Genellikle mutfakta yemeklerin ve mevsim yemeklerinin lezzetini arttırmak için kullanılsa da, tuzun evi temizlemek için de birçok erdemi vardır. İnce tuz veya kaba tuz, evinizin bakımını yapmak için kullanılabilecek bu ürünün stoklarını alalım.

Zeminler de dahil olmak üzere iç mekan yüzeylerini temizlemek ve parlatmak için tuzu nasıl kullanabileceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Tuz, evinizin zeminini temizlemek için bir ürün

kaba tuz

Tuz, sıvıları emme ve tutma kapasitesi yüksek çok amaçlı bir üründür. Bu nedenle süpermarketlerde satılan ve sağlığa zararlı olabilecek kimyasal ürünlere tercih edeceğiz.

Kaba tuz, zemin, fayans ve sert yüzeylerinizi temizlemek için çok değerli bir üründür. Ancak hassas olan mermerler üzerinde daha az etkilidir. Tuz, dezenfektan gücü ve yüksek sıvı tutma özelliği sayesinde zeminlerin parlak ve lekesiz olmasını sağlar. Zemininizi temizlemek için 1,5 litre sıcak su için bir avuç tuz yeterlidir. Daha sonra solüsyona bir bez batırın ve parlaklık eklemek için yüzeyi ovalayın. İnatçı lekeler devam ederse, tuzlu suya bir tutam kabartma tozu ekleyin.

Tuzun diğer günlük kullanımları

Aşındırıcı ve dezenfekte edici özelliği sayesinde tuz, bazı günlük temizliklerde de kullanılabilir.

Mutfak ve bulaşık temizleyici olarak tuz:

Mutfakta tuzun çeşitli işlevleri olabilir:

1- Birikmiş fazla yağı ve gresi emmek için fırın ve barbekü ızgaralarına, ocaklara ve hatta tabaklara direkt olarak serpebilirsiniz.

2- Soba üzerinde bulunan ızgara ve yuvarlak ocak plakaları gibi çelik aletlerde de tuz suda eritilerek bitirme solüsyonu yapılabilir.

4- Bir yemek kaşığı tuz, bir yemek kaşığı limon suyu ve yarım litre sıcak su ile bir çözelti oluşturun. Bulaşıklarınıza ve paslanmaz çelik objelerinize parlaklık kazandıracaksınız.

5- Son olarak, kireç kalıntılarından kurtulmak için kahve makinesi kaynarken içindeki suya iki çay kaşığı serpin. Bu işlemi her ay tekrarlamak ve daha sonra su ile durulamak gerekecektir.

Kirli tencere ve tavalar

Banyonuzda kullanacağınız tuz

Bu marin ürünü banyo aynaları ve pencereleri, lavabolar, bideler ve içindeki her türlü seramik ürünü temizlemek için kullanabilirsiniz. 1,5 litre sıcak suya bir avuç tuz karıştırarak bir temizlik solüsyonu hazırlayın ve gideri iyice temizlemek için tuvaletinize dökün. Ve son olarak, banyonuzda   nemden kaynaklanan küf varsa  , daha fazla parlaklık için limon veya beyaz sirke ekleyebileceğiniz iki yemek kaşığı tuzla karıştırılmış bir sıcak su çözeltisi püskürtün.

ahşapta su izleri

Yatak odanızda kullanmak için tuz:

Yatak odanızda bile tuz çok etkili olabilir. Örneğin lekeli ahşap yüzeyleri temizlemek istediğinizde. Dikkatli olun, lake ahşap, muşamba ve boya için tuz uygun değildir. Son olarak, odadaki aşırı nemle mücadele etmek için tuzu bir kaba koyun ve istediğiniz yere koyun. Ev yapımı nem alma cihazlarında önemli bir bileşendir.

Evde tuz kullanmak için başka hangi ipucu?

Balık pişirirken, tencere ve tavalarınıza kötü, kalıcı bir koku yapışır. Tuz kurtulmak için mükemmel bir üründür. Tek yapmanız gereken mutfak eşyaları üzerine tuz serpmek ve biraz sıcak su eklemek. Birkaç dakika bekletin, ardından sabunlu suyla durulayın.

Anlamış olacağınız gibi, tuz sadece yemeklerinizi pişirmek için gerekli bir bileşen değil, aynı zamanda günlük evinizde de çok etkili bir bileşendir!

ev