Bitkilerin suya, ışığa, havaya ve yiyeceğe ihtiyacı vardır. Bahçelerde ve balkonlarda besin tedariği çoğu zaman bahçe ve fabrika mağazalarından satın alınabilen, genellikle kimyasal katkı maddeleri içeren, plastikle paketlenen ve aynı zamanda maliyetli olan hazır gübrelerle sağlanır.

Ancak her ev günlük olarak organik atık kutusuna, kompost veya bokashi kutusuna atılan değerli organik atıklar üretir. Yumurta kabukları gibi bitmiş ürünlerin yerini alabilecek birçok organik atıktan kendi gübrenizi kolaylıkla yapabilirsiniz.

Yumurta kabukları neden iyi bir gübredir?

Kireçtaşı (kalsiyum karbonat veya CaCo3), diğer tüm minerallerin emilimini sağladığından sağlıklı bitkiler için önemli bir bileşendir. Kireç toprağı gevşetir ve köklerin besinleri emebilmesi için en uygun koşulları yaratır. Yumurta kabuğu %90 oranında kireçtaşı içeriğiyle mükemmel bir kireçtaşı kaynağıdır.

Kirecin tek faydası değil, yumurta kabuğunun içerdiği diğer 27 mikro besin de harikadır. Bunlar arasında flor, bakır, demir, manganez, molibden, fosfor, kükürt, çinko ve silikon bulunur.
Kendi yumurta kabuğu gübrenizi yapın

Yumurta kabuğundan sıvı gübre yapmak için yalnızca iki malzemeye ihtiyacınız vardır:

  • 1 ila 2 yumurtanın kabukları
  • 1 litre su

Şu şekilde ilerlemelisiniz:

  1. Yumurta kabuklarını örneğin bir harç, mikser veya kahve veya baharat öğütücü kullanarak mümkün olduğu kadar ince bir toz haline gelinceye kadar ezin veya öğütün. Aralarında yumurta kabuklarının ezildiği iki ahşap tahta da işe yarar.
  2. Ezilmiş kabukları bir kaba koyun ve bir litre su dökün. Minerallerin suda çözünmesi için her şeyi 12 saat bekletin.
  3. Suyu ince bir süzgeçten veya filtre torbasından geçirerek bir sulama kabına dökün.

Mutfak atıklarından elde edilen sıvı kireç gübreniz hazır!

İpucu: Çözünmemiş kabukları bitkilerinizin toprağına yayabilir veya komposta ekleyebilirsiniz.

Doğru gübreleme için ipuçları:

Çoğu zaman olduğu gibi fazla gübrenin hiçbir faydası yoktur. Bu nedenle bitkilerinizin ihtiyaçlarını ve suyun kireç içeriğini dikkate almanız önerilir.

  • Kireçtaşını seven ve ona duyarlı olan bitkiler var. Bu tercih, saksı toprağının gerekli asitliği hakkındaki bilgilerle ifade edilir. Kullanılan musluk suyu veya sulama suyunun kireç miktarının bilinmesi de faydalıdır. Suyun çok sert olduğu bir bölgede yaşıyorsanız.
  • Basit bir pH testi, toprağınızın ve sulama suyunuzun durumu hakkında size ek güvence sağlayabilir. Bu testi gerçekleştirmenin en kolay yolu eczanelerde, fabrika mağazalarında veya internette bulabileceğiniz özel pH test şeritlerini kullanmaktır.
  • Gübre dozajını buna göre ayarlarsanız bitkileriniz sağlıklı, bereketli bir büyüme ile size teşekkür edecektir.
  • Diğer organik atıkların bitkileriniz için doğal gübreye nasıl dönüştürüleceğini öğrenmek için “Gübre Olarak Atıklar” makalesini okuyun. Bitkisel gübre aynı zamanda ısırgan otu gübresi gibi besin açısından zengin bir doğal gübredir.

Hiç ev yapımı gübre denediniz mi? Bunları bir yorumda paylaşmanızı çok isteriz!