Çok etkili bir çözüm yaratmak için birkaç malzeme yeterli: Tesisimiz yine büyük miktarlarda meyve üretecek.

Güzel mevsimin başlaması birçok insanı bahçeleriyle daha sık ilgilenmeye ve toprağın meyvelerinden keyif almaya zorluyor. Öte yandan, salatalık gibi beslenmemizde çok önemli olan bazı sebzeleri toplamanın mümkün olduğu dönem tam da bu dönemdedir; bu sebzeler yalnızca pek çok yemeğe çok iyi eşlik etmekle kalmaz, aynı zamanda bir dizi faydalı özelliği de garanti eder. Aslında salatalık, su ve lif bakımından zengin olması sayesinde kolonun uygun şekilde temizlenmesi için idealdir. Ayrıca salatalık, mükemmel antiinflamatuar ve antioksidan etkileriyle de bilinir.

Sadece bu malzemelerle sürekli meyve elde ederiz:

Tüm bu nedenlerden dolayı salatalık yetiştirmek şüphesiz iyi bir karardır ancak bitkilerin geri dönülemez derecede sararma riskini önlemek için çok dikkatli olmalı ve bazı önlemler almalısınız.

Aslında salatalık bitkisinin sağlık sorunları yaşaması ve istenilen meyveleri vermemesi nadir görülen bir durum değildir. Bu senaryodan nasıl kaçınılır?

Piyasada salatalık bitkilerini koruyabilecek birçok ürün bulunmaktadır. Ancak bu durumda aynı etkinliği garanti eden doğal ve organik bir çareye odaklanmak her zaman daha iyidir.

Öte yandan en deneyimli olanlar, bitkinin sararmasını gerçekten önleyen ve çok sayıda salatalığı garanti eden bir yönteme güveniyor. Yeşil dostlarımızın dünyasına yeni girmiş olanların, yanılmaz bir çareyi ellerinde bulundurmak için her adımı takip etmeleri yeterlidir.

Çözüm çivi olabilir.

Salatalık bitkilerinin sararmasını önlemek için küçük bir cam kavanoza bir çorba kaşığı karanfil ekleyin. Neden karanfil seçmelisiniz?

Syzygium Aromaticum’un çiçeklerinden elde edilen bu baharat, doğal bir anti-inflamatuar, aynı zamanda analjezik ve antiseptik olarak yaygın şekilde kullanılır. Karanfilin insana sunduğu etkinlik, bitkilerin refahı açısından da büyük talep görüyor.

Solüsyon ayrıca yaprakların üzerine de püskürtülebilir.

Kabın içine karanfilin yanı sıra en çok bilinen ve en çok kullanılan ilaçlardan biri olan aspirin tabletini de koyduk. Bu noktada kabın suyla doldurulması gerekir.

Yaklaşık iki litre olduğu için bu kapasiteyi garanti edebilecek bir kap kullanılması önemlidir. Bu adım tamamlandıktan sonra, tüm çözümün klasik bir karıştırıcıda karıştırılmasından oluşan bir sonraki aşamaya geçiyoruz.

Blender maksimum gücüne ulaştığında tüm içeriği başka bir kaba aktarabiliriz. Ürün salatalıkta pratik olarak kullanıma hazırdır.

Yapraklara zarar vermeden püskürtebilmeniz için bu solüsyondan bir miktar sprey şişesine koymanızı öneririz. Yeni geliştirdiğimiz doğal ilacın geri kalanıyla salatalık bitkisinin toprağını köklerine kadar sulayarak bitkinin maksimum beslenmesini sağlayabiliriz.