Kumaş yumuşatıcıların kullanımı her zamanki gibi tekrarlanıyorsa, birkaç doğal ürün onlara etkili bir alternatif oluşturmaktadır. Kumaş yumuşatıcıların, toksik bileşenleri çevre ve sağlık için tehlikeli olmaya devam eden kimyasal temizlik ürünleri olarak kaldığını bildiğinizde daha akıllıca bir seçim. Kendinizi bu sorunlara maruz bırakmadan nasıl yumuşak ve mis kokulu havlular elde edebileceğinizi bu yazımızda gösteriyoruz.

Dokunuşa hoş gelen yumuşak havlular bulmak istiyorsanız,  doğal malzemelerin kullanımını içeren ekolojik çamaşır yıkama rutinlerini ve alışkanlıklarını benimsemek en iyisidir.

çamaşır

Yumuşatıcı kullanmadan yumuşacık ve yumuşacık havlular nasıl elde edilir?

– Ayrı giysiler

ayırma bezi

Çamaşır makinesinin tamburunu aşırı yüklememek ve yıkamanın optimal olması için sadece küçük bir miktar koymak tavsiye edilir. Ayrı olarak, çarşafları ve havluları bağımsız olarak yıkamanız önerilir. Dikkatin ikincisine odaklanması fikri,  optimal rahatlamadan faydalanmaları için.

– Yükü hafifletmek

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi daha verimli bir sonuç için çamaşır makinesinin tamburuna çok fazla havlu koymayın. Ve iyi bir nedenle, yığın, ısının havluların kıvrımlarına daha kolay nüfuz etmesi sayesinde çamaşır makinesinin hareketini engeller. Makine çok kalabalıksa çamaşırlarınızın  yıkanması daha uzun sürer.

– Yıkamaya sodyum bikarbonat ekleyin

Kumaşlara bulaşabilecek kokuları nötralize etmenin yanı sıra, kabartma tozu  aynı zamanda deterjan görevi gören çok yönlü doğal bir üründür.  Bu toksik olmayan bileşeni yumuşatıcı olarak kullanmak için, makinenizin tamburunun içine yarım bardak serpin ve ardından normal yıkama programını çalıştırın. Çamaşır deterjanı eklemenize gerek kalmayacak. Ayrıca  havlularınızı doğal olarak beyazlatmak için en iyi ürünlerden biridir.

– Kurutma makinenizi kullanın

Kurutma makinesi  , rahat ve esnek havlular elde etmenizi sağlayacaktır.  Ayarlarda, havluları “orta” olarak ayarlayın ve eşyalarınızın tamamen kurumasını bekleyin. Ayrıca çamaşırları maksimum 10 dakika kurutma makinesine koymadan önce dolabınıza asabilirsiniz.

– Beyaz sirke kullanın

ayırma keten-1

Bir diğer çamaşır yıkamanın olmazsa olmazı olan beyaz sirke, bakterileri öldürerek havlularınızı yumuşatmanıza ve çamaşırlarınızı dezenfekte etmenize yardımcı olacaktır. Bu bileşeni  sentetik kimyasallara doğal ve oldukça etkili bir alternatif yapan da budur . Kullanmak için yumuşatıcı tepsisine bir bardak beyaz sirke ekleyebilir ve havlulara koku vermek istiyorsanız sirke çözeltisine bir iki damla lavanta veya okaliptüs esansiyel yağı ekleyebilirsiniz. .

– Çamaşır suyunu unutun

Havluların ve genel olarak çamaşırların yumuşatılması dışında bile, ağartıcı kullanımı her zaman ölçülü olmalı ve hatta kaçınılmalıdır. Eldeki konu için  çamaşır suyu yalnızca  havlulara emiciliğini ve yumuşak dokusunu veren lifli bukleleri düzleştirir. Bu nedenle onları pürüzlendirme olasılığı yüksek bir üründür.

– Aşırı sabunlamaktan kaçının

Aşırı deterjan kullanımı kirli giysilere ve kaba havlulara neden olabilir. Bu nedenle önerilen dozun yarısını  kullanmayı tercih edin  .  Özellikle kirli havlularınız varsa, yıkayıcı ayarlarınızı değiştirerek daha uzun bir durulama döngüsü düşünmek en iyisidir  . Sabunlama konusunda, ticari temizleyicilerden daha iyi kalan yıkama için Marsilya sabunu veya siyah sabun kullanmaktan çekinmeyin.

– Yıkarken yüksek sıcaklık kullanmaktan kaçının

Havlular çamaşırlarda ısıya maruz bırakılmamalıdır. Pamuk özellikle yumuşak bir malzeme olduğundan, bu  sadece onu yıkamalar üzerinde daha da pürüzlü hale getirecek  ve eski esnekliğini kaybetmesine neden olacaktır. Bu nedenle ideal olan, kumaşın lifinden ödün vermemek için orta sıcaklıkta yıkama ve kurutmadan yararlanmaktır.

– Döngülere saygı gösterin

Havluların emici etkisi, esas olarak onu noktalayan küçük halkalardan kaynaklanmaktadır. Eğer zarar görürlerse havlunuz işlevini kaybeder  ve artık dokunuşa o yumuşaklık hissini vermez.

Örneğin, çok uzun süre nemli kalan bir havlu bu buklelerin kalitesini bozacak neme davetiye çıkaracaktır. Ayrıca havluları korumak için   kurutma makinesinden çıkardıktan sonra tamamen kuru olmaları gerektiğine de dikkat edilmelidir. Fikir, tekstilin çok uzun süre nemde bırakılmaması ve kurutma işlemini kötüye kullanmamasıdır. Mutlu ortam, yumuşak ve esnek havluların anahtarıdır.

Bu yıkama alışkanlıklarını benimseyerek ve doğal ürünleri tercih ederek artık yumuşatıcıya ihtiyacınız olmayacak.  Tuvalete dökmek için kullanmadığınız sürece .

ev