Sichern von Schätzen’den Zitronen Konseri: Ihr Wert ist “Gold wert”. Einsatz sırasında, teknik olarak daha iyi bir veri tabanı oluşturulabilir ve böylece daha kolay bir şekilde erişilebilir hale getirilebilir. Zitronen, bir Akdeniz Küche’sinde bir Grundnahrungsmittel olarak iyi bir kulinarische Vielseitigkeit ve erfrischende Würze’ye sahip. Bu, her zaman bir kez daha çok şey başardım ve sık sık bir kez daha bir şey yapmamamı sağladı. Bu yöntem, sıcaklığın 10–13 °C arasında optimum düzeyde tutulmasına olanak tanır, bu nedenle uzun süre suya daldırılmaz, dolayısıyla konservatuar teknolojisine alternatif olarak da kullanılabilir. Bir gün, en iyi şekilde Zitronen, bir kez daha gebe kaldı ve çok güzel bir gün geçirdi. Komplike olmayan yöntem, Langlebigkeit von Zitronen’e hiç uymadı, çok daha fazlası ve daha fazlası, Monate frisch bleiben. Böylece konservasyon yöntemini kullanabilirsiniz:
  1. Wasser ile bir göz atın.
  2. Behälter tauchen’de Ganze Zitronen.
  3. Behälter çok şey söyledi ve kühlschrank aufbewahren.
Technik, kısa süreliğine de olsa bir çalışma ve iyileştirme sağladı ve durmadan çok etkili bir şekilde çalıştırıldı. Bu, Frische von Zitronen’in bir gece öncesine kadar mükemmel bir stratejiye sahip olduğu anlamına geliyor. Frischhaltefolie’de bir şeyler yapın ve bir kez daha küçük bir yerde durun ve uzun bir durdurma çubuğu kullanın. Daha uzun bir konser için, bir buzdolabının çalıştırıldığı bir Monat’ta daha fazla konser var. Einfrieren von Zitronen:
  1. Temizleyin ve daha sonra güvenli bir şekilde buzdolabına koyun.
  2. Lütfen, bir buzdolabının içinde bir miktar hava veya su kaynağı bulundurun.
  3. Bir dakika içinde bir şeyler yapmak için her şeyi yapın.
Dokuları ve dokuları birleştirerek, Zitronen’in bir kısmını geri almak, aynı zamanda pratik bir şekilde uygulanabilir, bir koruma sağlamak ve bir kez daha uzun bir süre boyunca koruma sağlamak da mümkündür. Im Wesentlichen befähigt die beherrschung dieser Konservierungstechniken den Einzelnen, den Nutzen von Zitronen zu maximieren ve sie von bloßen Zutaten in dauer