabukları dondurucudan çıkarıp bir çorabın içine veya yıkanacak çamaşırlarla birlikte çamaşır makinesi tamburuna koyacağımız bir poşetin içine koyabiliriz .

Dondurucuda yumurta kabukları

Yıkama başladıktan sonra , yumurta kabukları giysilerdeki lekeleri emerek çamaşırları beyazlatır .

Sürdürülebilir bir seçim

Dondurulmuş yumurta kabuklarını doğal bir beyazlatıcı olarak kullanmak uygun ve sürdürülebilir bir seçimdir . Bu yöntem, yumurta  kabuklarında  bulunan kalsiyum karbonatın aşındırıcı ve beyazlatıcı özelliklerinden yararlanır ve kumaşlardan zor lekeleri nazikçe ama etkili bir şekilde çıkarır .

Ayrıca çevre ve insan sağlığına zararlı kimyasallar içeren endüstriyel leke çıkarıcı ürünleri kullanmaktan kaçının . Bu şekilde, çevresel etkinin azaltılmasına ve sürdürülebilir bir yaşam tarzının desteklenmesine katkıda bulunursunuz . 

ev