Hemen hemen hepimizin yumurta kabuklarını çöpe atma eğilimi vardır, çünkü yanlışlıkla onların sadece çöp olduklarına inanırız. Ancak, sanıldığından çok daha fazla kullanımları vardır. Bunlardan hızlı bir şekilde kurtulmak yerine, temel kullanımlarını ortaya çıkaracağız.

yumurtalar

1- Çimlenmekte olan bitkiler için güzel bir dekorasyon

Biraz şansla, kabuğu hemen hemen bütün bırakmayı başarır ve sadece üst kısmı kırarsanız, hemen bir kase şekli elde edersiniz. Narin bitkileri yerleştirebileceğiniz veya tohumları çimlendirebileceğiniz bir dizi küçük saksı yapmak için ideal bir özellik. Bunları bir saksıya yerleştirerek mutfağınız için gerçek bir dekorasyon elde edeceksiniz. Fotoğrafta da görebileceğiniz gibi, yapımı çok basit ve görünüşü çok güzel.

2 – Bitkiler için değerli bir silah

Bitkiler genellikle  salyangoz veya sümüklü böcek gibi farklı   zararlılar tarafından saldırıya uğrar.  Bu durumda yumurta kabuğu bitkinizin üzerine küçük parçalar koyarak bu sorunu yaşamamanız için oldukça faydalı olacaktır. Bonus olarak, daha fazla ezerseniz, bitkilerin büyümesi için daha fazla güç vermek için toprağa karıştırabilirsiniz.

3 – Blender bıçaklarının temizlenmesi

Kulağa şaşırtıcı geliyor, ancak yumurta kabukları blenderinizi derinlemesine temizlemek için de kullanılıyor. Sadece kiri çıkarmak ve bıçakları keskinleştirmek için biraz suyla bardağa koyun. Burada tamamen temizlenmiş ve bilenmişler!

çiviler

4 – Tırnakların güçlendirilmesi

Tırnaklarınız kırılgan mı? İşte onları güçlendirmek için beklenmedik bir çözüm: Kabukları toz haline getirin ve ojenize ekleyin. Bu küçük numara, büyümelerine yardımcı olmak için tırnaklarınızı kalsiyumla zenginleştirmenizi sağlayacaktır.

domates bitkisi

5 – Büyüyen domates

Ağırlığı onları destekleyen gövdenin düşmesine neden olan domateslerin tüm hasadı kaybetmenize neden olabileceğini biliyor muydunuz? Ayrıca çiftçiler bu sorunu aşmak için genellikle   topraktaki domates bitkilerinin altına dağıttıkları  yumurta kabuklarını kullanırlar.  Domatesleri destekleyecek kadar güçlü gövdeleri bu şekilde büyütmeyi başarıyorlar.

6 – Artan yiyeceklerin atılması

Tüm iyi niyetinize rağmen, bir tava veya tencereyi yıkarken küçük parçacıklar yapışabilir. Radikal bir eleme için etkili bir tekniğimiz var: Yumurta kabuklarını ezin, onları temizlediğiniz  süngerin  üzerine  koyun ve bu, yapışan yiyecekleri birkaç dakika içinde çıkarmanıza yardımcı olacaktır.
Bu yöntemin tava dipleri için uygun olmadığını unutmayın.

ev