Bu küçük ipuçlarını takip ederseniz orkide yetiştirmek kolaydır. Fidanlıklarda bulunanlar gibi sağlıklı ve yapraklı olması için bu ev yapımı gübreyi hazırlamanız gerekecek.

Orkide nasıl yetiştirilir ve bakımı yapılır?

Günümüzde orkide bir iç mekan bitkisidir ancak iç mekanda olmasına rağmen fidanlıklardaki gibi her zaman sağlıklı ve gür kalması için biraz bakıma ihtiyacı vardır. Bu bitkinin doğada birkaç türü vardır, 25.000 civarında ama genel olarak sağlıklı bir bitkiye sahip olmak için dikkat edilmesi gerekenler şunlardır.

Bu nedenle ana faktörler sıcaklık, ışık ve konumdur  . Konumuna gelince, onu radyatörlerden ve hava akımlarından uzak tutmayı unutmayın. Bu nedenle pencere kenarına yerleştirebilirsiniz ancak doğrudan güneş ışığı almamasına dikkat edin. Ancak ideal sıcaklığı 20°C civarındadır.

Fidanlıklarda bulunanlar gibi güzel ve yemyeşil orkide

Diğer bir faktör ise gübre kullanımıdır   . Bu, yeni, yeşil yaprakları ve aktif kökleri olan sağlıklı bir bitkiye sahip olmanızı sağlayacaktır. Düzenli aralıklarla kullanmak için doğru ve doğal olanı seçmek önemlidir. Şimdi çiçekçilerde bulunan orkideler kadar çiçekli orkideler nasıl yapılır onu göreceğiz.

Çiçekli orkideler için gübre.

Az önce de söylediğimiz gibi bitkiler için gübre çok önemli ve şimdi patates kabuklu orkidelere özel gübrenin nasıl yapılacağını göreceğiz  . Patates, potasyum, kalsiyum ve B, C gibi bazı vitaminleri içerdiğinden orkidenin gelişimine faydalıdır.

Ayrıca  patates kabuğu antioksidan özelliği taşıyor ve bu sayede orkide yapraklarının canlı ve sert olmasına yardımcı olduğu gibi mantar gibi bazı hastalıklardan da koruyor. Ancak şimdi bu patates kabuğu gübresinin hazırlanmasına nasıl devam edileceğini detaylı olarak görelim.

patates kabuğu - orkideler için gübre

Öncelikle 2 orta veya büyük patatesi yıkayıp soymanız ve ardından yaklaşık 400 ml su ile bir karıştırıcıya koymanız gerekecektir. Blenderi açın ve karışımı biraz koyu kıvama gelinceye kadar azaltın. Bu noktada patates püresini bir süzgeç yardımıyla sıvıdan ayırmanız gerekecek.

Bir gece beklettikten sonra bir miktar su ekleyerek ayırdığımız püreyi orkide hariç tüm ev bitkileriniz için kullanabilirsiniz. Orkideler için patates kabuğundan elde edilen suyu temiz bir sprey şişesine koyun. Şimdi suyu eklemeniz gerekecek  . Oran 1:2’dir, örneğin patates sıvısı 20 ml ise 40 ml su dökün.

orkide yaprağı gübresi

Artık orkideleriniz için patates kabuğu suyu hazır ve bu sıvı birkaç saat içinde asidik hale gelebileceği için çok fazla beklemeden hemen kullanmanız gerekecek. Daha sonra özel solüsyonu orkidenizin yapraklarına püskürtebilirsiniz . 

Su veya çözelti birikimini önlemek amacıyla, mantar oluşumunu önlemek amacıyla farklı tabakaların arasına kağıt yerleştirilebilir. Püskürtülen orkideyi gece boyunca bekletin ve ertesi sabah yaprakları bir peçete ve suyla iyice silin  . Bu işlemi ayda bir kez tekrarlayın.

ev