Limon kesimleriniz zirvede mi büyüyor ve bunları çoğaltmak mı istiyorsunuz? İşte pratik, güvenli ve etkili bir şekilde ikinci fide elde etmenin en iyi yöntemi. Size zamanla hatırı sayılır derecede tatmin sağlayacak püf noktasına bakalım.

limon yetiştirmek

Bahçede veya balkonda küçük bitkiler yetiştirmeye meraklı birçok insan var. Ancak tabiri caizse herkesin “doğal” bir yeşil parmağı yoktur. Bu nedenle kıskanılacak sonuçlar elde etmek için izlenecek en iyi prosedürler hakkında tavsiye almak çok önemlidir. Bu yazımızda sizlere hızlı ve güvenli bir şekilde limon dilimleri elde etmenin en etkili yöntemi hakkında bilgi vereceğiz   .

Fidelerinizin en iyi şekilde büyümesi için ideal yeri bulmak her zaman kolay değildir. Yazımızın konusu olan limon  güneye maruz kalmayı tercih eder ve şiddetli soğuktan  , rüzgardan ve dondan korkar. Dolayısıyla onu bu “tehlikelerden” mümkün olduğu kadar iyi korumak tavsiye edilecektir. Aynı zamanda doğru miktarda su ve oldukça killi toprak gerektirir.

Limonun en iyi şekilde yetişmesi için tavsiye, onu  günün en az üçte biri kadar güneş ışığına maruz bırakmaktır  . Ayrıca aşırı nemden ve tekrarlıyoruz, rüzgarlardan da korunması gerekecek.

Limon için doğru yeri buldunuz mu ve aynı özelliklere sahip bir yavru bitki mi elde etmek istiyorsunuz?  Daha sonra, kısa sürede limon keserek  bitkinin  nasıl “çoğaltılacağını” göstereceğiz  . Burada bilmeniz gereken her şeyi bulacaksınız.

Hızlı bir şekilde sağlıklı limon kesimleri almak ister misiniz? İşte çoğu uzmanın önerdiği yöntem

Limon fidesi elde etmenin birkaç yöntemi vardır   . En basiti şüphesiz ekimle bağlantılıdır. Ancak zaman alıcıdır ve eğer çok uzman değilseniz istediğiniz sonuçları elde edememe riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

Ancak kısa sürede olağanüstü sonuçlar elde etmenin tamamen doğal bir çözümü var. Üstelik sektörde fazla uzman olmayan bir kişi bile bu konuda oldukça fazla memnuniyet elde edebilecektir.  Size anlatacağımız yöntemi takip etmeniz önemli olacaktır  . Tüm çiftçiler tarafından benimsenmiş olup kesinlikle pratik, hızlı, verimli ve ekonomiktir.

limon kesme nasıl yetiştirilir

Hemen limon kesiminin ne olduğunu vurgulayarak başlayalım   . Orijinal bitkinin bir dalından elde edilen bir bitkiden başka bir şey değildir   . Uygulamada bu gerçek bir çarpmadır, böylece orijinaliyle aynı olan bir yavru bitki elde edilir.

Sağlıklı ve hızlı bir limon kesiminin nasıl yapıldığını bilmek ister misiniz   ? İşte çiftçilerin önerdiği püf noktası. Tüm detayları birlikte keşfedelim.

Bu işlemi kullanın ve mükemmel bir limon kesimi elde edin

Limonları budamak için daha iyi mevsimler vardır   . Mart ayı ve dolayısıyla baharın gelişi hiç şüphesiz bu operasyonu gerçekleştirmek için en ideal zamanlardır. Bir veya daha fazla limon kesimi elde etmek istiyorsanız,   yaklaşık 15-20 santimetre uzunluğunda, yeşil renkli, hala sağlıklı bir veya daha fazla dal kesmeniz yeterlidir.

limon kesimleri

Tomurcukların hala mevcut olup olmadığını gözlemlemek çok önemli olacaktır   . Bu nedenle bir bıçakla yaprakları çıkaracaksınız ve tomurcuklara hiç dokunmayacaksınız.  Fidenin yüksekte büyümesine izin verecekleri için bunlara apikal denir  . Bu nedenle bu elementlere dokunmamak limon kesiminin büyümesi açısından çok önemlidir.

Yine bıçakla üst kısımdaki kabuğu çapraz olarak kesmek gerekli olacaktır. Su damlacıkları az önce bahsettiğimiz mücevherlere asla “dokunmamalı”. Ancak tabana gelince, kesim eğik değil yatay olmalıdır. Burada da yeşil kısmı çıkararak kabuğun hafifçe kesilmesi tavsiye edilecektir.

Bu noktada bir kavanoz alıp içini oldukça nemli toprakla dolduracaksınız   . Kesim toprağın yarısına kadar yerleştirilecektir. Burada bitmedi. Aslında fideyi plastik bir torba ile korumak gerekecektir   . Nemin içeride kalması için vazonun üstüne yerleştirilecektir. Ancak güneş ışığının, ışınlar doğrudan bitkiye düşmeden bitkiye ulaşması gerekir.

Limon kesimi sadece 30 gün içinde kök salacaktır  . Bir süre sonra  tomurcuklar  ve  yapraklar da ortaya çıkacaktır  . Bu her şeyin yolunda gittiği anlamına gelir. Sadece koruyucu torbayı çıkarmanız ve bitkinin rüzgardan ve doğrudan güneş ışığına maruz kalmadan korunarak mümkün olduğu kadar büyümesine izin vermeniz yeterli olacaktır.

ev