Her ne kadar çirkin görünse de saçın temel işlevi cildi dış etkenlere karşı korumaktır. Ancak bazen vücudun belirli bölgelerinde veya yüzde aşırı tüylenme olur. Buna hirsutizm denir, yüz bölgelerinde kalın, kaba kılların ortaya çıkmasıyla kendini gösteren bir durum. Ancak, yanaklarınızda, aşağı veya çenenizde önemli miktarda veya sadece birkaç kıl varsa, bazı harika ve doğal ilaçları seçerek onlardan kurtulabilirsiniz.

Çoğu kadın  vücut  ve yüz kıllarının  görünümüne dayanamaz .  Pürüzsüz, lekesiz bir cilde sahip olmak için belirli bölgeleri düzenli olarak ağdalamayı düşünürler. Tam bikini, Brezilya bikinisi veya dekolte bikininin epilasyonu, bacakların, koltuk altlarının ve hatta kaşların ağdalanması… Tüyler çıkar çıkmaz, bazı insanlar saçlarını ağda yaptırmak için acele ederler. İstenmeyen tüylerden kurtulmak için birkaç tüy alma yöntemi vardır. İkincisi arasında, özellikle iplikle epilasyon, ağda epilasyon, elektrikli epilatörle epilasyon ve hatta kalıcı lazer epilasyon buluyoruz. Cildini tahriş etmeden sakallarını almak isteyen kadınlar için bilmeniz gereken bazı doğal çözümler burada.

Yüzdeki tüyleri çıkarmak için ipuçları

Kadınlarda üst dudak bölgesinde, kaş çevresinde veya çenede bulunan kıllar çok rahatsız edici olabilir. Güzellik uzmanınıza gitmenize gerek kalmadan tüylerden kurtulmak için işte deneyebileceğiniz bazı ev ilaçları:

 1. Yüzdeki tüyleri almak için zerdeçal ve nohut

zerdeçal kılları

Bu nedenle ihtiyacınız olacak:

 • 1 yemek kaşığı zerdeçal
 • 2 yemek kaşığı nohut unu
 • biraz süt

Bir kaseye nohut unu ve zerdeçal dökün ve her şeyi karıştırın. Bir çeşit macun oluşturmak için sütü ekleyin. Karışımı yüzünüze uygulayın ve 20 dakika bekletin. Ardından ürünü çıkarmak için ılık suya batırılmış bir pamuklu ped kullanın ve ılık suyla durulayın. Kademeli saç dökülmesini gözlemlemek için bu ilacı bir ay boyunca haftada bir kez uygulayın.

 1. Yüzdeki tüyleri yok etmek için kabartma tozu

Bu tarif için aşağıdaki malzemelere ihtiyacınız olacak:

 • 1 yemek kaşığı kabartma tozu
 • 200 ml su

Suyu kaynatın, ardından kabartma tozunu ekleyin. Karışımın soğumasını bekleyin ve bir pamuk yardımıyla ürünü yüzünüze uygulayın. Gece boyunca hareket etmeye bırakın. Ertesi gün ılık suyla durulayın ve yüzünüzü kurumaya bırakın.

 1. Saçları çıkarmak için papaya ve safran

Bu nedenle ihtiyacınız olacak:

 • 2 yemek kaşığı papaya
 • ½ yemek kaşığı zerdeçal tozu

Papayayı karıştırın ve zerdeçal ile macun kıvamına gelene kadar karıştırın. Ürünü yüzünüze uygulayın ve 15 dakika bekletin. Ardından yüzünüzü yıkayın ve bir havluyla kurulayın.

 1. Tüyleri almak için şeker ve limon

limon şekeri

Aşağıdaki malzemeleri alın:

 • ¼ fincan limon suyu
 • 1 su bardağı su
 • 2 su bardağı şeker

Macun benzeri bir kıvam elde edene kadar malzemeleri karıştırın. Daha sonra karışımı dairesel hareketlerle yüzünüzün tüylü bölgelerine uygulayın ve ardından bir havlu kullanarak çareyi çıkarın. Durulayın, kurulayın ve yüzünüzü bir kremle nemlendirin.

 1. Saçtan kurtulmak için karbonat ve limon

Aşağıdaki bileşenlere ihtiyacınız olacak:

 • 20 gram kabartma tozu
 • Bir limonun suyu

Kabartma tozu ve limon suyunu macun kıvamına gelene kadar karıştırın. Macunu yüzünüze yayın ve 10 dakika bekletin. Ardından ılık suyla durulayın ve yüzünüzü bir havluyla kurulayın.

 1. Saçları çıkarmak için arpa ve şekerli bal

bal kılı

Aşağıdaki bileşenlere ihtiyacınız olacak:

 • ½ su bardağı süt
 • 2 yemek kaşığı bal
 • 1 yemek kaşığı arpa

Sütü önceden ısıtın, ardından tüm malzemeleri    koyu bir kıvam alana kadar karıştırın. Ürünü yüzünüze uygulayın ve nazikçe masaj yapın. Ürünü 15 dakika bekletin ve ardından ılık su ile durulayın.

Bu birkaç ipucu ile artık pürüzsüz bir cilde sahip olacak ve yüzünüzdeki tüyleri uzun süre nazikçe alabileceksiniz.