Yumuşak yaprakları olan ve aşağı doğru asılı bir orkide üzerine nasıl müdahale edilir? İşte bitkinize neler olduğu ve onu hemen nasıl geri kazanacağınız.

Yumuşak yapraklı ve aşağı doğru asılı orkide

Orkidenizin yumuşak, sarkık yaprakları aşağıya doğruysa, o zaman bir sorun var demektir. İhmal edilemez olmadığını garanti ettiğimiz bu ayrıntıyı fark ettiyseniz, okumaya devam edin. Bitkinize nasıl bakacağınızı birlikte öğrenelim.

Orkide, bu güzel houseplant’ın özellikleri

Dünyanın en çok satan ve takdir edilen bitkileri arasında yer alan orkide, doğru bakımı ayırdığınız sürece bir apartman dairesinde bile her yerde yaşamaya çok iyi borçludur.

Orchidaceae monocotyledons familyasına ait, çöl ve kutup bölgeleri dışında dünya çapında 30.000’den fazla tür vardır. Bunlar karasal bitkiler olmasına rağmen, diğer bitkilerde yetişen ve bunları destek olarak kullanan bazı epifitik türler de vardır.

Orkide

Orkidenin temel özellikleri nelerdir? Onları birlikte görüyoruz. Her şeyden önce, bu bitkinin tanımlanması, ikili simetrileri sayesinde gerçekten basittir. Orkideler, diğerlerinden ayırt edilmelerini sağlayan tek bir ortak yapıya sahiptir: tabanda birleşen organlar ve kalemler, 3 yaprakları ve 3 sepals ve son olarak sütun.

Morfoloji de çok çeşitlidirBirçok orkide türü vardır: küçük, orta ve dev. Bazıları 14 m’yi bile aşabilir. Sobralia altaissima türünü biliyor musunuz? Bu da bunun bir örneğidir.

Biraz merak. Orkidelerin türlere bağlı olarak farklı kokular verdiğini biliyor muydunuzBazıları Cattleya gibi tarçın veya biber kokuyor, diğerleri ise gül veya gardenyalarınkine benzer kokuyor. Aynı şey renk için de geçerlidir.

Orkideleri en çeşitli renklerde bulabilirsiniz. Bu bitkilerin çok özel bir özelliği vardır: nektarları olmadığı için renklerini böcekleri çekmek için uyarlayabilirler ve bu nedenle onları çiçeklerine çekmek için rengin görsel makyajını kullanırlar.

Orkidelere bakmak kolay değildir ve bu bitkiye evde sahip olanlar bunu çok iyi bilirler. Bu ayrıntıyı da fark ettiyseniz veya yaprakların yumuşak ve sarkık hale geldiğini fark ettiyseniz, okumaya devam edin. Bitkinize neler olduğunu ve onu nasıl geri kazanabileceğinizi açıklıyoruz.

Yumuşak ve asılı yaprakları olan orkide: nasıl kurtarılır

Orkideler, bir apartman dairesinde bile her ortamda iyi yaşayabilen bitkiler olmasına rağmen, onlara bakmak her zaman kolay değildir.

Doğru besinleri veya uygun sulamayı almazlarsa, kolayca solabilirler. Bitkinizin iyi olmadığını nereden biliyorsunuz? Sizden kaçamayan bir ayrıntı var: Orkidenizin yumuşak ve asılı yapraklara sahip olmaya başladığını fark edeceksiniz.

Yumuşak yapraklı orkide

Bu özelliği yaşarsanız, bitkinizin sağlığa dönmesi için daha fazla dikkat ve özene ihtiyacı olduğu anlamına gelir. Fakat orkidenin dalgalanan yapraklara sahip olmasının ve artık güçlü ve etli olmamasının gerçek nedenleri nelerdir? Birlikte öğrenelim.

Yumuşak ve asılı yaprakların en yaygın nedenleri arasında su eksikliği, aşırı sulama, bazı hastalıklar ve düşük nem seviyeleri vardır. Bitkinizi ve yetiştirme koşullarını dikkatlice değerlendirin. Bu şekilde, tesisinizin rahatsızlığının nedenlerini belirleyebilecek ve sorunu çözmek için çözümü belirleyebileceksiniz. Her noktayı analiz edelim.

1. Sulama eksikliği

Yumuşak, sarkık yaprakları olan bir orkide ile sonuçlanmanızın ana nedeni budur. Çok fazla suya ihtiyaç duymayan bir bitki olmasına rağmen, az miktarda alırsa sonuç budur: yapraklar soldurur ve sağlıksız bir görünüm alır.

Bitkinin geri kalanını incelerseniz, kuru bir substrat ve solmuş, kuru kökler fark etmelisiniz. Bu sorun nasıl çözülür? Bitkinin hemen sulanması ve her zaman nemli olması gereken yaprakların, köklerin ve toprağın sağlık koşullarının izlenmesi.

2. Aşırı sulama

Orkideler için az su iyi değilse, aşırı sulama da sağlıklı değildir: çok fazla su yaprakların kırışmasına ve solmasına neden olabilir. Bunun nedeni esas olarak birdir: kökler çürür ve ölü köklerle bitkiniz büyümek için gereken suyu ve besinleri ememez.

Çürümüş orkide kökleri

Sorun nasıl çözülür? Bu durumda, bitkinizi aşırı sulamaktan kaçınmalı ve yalnızca toprağın kuru olduğunu fark ederseniz ıslatmalısınız. Köklerin yumuşak, siyah veya kahverengi olduğunu görürseniz, bitkiniz iyi değildir, bu nedenle bitkiyi kurtarmak için kökleri budamanız gerekir.

3. Hastalıklar

Orkideler, tüm bitkiler gibi, hastalanabilir. Yaprak bitleri, akarlar, Cochineals en çok hasara neden olabilecek zararlılardır. Yapraklarda beyaz noktalar veya siyah lekeler fark ederseniz, örtü için koşmanın zamanı geldi. Bu sorunu çözmek için  kabartma tozu veya süt gibi doğal ilaçlar kullanabilirsiniz.

4. Düşük nem seviyeleri

Son noktaya geliyoruz, orkidelerin sıklıkla yerleştirildiği apartmanlar gibi kapalı ortamlarda genellikle bulunan düşük nem seviyeleri. Az nem, bitkinin yapraklarının kırışmasına neden olur.

Solmuş orkide

Çözüm nedir? Bitkinin yanına bir nemlendirici takın veya orkidenizi doğal olarak nem seviyelerini artıran diğer ev bitkilerinin yanına yerleştirin.

Bu ipuçlarını izlerseniz, yumuşak ve asılı yaprakları olan orkidenizin kısa sürede sağlıklı ve dinç olacağına dair sizi temin ederiz. Yeniden doğması için sadece biraz dikkat.