Bahçemizde ya da parkımızda gübre kullandığımızda toprağa potasyum, fosfor ve azot gibi besin maddelerini sağlayarak bitkilerin düzgün büyüyüp daha iyi verim vermesini sağlamış oluyoruz.

Gübreler insan yapımı kimyasallardır. Gerekli besin maddelerini sağlasalar da aşırı veya uygunsuz kullanımları toprak ve bitkiler için olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir.

Bir diğer gübre çeşidi ise organik gübrelerdir. Doğal unsurlardan yapılmış olma avantajına sahiptirler ve bu nedenle ekolojik ve ekonomiktirler. Aşağıda bitkilerinizin bol meyve vermesini sağlayacak iki organik gübrenin nasıl yapılacağını anlatacağım.

1- Muz kabuğu gübresi

Bitkilerde potasyum eksikliğini yapraklar sararmaya veya kıvrılmaya başladığında anlayabiliriz. Bu gübre, yaprak ve meyvelerin doğal renklerini korumaları için gerekli besinleri sağlar.

İhtiyacımız olan malzemeler beş adet muz kabuğu, bir buçuk litre su, bir orta boy bardak ve bir şişe.

  1. Öncelikle muz kabuklarını küçük parçalar halinde kesmemiz gerekiyor. Daha sonra suyu tencereye dökün, kabuk parçalarını ekleyin ve tencereyi orta ateşte on beş dakika veya muz kabuklarının etkisiyle su altın rengi kahverengiye dönene kadar bekletin.
  2. Ocağı kapatın ve sıvının soğumasını bekleyin. Daha sonra içindekileri şişeye döküyoruz.
  3. Eğer kullanmak istiyorsak, bir ölçü gübrenin beş ölçü suya oranını belirlememiz gerekiyor. İnfüzyonu haftada bir kez kullanıyoruz. Bitkiler çiçek açtığında ise gübreyi doğrudan iki haftada bir kullanabiliriz.

Bu gübreyi kullanmanın bir başka yolu da kabukların bir kısmını saksı toprağına gömmektir. Bunlar magnezyum, potasyum ve diğer besinleri sağlar.

Bu sıvı gübrenin avantajı yavaş yavaş ayrıştığı için doz aşımı riskinin çok düşük olmasıdır. Dezavantajı servis ömrünün çok uzun olmamasıdır.

2- Yumurta kabuğu bazlı gübre

Bunu yapmak için 5 veya 6 kaseye, iki litre suya, bir miksere, bir kaşıka, orta boy bir tencereye ve bir şişeye ihtiyacımız var.

  1. Yumurta kabuklarını blendera koyup birkaç dakika karıştırıyoruz. Boyutları artan kabuk parçalarını kaşıkla biraz karıştırıp toz haline gelinceye kadar tekrar öğütüyoruz. Eğer blenderınız yoksa kabukları havanda da ezebilirsiniz. Ne kadar küçük olursa toprakta o kadar kolay ayrışır.
  2. Muz kabuğunda olduğu gibi yumurta kabuklarından bir infüzyon hazırlıyoruz. Suyu tencereye dökün ve kabukları ekleyin. Kaynama noktasına ulaştıktan sonra beş dakika daha dinlendiriyoruz. Isıyı kapatın ve infüzyonun soğumasını bekleyin.
  3. Şişeyi sıvıyla dolduruyoruz ve toprağımızı gübrelemeye hazır. Sulama sırasında biraz infüzyon ekleyebiliriz. Yumurta kabuğu toprağa magnezyum, potasyum ve fosfor sağlar.

Daha fazlası her zaman daha iyi değildir, bu nedenle toprağa ve bitkilere aşırı magnezyum vermemek için su ve yumurta kabuğu oranını korumanızı tavsiye ederim.