Yumurta pişirmek basittir, ancak soymak zor olabilir. Neyse ki limon, mutfaktaki büyük bir sorunu çözmenize yardımcı olmak için imdadınıza yetişebilir. Birçok faydası olan bu narenciye sizi şaşırtabilir.

Yemeklerinizi baharatlandırmanın ve tariflerinize asitli bir dokunuş getirmenin yanı sıra, limon mutfaktaki en iyi müttefikiniz olabilir. Limonla yapılan bu genellikle gözden kaçan numarayı keşfedin.

Yumurta pişirme suyuna neden bir dilim limon koyalım?

Limon, içecek olarak veya harika tarifler yapmak için ideal bir narenciye ise, size acılı ve yorucu bir görev olan yumurta soyma konusunda yardımcı olabilir. Bu numara, küçük yemeklerinizi ve salatalarınızı hazırlamak için size çok zaman kazandıracak.

Yumurtaları kaynayan suda yaklaşık on dakika pişirdikten sonra kabuklarını soyma  yani kabuklarını çıkarma zamanı gelir . Bazı zarlar kolayca çıkarken, diğerleri açılmakta veya çıkmakta zorlanırlar. Neyse ki  limon,  mutfakta size eşlik edebilecek  bir narenciyedir .

 

sert yumurta

Yumurtaları soymak için bu numara nasıl kullanılır?

Yumuşak haşlanmış yumurta pişirmek basittir ve hareket halindeyken yemek yerken hayatı kolaylaştırır. Sadece, bazen soyulmaları zordur ve soyulurken daha az beyazla sonuçlanabilirler. Başlamak için, bir limonu ikiye kesmeniz ve kaynatmadan önce yumurta kabuklarına sürmeniz gerekir (yumurtalar için pişirme suyuna çeyrek limon da atabilirsiniz). Daha sonra yumurtaları suya batırın ve istediğiniz kıvama gelene kadar bekletin. Pişirdikten sonra zarın çok kolay çıktığını göreceksiniz . Yumurta kabuklarını çıkarmak artık çocuk oyuncağı olacak.

Yumurta soymanın başka bir hilesi var

Limon hilesi arka arkaya birkaç yumurtayı soymanıza büyük ölçüde yardımcı oluyorsa,  mutfakta geçirdiğiniz zamanı kısaltacak başka bir müthiş teknik daha var.

Soğuk suyla yapılan bu hile işinizi kolaylaştıracak

Durdurulamaz bir teknikle, katı bir yumurtayı 20 saniyeden daha kısa bir sürede soyabilirsiniz.  Bunun için bu protein kaynağını  kaynatmadan önce en az çeyrek saat oda sıcaklığında bırakmak gerekecektir  . Tavadan çıkardıktan sonra yumurtayı soğuk suya koyun ve tekrar 5 dakika bekletin. Bu yöntem işe yarıyorsa, bunun nedeni soğuğun beyazın geri çekilmesine ve zardan ayrılmasına yardımcı olmasıdır. Bu adımdan sonra  yumurtanızın her iki ucunu  bir kaşıkla veya sert bir yüzeye vurun. Tabandan, yani en geniş direkle başlanması tavsiye edilir. Kabuk kısa sürede çıkacaktır.

haşlanmış yumurta

Bu numara kabuğu çıkarmanıza yardımcı olacak

Zamanınız kısıtlıysa, yumurtanızı   soymak için daha da az zaman harcayabilirsiniz  . Başlamak için, pişirilmiş bir cam kavanoza koymanız ve soğuk suya daldırmanız gerekecek. Kapağı kabın üzerine yerleştirin  ve zar ayrılana kadar birkaç saniye kuvvetlice sallayın. Bu durumda yumurtanızın kabuğunu çok hızlı bir şekilde çıkarabileceksiniz.

pişmiş yumurta

Yumurtaları pişirdikten sonra limon kullanmanın ötesindeki püf noktaları, zarı daha kolay çıkarmanıza yardımcı olabilir. Bu, özellikle yemeğiniz çok yumurta içeriyorsa, daha hızlı pişirmenize yardımcı olacaktır!

ev