Duştaki lağım kokusu evde olabilecek en sinir bozucu şeylerden biridir, dayanılmazdır ve bazen giderilmesi zordur. Ancak çok etkili olduğu kanıtlanmış bir yöntem var, sadece şişe kullanmanız yeterli. İşte nasıl yapıldığı. 

Duş kanalizasyon kokusu

Banyo evin en çok kullanılan odalarından biridir ve hijyen açısından temizliğin ilk önemli şey olması gerekir.

Ancak bazen, genellikle egzoz borularından gelen kötü kokuları, güçlü kokuları tam olarak orada bulabilirsiniz . Dayanılmaz hale geldiğinde mutlaka bir çare bulmanız gerekir . Hangi? İşte gerçekten vazgeçilmez ve etkili bir tane.

Duş neden kokuyor? Olası nedenler

Banyo, daha önce de söylediğimiz gibi evimizin en yoğun , gün içerisinde en çok kullanılan odasıdır.

Duş teknesindeki drenaj

Bu nedenle bakımı ve temizliği, her zaman sterilize edilmiş ve kullanıma hazır olmasını sağlamak için çok önemlidir . Ancak bazen banyoya veya duşa girdiğinizde neredeyse lağım kokusuna benzer, çok güçlü bir koku duyarsınız: ama neden?

Bu, başta duş gideri olmak üzere çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Gider kokusunun nedenleri arasında sabun da var: evet, tam olarak kendimizi yıkamak için kullandığımız şey . Aslında sabun ve sabun kalıpları, ne yazık ki suyla tamamen çözülemeyen yağlı maddeler içerir .

Yani bunlar kanalizasyona girdiğinde pis kokulu kabuklar oluşturabilir ve dolayısıyla kötü koku yaratabilir.

Bu durumda duştaki koku, giderde biriken saçlardan da kaynaklanabilir ; bu da kir, küf ve diğer döküntüleri oluşturur ve bu da neredeyse kanalizasyona benzer şekilde kötü bir kokunun yayılmasına neden olur. Bunlar yapılan, herkesin duşu kullanırken yapabileceği hatalardır ancak daha dikkatli olmakta fayda var.

Peki duştan gelen kanalizasyon kokusunu nasıl giderirsiniz? İşte çare.

Kanalizasyon kokusu duştan nasıl çıkarılır: şişe ilacı

Duş giderinizdeki kötü kokuyu gidermek için yalnızca bir adet fazlasına ihtiyacınız olacak: plastik bir şişe.

Duş drenajı

Evet, duşunuzdaki lağım kokusunu ortadan kaldıracak gerçekten güçlü bir karışım oluşturmanıza yardımcı olacak basit bir plastik şişe.

Bu yüzden büyük bir şişe alın ve ardından sodyum bikarbonat ve sitrik asit alın . Bu karışım kanalizasyonları temizlemenize yardımcı olacak ve kötü kokuyu ortadan kaldıracaktır.

Yani 150 gram sitrik asidi bir litre ılık suda eritip şişeye dökün, ardından 250 gram bikarbonat alıp doğrudan duş giderine dökün.

Bunu yaptıktan sonra birkaç saniye bekleyin ve ardından şişeyi alıp içindekileri gidere dökün. İki bileşenin birleşimi gerçekten ölümcül olacaktır, birbirleriyle reaksiyona girecek ve tıkalı kanalların kısa sürede açılmasını sağlayacaktır.

Her şeyi daha da etkili hale getirmek için gider alanını ıslak bir bezle kapatabilir, içine bir tencere dolusu çok sıcak su dökebilir, böylece giderdeki tüm kalıntıları daha da fazla temizleyebilir ve kokuyu tamamen yok edebilirsiniz.

Ayrıca sitrik asit, kanalizasyondaki olası kötü kokuların bir başka nedeni olan kireç kalıntılarını da azaltmaya yardımcı olacaktır.

ev