Güçlü bitki, çiçek ve köklere sahip olmak için yalnızca özel gübre kullanmanız gerektiğini biliyor muydunuz? Burada gübrenin ne olduğunu açıklıyoruz. Hadi bunu nasıl yapacağımızı öğrenelim!

Organik bitki gübrelerinin kullanılması, genellikle çevreye ciddi zarar verebilecek maddeler içerdiğinden, piyasada bulunan gübrelere göre kesinlikle tercih edilir. Sonsuz yemyeşil bitkiler elde etmek için siyah fasulye, besin açısından zengin baklagiller ve faydalı özellikler içeren bir bitki hazırlayabilirsiniz. Gelin bu gübrenin nasıl hazırlanacağını ve nasıl kullanılacağını öğrenelim!

Siyah fasulye: hangi baklagil ailesine aittirler?

Siyah fasulye baklagiller kategorisine girer ve Phaselous vulgaris bilimsel ismine sahiptir. Onlara hoş bir estetik etki veren oval şekilleri ve parlak siyah kabukları ile karakterize edilirler.

Bu fasulyeler genellikle Meksika mutfağıyla ilişkilendirilir ancak İtalya’da da yaygındır ve hızlı ve lezzetli tarifler hazırlamak için kullanılırlar.

Ancak pişirmeyi hızlandırmak ve daha sindirilebilir hale getirmek için pişirmeden önce en az bir gün önceden suda bekletilmeleri gerekir. Çok az kişi mutfakta bitkiler için mükemmel bir gübre olarak da kullanılabileceğini biliyor. Gelin siyah fasulyenin bitkilere ne gibi faydaları olduğunu ve organik gübrenin nasıl hazırlanacağını öğrenelim!

Siyah fasulyenin bitkilere olan tüm faydaları

  1. Siyah fasulye, potasyum, kalsiyum, magnezyum, sodyum ve fosfor gibi çok miktarda besin maddesinin yanı sıra çinko ve selenyum gibi diğer mineralleri de içerdiğinden mükemmel faydalı özelliklere sahiptir.
  2. Yüksek dozdaki besin maddeleri nedeniyle siyah fasulyenin bitkilere faydaları çok büyüktür ve büyümelerini ve çiçeklenmelerini olumlu yönde etkiler.
  3. Fasulye, havadaki nitrojeni emerek onu toprağı iyileştiren ve verimi artıran etkili bir gübreye dönüştürme özelliğine sahiptir.
  4. Siyah fasulyenin antifungal ve antibakteriyel özellikleri, zararlıları bitkilerden uzak tutmaya, onları ölüme neden olabilecek tehlikeli hastalıklardan korumaya yardımcı olur.
  5. Siyah fasulyeyle gübrelenen toprak nemli kalır ve bitkilerin gür kalmak ve bol çiçeklenme sağlamak için emebileceği faydalı maddeler açısından zengin kalır.

Güçlü çiçekler ve kökler için siyah fasulye gübresi nasıl yapılır?

Etkili bir siyah fasulye gübresi yapma süreci basittir. Prosedüre devam etmeden önce, siyah fasulyeden gübre hazırlanmasındaki bir merakı belirtmekte fayda var: Her ne kadar tüketmek için ıslatılmaları gerekse de, gübreyi elde etmek için bu işlem olmadan, yani doğrudan çiğ olarak kullanılmaları gerekiyor. .

Bu sayede siyah fasulye tüm özelliklerini korur ve bitkilere faydasını artırır. Organik gübre yapmak için aşağıdakileri yapmanız gerekir:

  • İki yemek kaşığı siyah fasulyeyi blendera ekleyin.
  • Düğmeye basın ve her şeyi iyice doğrayın.
  • Toz haline gelince plastik bir kaba koyun.
  • Bir litre su ekleyin ve kürdanla karıştırın.
  • Karışımı eleyin ve başka bir kaba aktarın.

Ortaya çıkan sıvıyı hiçbir kalıntı bırakmadan kullanmalısınız. Elde edilen solüsyonu kullanmak için bir sprey şişesine dökün ve son olarak bitkilere uygulayabilirsiniz. Bitkileri derinlemesine beslemek ve uzun süre güçlü kalmaları için yeterli besin maddesine sahip olmalarını sağlamak için organik gübre serpin.

Gördüğümüz gibi siyah fasulye gibi yaygın bir malzemeden organik gübre yapmak kolay ve ucuzdur. Aslında siyah fasulyenin fiyatı çok düşüktür ve bulunması kolaydır, ancak onları bahçemizde de yetiştirerek her zaman elimizde bulundurabiliriz.

Gübreyi birkaç dakika içinde hazırlayabilir ve pahalı ve çoğu zaman etkisiz gübreler satın almak için mağazaya koşmanıza gerek kalmadan bitkilerinizi beslemek için kullanabilirsiniz. Organik gübre doğaldır ve artık başarılı bir şekilde yetiştirebileceğiniz orkide gibi en hassas bitkilerinize bile zarar vermeden etki eder!