Geçen yıllar cildimiz için çoğu zaman doğrudur. Yavaş yavaş sarkmaya başlayan yüzümüzde kırışıklıklar ve ince çizgiler yerleşir. Bazı doğal ürünler sadece cildin erken yaşlanmasını önlemekle kalmaz, aynı zamanda mimik çizgilerinin görünümünü de azaltır. Kırışıklıkları ve ince çizgileri ortadan kaldırmak için bu 5 esansiyel yağı keşfedin.

Cildin gençliğini ve ışıltısını koruması için bakıma ihtiyacı vardır. Bazı uçucu yağlar cildin yaşlanmasını önlemede

ve kırışıklıkların görünümünü azaltmada etkilidir.

Kırışıklıkları ve ince çizgileri yok

eden 5 esansiyel yağ nelerdir?

  1. Kırışıklıkları gidermek için limon esansiyel yağı

limon esansiyel yağı

Limon esansiyel yağı, antioksidan bir vitamin olan C vitamini içeriği sayesinde cildi dış etkenlerden korur. C vitamini ayrıca  kolajen üretimini de destekler. Ayrıca bu vitamin, serumlar gibi yaşlanma karşıtı tedavilerin bileşimine dahil edilir.  Ulusal Tıp Kütüphanesi tarafından yayınlanan  bir  araştırmaya göre, limon esansiyel yağı,   oksidatif stresi engellemeye  ve serbest radikallerin neden olduğu cilt hasarını azaltmaya yardımcı olan antioksidan özelliklere sahiptir.

Gece yatmadan önce yüzünüze uyguladığınız nemlendirici gece kreminize iki damla limon esansiyel yağı ekleyebilirsiniz.

  1. Kırışıklıklarla savaşmak için gül ağacı esansiyel yağı

gül ağacı esansiyel yağı

Gülağacı esansiyel yağı, yaşlanma karşıtı aktif bileşen olarak kullanılan bir rejeneratördür. Özellikle büzücü ve kırışık önleyici özellikleri sayesinde kırışıklıkları ve ince çizgileri azaltmaya ve cildi iyileştirmeye yardımcı olur  .  Bu nedenle  olgun ve yorgun ciltler için idealdir.

Bu yağın faydalarından yararlanmak için, 4 damla kuşburnu bitkisel yağını 1 damla gül ağacı esansiyel yağı ile avucunuzun içinde karıştırın ve dairesel hareketlerle yüzünüze masaj yapın. Bu işlemi  3 hafta boyunca her akşam tekrarlayın.  Kuşburnu bitkisel yağının ayrıca cilt yaşlanmasını önlediği, kırışıklıkların görünümünü azalttığı ve  cilde ton kazandırdığı bilinmektedir.

  1. Kırışıklıklara karşı lavanta esansiyel yağı

lavanta esansiyel yağı

Lavanta esansiyel yağı, cildi serbest radikallerden korur ve antioksidanlar ve yenileyici özellikleri sayesinde kırışıklıkların görünümünü geciktirir. Bunu yapmak için birkaç damla lavanta esansiyel yağını hindistancevizi yağı ile karıştırın ve karışımı yüzünüze uygulayın. Hindistan cevizi yağı , yağ asidi içeriği sayesinde  cildinizi besler ve elastikiyetini artırır  .

  1. Kırışıklıkları azaltmak için tütsü esansiyel yağı

tütsü esansiyel yağı

Aslen Hindistan ve Orta Doğu’dan gelen buhur esansiyel yağı büzücüdür. Gözenekleri sıkılaştırmaya, cildi sıkılaştırmaya ve kırışıklık görünümünü azaltmaya yardımcı olur. Bunu yapmak için 7 damla buhur esansiyel yağını 30 ml taşıyıcı yağ ile karıştırın ve yüzünüze masaj yapın. İçeriğindeki E vitamini sayesinde besleyici ve gençleştirici özelliği olan üzüm çekirdeği yağı veya badem yağı ile uçucu yağınızı seyreltebilirsiniz  .

  1. Kırışıklıkları gidermek için biberiye esansiyel yağı

biberiye esansiyel yağı

Antioksidan ve antimikrobiyal biberiye esansiyel yağı erken cilt yaşlanmasından sorumlu serbest radikalleri nötralize eder. Tonlama etkisi sayesinde cildin sıkılaşmasına  ve sarkmasını önlemeye de yardımcı olur. Kullanmak için jojoba yağı veya avokado yağı gibi bir bitkisel yağ ile seyreltin.

İnce çizgileri ve kırışıklıkları gidermek için uçucu yağlar kullanmadan önce ne gibi önlemler alınmalıdır?

Uçucu bir yağ asla tek başına kullanılmamalıdır. Her zaman  taşıyıcı yağ görevi görecek bir bitkisel yağda seyreltmelisiniz  . Akneye meyilli yağlı bir cildiniz varsa,  komedojenik bitkisel yağlar,  yani cildin gözeneklerini tıkayan ve komedonların görünümünü artıran yağlar kullanmaktan kaçının.

Uçucu bir yağ kullanmadan önce   , seçilen yağın alerjiye neden olup olmadığını görmek için bir yama testi yapın. Bunu yapmak için, esansiyel yağı cildin küçük bir bölgesine, örneğin dirseğin kıvrımına uygulayın ve herhangi bir alerjik reaksiyonunuz olup olmayacağını görmek için 24 saat bekleyin.

Bu uçucu yağlar sayesinde yüzünüzdeki kırışıklıkları giderecek ve cildinizin gençliğini yeniden kazanacaksınız.