Ayrılmadan önce terasta bir şişe bırakırsanız bitkileriniz size teşekkür edecek. İşte neden yararlı olduğu ve nasıl yapabileceğiniz.

terasta şişe

Bir bitki aşığıysanız ve aynı zamanda seyahat etmekten hoşlanıyorsanız, muhtemelen birçok kez evden uzun süre uzaktayken bitkilerinizi nasıl nemli tutacağınız sorunuyla karşılaşmışsınızdır . Neyse ki, kendin yap sprinkler yapmanın kolay ve ucuz bir yolu var terasa bir şişe koymanız yeterli . Ne hakkında olduğunu görelim. 

Terasta bir şişe bırakarak bir fıskiye oluşturun: nasıl 

Kendi fıskiyenizi yapmak için önce tercihen şeffaf bir plastik şişeye ihtiyacınız olacak . Bundan sonra, bir matkap veya tığ , ip veya bir parça emici mendil ve bir su kaynağı almanız gerekecek .

Düz bir yüzeye sahip olduğunuzdan emin olarak şişenin altını keserek başlayın . Ardından matkabınızı veya bızınızı kullanarak şişenin üstüne küçük delikler açın Delikler , suyun içlerinden yavaşça damlamasına yetecek kadar küçük olmalı , ancak suyun çok hızlı akmasına neden olacak kadar büyük olmamalıdır .

terasta şişe

Bu noktada, ipi veya emici doku parçasını alın ve dibe temas ettiğinden emin olarak şişenin boynundan geçirin . Bu emici malzeme kullanışlıdır çünkü şişeniz için bir ” zemin ” görevi görerek suyun şişenin tabanından taşmadan deliklerden akmasını sağlar . Son olarak şişeyi kapasitesinin yaklaşık dörtte üçü kadar suyla doldurup ters çevirip yerleştirebiliriz .bitkinin bulunduğu saksının içine , emici dokunun yere değdiğinden emin olun .

Bu yapıldıktan sonra su şişenin boyutuna ve bitkinin içinde bulunduğu saksının boyutuna bağlı olarak toprağı birkaç saat hatta günlerce sürekli nemli tutarak deliklerden yavaşça damlamaya başlayacaktır .

Bu teknik hem  hem de dış mekan bitkileri için kullanılabilir . Bu durumda, bitkinin yanında küçük bir çukur kazmanız ve şişeyi içine yerleştirmeniz gerekecektir . Ardından, varlığının göze çarpmaması için olabildiğince gizli olması için şişeyi toprakla kapatıyoruz . 

DIY sprinkler: biraz daha tavsiye

Bu DIY yağmurlama sistemini kullanırken akılda tutulması gereken birkaç şey var . İlk olarak, su tahliye deliğinin, suyun dışarı taşmaması için yerden yüksekte olduğundan emin olun . Ayrıca şişe vazo için çok büyük veya çok küçükse düzgün çalışmayabilir . Bu durumda şişe boyutunu ayarlamanız veya birden fazla kullanmanız gerekecektir .

terasta şişe

Son olarak , bitkinizin özel su ihtiyaçları varsa , su akışını ihtiyaçlarına göre ayarlamanın bir yolunu bulmanız gerekebilir .

Sonuç olarak, terasta bir plastik şişe bırakmak , evden uzaktayken  bile sevdiğiniz   bitkilerinizi nemli tutmanın basit ve ucuz bir yolu olan bir DIY fıskiye oluşturmanıza olanak sağlayacaktır .

ev