Her zaman sağlıklı ve yemyeşil orkidelere sahip olmak ister misiniz? Bu yazıda size vereceğimiz tavsiyelere uymanız yeterli.

Dışarı çıkın ve yemyeşil orkidelerin tadını çıkarın.

Orkideler çok yaygın bitkilerdir. Bu bitkinin bakımı aslında çok basit ve birçok kişi evinde en az bir tane bulundurmayı tercih ediyor. Aslında evde ve doğrudan güneş ışığı olmadan çok iyi yetişir.

Evde orkide için ideal bir yer yoktur ancak onu ısı kaynaklarından, özellikle de radyatörlerden uzak tutmak ve nispeten aydınlık bir yere yerleştirmek çok önemlidir. Bu nedenle, doğrudan güneş ışığı içeri girmediği sürece pencere yakınlığı orkidenin iyi büyümesi için uygun bir alan olabilir.

Kusursuz orkide bakımı için ideal sıcaklık 18° ile 22° arasıdır. Çok sıcak aylar dışında bu, normalde evlerimizde her zaman sahip olduğumuz sıcaklık olabilir. Sıcak aylarda daha serin bir yer seçmek önemlidir ancak hiçbir zaman ışık eksikliği olmamalıdır.

Güneşin bu bitkiyi doğrudan öpmemesi için orkidenin evin güneybatı veya güneydoğu yönündeki bir köşesine de yerleştirilmesi tavsiye edilir.

Orkidenizin nerede ve hangi sıcaklıkta en iyi şekilde büyüdüğünü bilme fikrinden yola çıkarak, onun her zaman gür ve sağlıklı kalmasını sağlamak için bazı olağanüstü ipuçları geliştirdik. Burada bu konuda bilmeniz gereken her şeyi bulacaksınız.

Bu adımları takip ettiğiniz takdirde orkideniz her zaman sağlıklı kalacaktır.

Aşırı ısı, köklerin onarılamayacak kadar kurumasına neden olabilir. Bu nedenle orkideyi güneş ışınları veya evdeki ısı pompası gibi aşırı ısı kaynaklarından uzak tutmak önemlidir.

Orkideler gerçekten çok güzel çiçeklerdir ancak mükemmel çiçeklenme için bazı ipuçlarını ve püf noktalarını takip etmek çok önemlidir. Orkideler dışarıda olmayı sevmezler. Bu yüzden mükemmel iç mekan bitkileri olarak kabul edilirler. Daha önce de belirttiğimiz gibi aşırı soğuk ortamlarda yaşamayı sevmezler. Aslında sadece 15°’de acı çekmeye başlarlar.

Aynı durum sıcaklığın çok yüksek olması durumunda da geçerlidir. Bu nedenle evimizin sıcaklığı, eğer iyi ısıtılıyorsa, orkide bakımı için ideal yerdir.

Sıcaklık yükseldiğinde orkide çiçek açar. Bu nedenle baharda çiçeklerin açmasını izlemek çok önemli. Ancak gelişmesi için özel önlemlerin alınması önemlidir. Bunlardan biri bitkiye bol miktarda nem sağlamak olacaktır. Ancak suyun durgunluğundan muzdariptir. Bu nedenle toprağın iyi drenajlı ve çam kabuğundan oluşması gerekir.

Orkidenin özellikle soğuk aylarda çok fazla suya ihtiyacı yoktur. Bu nedenle bitkinin 7 ila 10 günde bir sulanması yeterlidir. Ancak sıcak aylarda sulamanın daha sık yapılması gerekir. Ayrıca bu bitki diğerleri gibi sulanamaz. Temel olarak vazoyu bir lavaboya batırmanız ve çam kabuğunu birkaç dakika nemlendirmeniz gerekir. Suyu verimli bir şekilde emmesi gerekir.

Yemyeşil orkideler mi? Bunu şu şekilde yapmalısınız.

Orkidenizin sürekli ve sık gübrelenmesi şüphesiz mükemmel ve gür çiçeklenmeyi sağlamanın iyi bir yoludur. Aslında yemyeşil orkidelere sahip olmak için potasyum, fosfor ve nitrojen gibi bazı besin maddelerini kullanmak gerekir.

Çam kabuğu, daha önce de belirttiğimiz gibi, havanın köklere geçişini sağlama konusunda oldukça iyidir. Bu nedenle sıvı formdaki bir gübre, özellikle ilkbaharda iyi sonuçları garanti edebilir.

Zamanınız ve kıskanılacak bir yeşil parmağınız varsa, orkidenizin maksimum sağlığını sağlamak için özel adımlar da atabilirsiniz. Daha önce de belirttiğimiz gibi bunlar, iç mekan ikliminize mükemmel uyum sağlayan bitkilerdir. Ancak bazı durumlarda aynı gün sıcaklık değişimini tercih edebilirler.

Orkidemizi güneş değmediği sürece evimizin farklı yerlerine yerleştirirsek belki ona daha da güç ve canlılık kazandırmak faydalı olacaktır.