Orkideleriniz için hızlı bir şekilde yeni fideler ve dallar yetiştirmek için bir numara olduğunu biliyor muydunuz? Birlikte öğrenelim.

Fide büyümesi

Her zaman çiçekli ve sağlıklı bitkilere sahip olmanın çeşitli yolları ve teknikleri vardır. Her bitki, bereketli büyümek için bazı bakım ve püf noktaları gerektirir. Orkideler, hızlı bir şekilde yeni dallar ve yapraklar yetiştirmek için doğru şekilde bakılması gereken çok hassas ve güzel çalılardır.

Bitkiye doğru miktarda ışık, su ve gübre sağlayarak, çiçeklenme aşamasını uyarabilirsiniz. Orkide fidelerini hızlı bir şekilde büyütmek için, burada belirtilen yöntemi okumanızı öneririm.

Orkide bakımı

Orkideler, yeni kökler ve yapraklar geliştirmek ve yapmak için özel bakıma ihtiyaç duyan çiçeklerdir. Bir orkide bitkisinin büyümesi ve gelişmesi için su esastır. Tropikal bitkiler olarak, iyi bir ışık ve nem dozu gerektirirler.

Bazı bitki çeşitleri farklı iklim koşullarına nasıl iyi adapte olacaklarını bilirler. Aydınlatma ile ilgili olarak, çok fazla ışığa ihtiyaç duymalarına rağmen, asla doğrudan güneş ışığına maruz kalmamaları gerektiği söylenmelidir.

Su, her tür bitki için gereklidir, çünkü hayati işlevlerine izin verir. Orkide durumunda, doğru dozda ve sıklıkta verilmesi gerektiğine dikkat edilmelidir. Bir orkidenin substratı her zaman nemli olmalıdır. Durgun su oluşturmamak ve bitkinin köklerini çürütmemek için asla sulama ile aşmayın.

Doğal bir şekilde, belirli gübreler ve hedeflenen bakım kullanılarak, güzel orkideler yetiştirilebilir. Güzel çiçekler elde etmek ve her zaman sağlıklı orkidelere sahip olmak için bazı basit prosedürler uygulayabilirsiniz.

Orkide

Çiçekli orkide

Orkide genellikle yılda bir kez çiçek açar, ancak zarif tomurcukları nedeniyle uzun süre dayanırlar. Genel olarak, orkidenin çiçeklenmesinin birkaç faktöre bağlı olduğu söylenebilir. Bu güzel tropikal bitkinin çiçeklenmesini desteklemek için, onu tutacağınız ideal sıcaklık 20 ila 25 derece arasındadır.

Bir orkide, evdeki bir perde tarafından filtrelenirse daha iyi olan saatlerce ışığa ihtiyaç duyar. Orkide türüne bağlı olarak, doğru miktarda ışık, nem ve gübreyi garanti etmek önemlidir.

Çiçekleri üç ila beş ay süren tanınmış Phalaenopsis veya kelebek orkide gibi bazı orkide türleri vardır. Çiçeklenmeden sonra, yeni tomurcuklar ve yeni çiçekler doğurmak için, sadece kuru dalları kesin ve düğümlerin boş olduğu yerlerde kaynaklanıyor.

Orkide

Dalları ve fideleri arttırma prosedürü

Orkidelerin fide ve dallarla her zaman çiçek açması için yapılacak ilk şey, bir diş sarımsak almak ve küçük parçalara ayırmaktır. Doğranmış sarımsak daha sonra yaklaşık 300 ml su içeren bir cam kaba yerleştirilmelidir. Kabı bir kapakla kapattıktan sonra, sarımsak yaklaşık 4 saat bekletilmelidir.

Bu arada bir yumurta almak, bir ucunda küçük bir delik açmak, boşaltmak ve karşı tarafta başka bir delik açmak gerekir. Boşaltılan yumurta kabuğu su ile iyice yıkanmalıdır. Bu noktada, sadece bir orkide dalı alın ve bir ucunda su emilimini kolaylaştırmak için çapraz bir kesim yapın.

Suyu sarımsakla filtreledikten sonra, ikincisi bir cam kaba aktarılmalıdır. Orkide sapı yaklaşık yirmi dakika boyunca sarımsak filtrelenmiş suya batırılmalıdır. Bu süreden sonra, dal pamukla temizlenmelidir. O zaman sarımsak suyuyla ıslatılması ve sonra sıkılması gereken biraz misk almanız gerekir. Yumurta kabuğunu yosunla doldurduktan sonra, orkide dalını yerleştirmeniz yeterlidir.

Tamamlamak için plastik bir şişe almalı, başka bir kap yapmak için şişenin boynunu kesmelisiniz. Şişenin boynunu plastik kabın dibine yerleştirdikten sonra, orkide ile yumurta kabuğu yerleştirilmelidir. Su ekledikten sonra, kabı kabuğundaki orkide sapı ile kapatın.

Dört hafta sonra, su değişimine devam edebilirsiniz ve yaklaşık iki ay sonra yeni yapraklar ve sağlıklı kökler elde edersiniz. Yeni orkide fidesi nihayet topraklı şeffaf bir tencereye aktarılabilir.

ev