Zeytin ağacı, kavurucu güneş altında çok iyi yetişen, meyvelerinin çabuk olgunlaşmasını sağlayan, fantastik bir yağ veren, kolayca tanınabilen, narin ve değerli bir tada sahip bir Akdeniz bitkisidir.

Zeytin ağacı nasıl yetiştirilir

Zeytinyağı mutfağın sarı altınıdır, bu harika malzeme olmadan hiçbir yemek hazırlanamaz. Doğrudan evde üretmek sadece çok fazla para tasarrufu sağlamanın bir yolu değil,  aynı zamanda büyük bir memnuniyettir.

Evde zeytin ağacı yetiştirmeyi denemek istiyorsanız öncelikle nasıl ve ne yapmanız gerektiğini anlamalısınız çünkü bu hala  bir şekilde nasıl bakacağınızı bilmeniz gereken bir hayat.

Zeytin ağacının iyi büyümesi nasıl sağlanır?

Zeytin ağacı, iklimin ılıman olduğu bölgelerde iyi yetişir ancak kışın sıcaklıkların  sıfırın altına düşmemesi gerekir, aksi takdirde bitki ölür. Dikkat ve bolca sabır, iyi sonuçlara ulaşmamızı sağlayan ana unsurlardır.

Bazı çok basit yönergeleri izleyerek, önce saksılarda, sonra da evinizin bahçesinde güzel bitkiler yetiştirebilirsiniz. Yapmanız gereken ilk şey yetiştirmek istediğiniz ağacı seçmektir çünkü zeytin ağacının tek bir çeşidi yoktur, dünyanın dört bir yanına yayılmış çeşitli türlerde birçok bitki arasından seçim yapabilirsiniz.

Bazıları birbirine benzerken bazıları meyvenin tadı veya rengiyle ilgili küçük farklılıklar gösterir. Bitki türüne bağlı olarak  yetiştirme teknikleri ve meyve olgunlaşma süreleri değişmektedir.

Puglia’da örneğin Bella di Cerignola, Cellina Barese, Cima di Bitonto’yu bulabilirsiniz, ancak hepsi aynı bölgede olmasına rağmen iklim bir bölgeden diğerine biraz farklı olduğundan bu bitkilerin her  biri farklı bir sonuç.

Bu nedenle yaşadığınız bölgeye en uygun zeytin ağacının hangisi olduğunu anlamak, hata yapmaktan kaçınmak, işe yaramayabilecek bir şeye çok fazla para, zaman ve sabır harcamamak için biraz araştırma yapmanız tavsiye edilir. Ne alırsınız.

Zeytin ağacı meyvesinden nasıl dikilir?

Daha sonra ağaçtan meyveler toplanır ve zeytinler bir kovaya konulur, posası kırılarak çekirdeğinden çıkarılır, zeytinler  ara sıra su karıştırılarak ıslanmaya bırakılır  çünkü bu şekilde zeytinlerin ayrılması sağlanır. zeytin elde edilir, küspe daha kolay ve daha hızlı üretilir.

Daha sonra taşlar toplanır ve yüzeyde kalan deri çıkarılır. Bu işlemi yaptıktan sonra taşı birkaç dakika sıcak su ile durulayın, eğer bu mümkün değilse zımpara kullanmanızı öneririz. Bu noktada taşın  bir tarafı sivri, diğer tarafı küt olan ucunu kesin.

Eğimli kısım bıçakla temizlenmelidir. Kabuğun kırılmaması gerekir çünkü aksi takdirde tohum kullanılamaz hale gelebilir. Taşlar 24 saat oda sıcaklığındaki suda bekletildikten sonra bir vazoya toprak dolduruluyor. Sahip olduğunuz şeye bağlı olarak büyük bir vazo veya küçük bir vazo kullanabilirsiniz.

Tohumlar toprağa hassas bir şekilde ekilir,  dörtte üçe kadar örtülmeleri sağlanır  ve daha fazlası olmaz çünkü güneşin serbest erişime sahip olması gerekir, bu önemlidir çünkü ışınlar çimlenmeyi teşvik eder. Bu noktada saksılar bir tür sera oluşturacak şekilde plastik bir torba ile kapatılarak pencere kenarına yerleştirilir.

Fidenin çimlenmesi ve nakli.

Çimlenme bir ay içinde gerçekleşir. Toprağı sabit nemde tutarak sulamayı unutmamalısınız, eğer toprak kurursa bitki ölür, bu nedenle suyu dökmeden önce kontrol etmeniz önerilir. İhtiyacınız bile olmayabilir. İlk 6 mm kuru ise su verme zamanı gelmiş demektir, aksi durumda vermeme zamanı gelmiştir. Aşırı miktarda su,  fideyi tahrip eden bakteri çoğalmasına neden olabilir. 

Filizlendikten sonra torbayı çıkarıp bitkiyi serbest bırakıp normal şekilde sulamaya devam ediyoruz. Zamanı geldiğinde, yani zeytin ağacı 18 cm uzadığında muhtemelen sonbaharda dikim yapılabilir. Ağaç gömüldükten sonra her zamanki gibi sulanır ve ardından büyümesi izlenir.

Birkaç yıl sonra güzel zeytinleri hasat edebileceksiniz. Üç yıl sonra meyve veren ağaçlar var, diğerleri ise  en az 7/12 yıla ihtiyaç duyuyor. 

ev