Ama begonvilleri ne kadar seviyoruz ?

Yaz aylarında, rengarenk çiçek dizileriyle duvarları ve çitleri neşelendirdiğini görüyoruz ve onu evde bulundurma isteği karşı konulamaz hale geliyor.

Begonvil

Yetiştirilmesi, iklim dikkate alındığı sürece zor değildir : tropik kökenli bir bitki olduğu için uygun sıcaklıklara ihtiyaç duyar.

İşte bazı yetiştirme ve budama ipuçları.

Begonvil: yetiştirme tavsiyesi

Pek çok Begonvil türü tırmanıcıdır ve kendilerini toprağa sokmaya uygundur, diğerleri, özellikle buttiana çeşidi de dahil olmak üzere, saksılarda yetiştirmeye uygundur .

Sadece bitkiyi barındıracak saksı veya kabın hazırlanması sağ ayakla başlamak için temel oluşturur.

Begonvil durgunluktan korkar: Onlardan kaçınmak için, tabana su akışına yardımcı olacak bir genişletilmiş kil veya çakıl tabakası veya kırıkları yerleştirin.

Ardından taze, yumuşak ve havadar toprakla doldurun.

Begonvilleri çoğaltmanın en kolay yolu kesmektir : yetişkin bir numuneden yaklaşık on santimetre uzunluğunda bir dal kesilir ve doğrudan toprağa yerleştirilir.

Alternatif olarak, kum ve turba ile dolu bir vazoya yerleştirilebilir.

İklim koşullarının bu tür bir bitki için ideal olduğu ilkbaharda gerçekleşmesi koşuluyla, tohumları kullanabilir veya zaten yetiştirilmiş fideleri nakledebilirsiniz .

Begonvil oldukça dirençli bir bitkidir ve hastalığa kolay yakalanmaz, ancak yaprak bitleri ve pul böcekleri  her zaman pusudadır.

Begonvil: budama

Bouganville hızla büyüme ve genişleme eğilimindedir, bu nedenle dakik bir budama işlemi şarttır.

Bunu yap:

  • saksı çalılarını kesmek için uçları kesin
  • tırmanıcılar için en zayıf ve/veya düzensiz dalları yaklaşık üçte bir oranında ortadan kaldırmak gerekir. Bıçakları dala hafif bir açıda tutan makasları kullanın.

Bu birkaç basit önlemle, bitki sağlıklı ve dinç büyüyecek ve uzun süre bozulmadan kalacaktır.

ev