Geri dönüşüm, cebinize iyi gelmesinin yanı sıra çevreye de iyi gelen temel bir sanattır  .

Mutfakta geri dönüşüm şarttır ve atıkların geri dönüştürülmesi her zaman şaşırtmayı bırakan bir sihirdir.

Tam da bu nedenle bugün aşağıda yumurta kabuklarını nasıl geri dönüştürebileceğinizi  ve aynı zamanda  en sevdiğiniz bitkilere nasıl yardımcı olabileceğinizi okuyabilirsiniz   .

Bahçeye sevgiyle bakan herkes, yumurta kabuğunun bitkiye sağlayabileceği faydaları ve onun sağlıklı büyümesini nasıl sağlayabileceğini çok iyi bilir.

Siz de öğrenmek istiyorsanız mutlaka bu sayfada kalmanız gerekiyor!

Yumurta kabukları kovucu  ve  gübre olarak kullanılabilir   .

Kabukları kullanmak için nasıl hazırlamalısınız?

Bunları öğütmenin yanı sıra iki şekilde daha kullanabiliriz:

  • Un

Yumurta kabuğu unu yapmak için   bir düzine yumurta kabuğu alıp gölgeli bir yerde kurumaya bırakmamız gerekiyor. Daha sonra bunları bir torbaya koyun ve toz kıvamına gelinceye kadar öğütün. Gerektiğinde yaklaşık 40 gün boyunca bu undan 1 veya 2 yemek kaşığı kadarını toprağa eklememiz yeterli olacaktır   . Bu sayede bitkilerimiz için faydalı olan kalsiyumun toprağa karışmasını sağlamış olacağız.

  • Şelale

Kabuklardan su elde etmek için   bir tencereye  3 litre su koyup 6 çeşit yumurtayla  birlikte kaynatmalıyız   . Sonucu toprağa dökerek bitkilere ihtiyaç duydukları faydalı mineralleri ve kalsiyumu sağlayabileceğiz.

Bunların nasıl kullanılacağını gördükten sonra, özellikle ne işe yaradıklarına bakalım.

Toprak asitliğini kontrol edin

Yumurta kabuğu, bitki yetiştirmek istediğimiz toprağın asitliğini kontrol eder.  Öğütülmüş yumurta kabuğunu uzun süre toprağa eklemeniz yeterlidir . Bu sayede suladığımızda kabuğun bileşenleri toprağa çok kolay nüfuz edecektir.

Parazitleri ve salyangozları uzak tutun.

Yumurtaların kabukları  salyangoz ve tırtıllara karşı bir tür duvar oluşturarak  onların aniden uzaklaşmasını sağlar. Kabukların sürtünmesiyle bu parazitler yaralanır ve ardından aniden geri çekilirler.

kompost yapmak

Genellikle evde kompost mu yapıyorsunuz? Daha sonra ona yumurta kabukları ekleyebilirsiniz. Kabukları kahve telvesi ile kolayca karıştırarak   bitkinin alt katmanını çok daha verimli hale getirebilirsiniz.

Gübre

Yumurta kabukları da mükemmel bir gübre olabilir. Azot  ,  kalsiyum  ,  potasyum  ve  fosfor açısından zengindirler  ve bunların toprak alt tabakasına  verilmesi yeterlidir   . Bitkilerin gelişimini çok hızlı bir şekilde artıracaklar.

Artık işe başlamanın zamanı geldi diyorum!

ev