Soğan ve sarımsak yetiştirmek istiyorsanız, bunların yetiştirilmesi kolay bitkiler olduğunu, bahçede veya balkondaki saksılarda yetiştirilebileceğini bilmelisiniz.

büyüyen soğan

Eski bir Strafor kutuda soğan ve sarımsağın nasıl yetiştirileceğini öğrenelim.

soğan ve sarımsak

Soğan ve sarımsak oldukça besleyici ve sağlıklı besinlerdir. Soğanın besin değerleri arasında karbonhidratlar, lifler, proteinler, yağlar, folat ile C ve B6 vitaminleri bulunmaktadır. Ama aynı zamanda folat ve potasyum da tıpkı sarımsak gibi ve hepsi farklı değerlerde.
Her iki gıda da az miktarda kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor ve çinko içerir.

 

Soğan ve sarımsak nasıl yetiştirilir?

Alerjiye gelince  , hem soğan hem de sarımsak  bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara neden olabilir . Semptomlar arasında kaşıntı, kızarıklık, dudakların, dilin ve yüzün şişmesi, nefes almada zorluk sayılabilir.

Genel olarak sarımsak alerjisi,  soğan alerjisinden daha az görülür. Ancak bu yiyeceklerden herhangi birine alerjiniz olduğundan şüpheleniyorsanız kapsamlı bir değerlendirme için bir doktora görünmeniz önemlidir.

Hem soğan hem de sarımsak  çiğ veya pişmiş olarak yenebilir  ve birçok uluslararası yemekte kullanılır.

Beyaz, kırmızı ve altın soğan

Soğanın faydalarından en iyi şekilde yararlanmak için  çiğ veya az pişmiş olarak tüketmek en doğrusudur. Yüksek sıcaklıklar soğanlarda bulunan bazı vitamin ve besin maddelerini yok edebilir.

 Lezzet ve çıtır doku için salatalara veya sandviçlere çiğ soğan  eklenebilir . Soğanların pişirme sırasında acılaşmasını veya lezzetini kaybetmesini önlemek için yüksek ateşte değil,  kısık ateşte ve yavaş pişirmek en iyisidir  .

Çiğ sarımsak,  sarımsağın faydalarından en iyi şekilde yararlanmanın en iyi yoludur. Ezilip  salatalara, soslara, marinatlara ve salata soslarına eklenebilir.

Lezzetini ve faydalı özelliklerini kaybetmemesi için pişirme sonunda eklenebilir.

sarımsak başları

Genel olarak  taze soğan ve sarımsağı seçip  serin ve kuru bir yerde saklamak önemlidir . Kullanmadan önce dış kabuğunu çıkarmalı ve tarifinizin ihtiyacına göre kesmeli veya ezmelisiniz.

Soğan ve sarımsak nasıl yetiştirilir?

Taze ve tamamen organik ürünlere sahip olmayı seviyorsanız,  evde soğan ve sarımsak yetiştirmeyi de bilmeniz gerekir  ve bunu yapmak için genellikle atıkları geri dönüştürürken attığımız tüm o güzel Strafor paketlerini kurtarmaya başlamanız yeterlidir.

Bu arada, yemeklerimize lezzet katan ve zenginleştiren bu eşsiz yiyeceklerin özelliklerinin neler olduğunu anlamaya çalışalım.

Soğan ve sarımsak yetiştirilmesi kolay bitkiler olup bahçede veya balkondaki saksılarda yetiştirilebilir. Soğan için bahçenin güneşli, iyi drenajlı bir alanını  veya soğanların sığabileceği kadar büyük bir saksıyı seçmelisiniz  .

Sarımsak ve soğanları evde ve terasta güzelce düzenlemenin bir yolu da polistiren kutular kullanmaktır  .

polistiren kutular

Açık olmak gerekirse,  örneğin kapaklı olanlar  hem üstte hem de altta iyidir. Bu nedenle, kapıyı kapattıktan sonra açık havada pratik yapıyoruz, örneğin  ölçü olarak plastik kapaklar kullanıyoruz.

Kapağın etrafına kalemle işaretler yapın ve ardından strafor kapakları maket bıçağıyla çıkarın.

Bu noktada iki yarıyı ayırın ve küçük soğanlardan biraz alın ve   sakalı makasla kesin.

Daha sonra soğanı uç kısmı olacak şekilde kesiyoruz ve sonunda tüm soğanları hazırlayıp sarımsakla da aynısını yapıyoruz.

Son olarak sakalın kesilen kısmını deliğe yerleştirip diğer yarısını  sarımsak ve soğan için tabak olarak su koymak için kullanıyoruz.

Kısa bir süre sonra, bir gün soğanların yeni sakallarını ve yeşil toprak üstü kısımlarını çıkardığını göreceğiz.
Hem soğan hem de sarımsak yakında yeni kökler gösterecek .

5 gün sonra kökler çok daha uzun hale geldi ve dış yeşil toprak üstü kısmı büyüdü, onları gömmeye hazırız. Her zaman bir polistiren paketi, bu sefer daha büyük, drenaj için delikler açıyoruz  ve biraz toprak koyuyoruz.

Soğan soğanlarını yaklaşık 2,5 cm derinliğe ve yaklaşık 10 cm aralıklarla ekiyoruz  , ardından  toprağı nemli ama çok ıslak olmayacak şekilde düzenli olarak sulamaya  geçiyoruz  .

ev